رابطه چاقی و ژنتیک

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محققان یک ژن تاثیرگذار در موش‌ها پیدا کردند که باعث جلوگیری از چاق شدن می‌شود.
چاقی و ژنتیک

با این که دانشمندان هنوز این موضوع را کامل درک نکرده‌اند و از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما بین چاقی و ژنتیک ارتباطی وجود دارد و احتمالا به همین دلیل است که برخی افراد با مصرف همه نوع غذا، همچنان لاغر هستند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره رابطه چاقی و ژنتیک بخوانید.

رابطه چاقی و ژنتیک

دانستنی سلامت بدن و چاقی همواره مورد توجه مردم و دانشمندان بوده است. اکنون محققان ژنی را کشف کرده‌اند که می‌تواند نقش چاقی را در بدن داشته باشد و آن را ALK (آناپلاستیک لنفوم کیناز) نامیده‌اند. جهش‌های موجود در این ژن قبلا با سرطان‌های خاصی در ارتباط بوده و به عنوان محرک رشد تومور شناخته می‌شوند.

ژوزف پنینگر، متخصص ژنتیک دانشگاه بریتانیا می‌گوید: اکثر محققان چاقی، ژنتیک چاقی را مورد بررسی قرار می‌دهند. اما ما این بار با بررسی لاغری و ژن‌های مربوط به آن زمینه جدید از تحقیقات را آغاز کردیم.

در این آزمایشات که روی موش‌ها و مگس‌های میوه صورت گرفت، حیواناتی که ژن ALK در آن‌ها خاموش شده بود، لاغرتر از حد نرمال ماندند، حتی زمانی که تحت رژیم غذایی به نام مک دونالد قرار گرفتند. آزمایش‌های بیشتر نشان داد که موش‌های بدون ژن ALK از وزن طبیعی و سطح چربی بدن کمتری برخوردارند. به گفته محققان این ژن که در مغز وجود دارد، نقش اساسی در چگونگی سوزاندن چربیها و مصرف انرژی حاصل از آن دارد.

با این حال، این دستاوردها در مگس میوه و موش‌ها بوده و محققان اطلاعات دقیقی از نقش ALK در بدن انسان ندارند. به گفته پنینگر، از مهارکننده های ALK برای درمان سرطان استفاده می‌شود و می‌توان آن را کنترل یا خاموش کرد.

اگرچه آزمایشات و نتایج بدست آمده از موش‌ها و مگس‌ها دستاورد بسیار خوبی هستند، اما برای درک بهتر و رمز و رازهای این ژن در بدن انسان اطلاعات بیشتری نیاز است.

بیشتر بخوانید: در مجله دانستنی دلتا مطلب «تست ۱۰ ثانیه ای کرونا با دقت ۹۹ درصد» را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا فضا تاریک است؟

در کمال تعجب، تاریک بودن فضا ارتباط کمی با کمبود نور دارد. همانطور که می‌دانید میلیاردها س…