خانه سلامتی خواص ویتامین ب۱۲ و عوارض ناشی از کمبود آن

خواص ویتامین ب۱۲ و عوارض ناشی از کمبود آن

۱۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ویتامین ب۱۲ ضد کم خونی و مقوی قلب است. تولید گلبول‌های قرمز، کمک به رشد کودکان، تقویت حافظه، تعادل و تمرکز از خواص ویتامین ب۱۲ است. کمبود این ویتامین موجب کم خونی، بی اشتهایی و کاهش سرعت رشد کودکان می‌شود.
خواص ویتامین ب12

خواص ویتامین ب۱۲ 

ویتامین ب۱۲ در آب حل شدنی است و در مقادیر بسیار کم برای بدن انسان لازم و ضروری است. رنگ این ویتامین قرمز است و در منابع به آن ویتامین قرمز گفته می‌شود. این ویتامین تنها ویتامین از گروه ویتامین‌های ب است که دارای مواد معدنی است و به تنهایی در معده جذب نشده، برای جذب لازم است همراه با مواد دارای کلسیم مصرف شود. در این مطلب از مجله دلتا با خواص ویتامین ب۱۲ ، نقش آن در سلامت و عوارض ناشی از کمبود آن آشنا شوید.

ویتامین ب 12

خواص ویتامین ب۱۲ چیست

  • ویتامین ب۱۲ به پیشگیری و درمان کم خونی کمک می‌کند. به طور کلی ساخت و بازسازی سلول‌های قرمز خون نیاز حتمی به ویتامین ب۱۲ دارد.
  • این ویتامین به رشد کودکان کمک می‌کند و باعث افزایش نیروی بدن می‌شود.
  • تقویت قلب از مهمترین خواص ویتامین B12 در بدن انسان است.
  • درمان نازایی، آسم، سردردهای میگرنی و افسردگی
  • ویتامین ب۱۲ به همراه اسید فولیک نقش بسزایی در تشکیل لوله عصبی جنین و پیشگیری از نقایص مادرزادی جنین دارد.
  • افزایش تراکم استخوانی و پیشگیری از شکستگی استخوان و پوکی استخوان
  • ویتامین ب۱۲ برای سلامت اعصاب موثر است و مصرف مقادیر کافی آن در تقویت حافظه، تعادل و تمرکز موثر است.
  • کمک به جذب بهتر چربی‌ها، پروتئین و مواد نشاسته‌ای از خواص ویتامین ب۱۲ است. این ویتامین برای تولید DNA و RNA ضروری است و در عملکرد برخی آنزیم‌های خاص که موجب سوخت و ساز کربوهیدرات و کنترل چربی می‌شود، نقش دارد.
  • یکی از مهمترین فواید ویتامین ب۱۲ توانایی آن در تسریع فعالیت‌های متابولیک و بالا بردن سطح انرژی افراد است.
  • بهبود بیماری‌های خونی و صدمات مغزی از فواید ویتامین B12 در درمان بیماری‌ها است. 

منابع ویتامین ب12

بهترین منابع ویتامین ب۱۲

ویتامین ب۱۲ فقط از منابع حیوانی تهیه و تامین می‌گردد. جگر، گوشت گاو، سیرابی، تخم مرغ، شیر، پنیر و قلوه از بهترین منابع تامین کننده ویتامین ب۱۲ هستند. همچنین مقادیر جزئی از این ویتامین در کندر، قارچ و بعضی صمغ‌های گیاهی یافت شده است.

ویتامین b12


عوارض کمبود ویتامین ب۱۲

کمبود ویتامین ب۱۲ در افرادی که رژیم‌های سخت غذایی گرفته‌اند، زنان باردار، شیرده و افرادی که مشکل غده تیروئید دارند بیشتر مشاهده می‌شود. علائم کمبود ویتامین ب۱۲، پنج تا ده سال طول می‌کشد تا ظاهر شود و علت آن هم استفاده از ذخائر این ویتامین در بدن انسان است.
مهمترین عوارض کمبود ویتامین ب۱۲ فلج، ورم اعصاب متعدد، بی اشتهایی، کم خونی و کاهش رشد و نمو در کودکان است. همچنین کمبود این ویتامین را می‌توان به راحتی با علائمی مثل خستگی، کند شدن واکنش‌های بدن، مشکلات حافظه، خشک شدن اندام‌های بدن و احساس ضعف تشخیص داد. کمبود ویتامین ب۱۲ بیماری‌هایی مانند آلزایمر، سکته قلبی و کم خونی داسی شکل را تشدید می‌کند.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

اسفناج را با ماست بخوریم یا نه؟

یکی از غذاهای سنتی ایرانی بورانی اسفناج یا همان ترکیب اسفناج با ماست است. اما باید بدانیم …