اصول چیدمان مبلمان نشیمن مربع شکل

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چیدمان مبلمان منزل بیشتر از هر چیزی هنر و ظرافت را در طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌ نشان می‌دهد.
نشیمن مربع شکل

چیدمان اتاق‌ نشیمن مربع شکل

یکی از مهم‌ترین مواردی که به هنگام چیدمان اهمیت می‌یابد، شکل فضای نشیمن است. بیشتر اتاق‌های نشیمن و پذیرایی، شکل مربع یا مستطیل دارند که هر کدام از آن‌ها چالش‌های خاصی را به هنگام چیدمان ایجاد می‌کنند. مثلا چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل نیاز به دقت و توجه ویژه‌ای دارد. چرا که هر گونه سهل‌انگاری می‌تواند اتاق‌ را به راهرو یا فضای عریض غیر‌کاربردی تبدیل کند. در این نوشتار از مجله دلتا سعی می‌کنیم راهنمایی‌های کاربردی را برای چیدمان منزل مربع شکل ارائه دهیم.

پذیرایی مربع شکل

نقطه کانونی اتاق‌ کجاست؟

اولین نکته‌ای که باید در طراحی داخلی اتاق مدنظر قرار دهید، یافتن نقطه کانونی اتاق است. معمولا نقطه کانونی مهم‌ترین بخش هر اتاق است و اولین چیزی است که مردم هنگام ورود به اتاق آن را می‌بینند. شومینه یا پنجره‌ی بزرگ از جمله نقاط کانونی است که معمولا با توجه به معماری اتاق در برخی فضاها قرار دارند. اما می‌توانید خود نقطه کانونی اتاق‌ را تعیین کنید. تلویزیون، تابلوی نقاشی بزرگ یا تخت‌خواب می‌توانند به عنوان نقطه کانونی اتاق بکار برده شوند.

چیدمان نشیمن مربع

تعادل بین بخش‌ها

پلان را با یک خط افقی و عمودی از مرکز به چهار بخش مساوی تقسیم کنید. به مقدار مبلمان در هر ربع نگاه کنید، به طوری که هر ربع از لحاظ بصری دارای وزن یکسانی باشد. وزن بصری از طریق حس قابل قیاس است و آن به سبک، طرح و رنگ مبلمان بستگی دارد. مثلا رنگ‌های تیره‌تر وزن بصری بیشتری نسبت به رنگ‎های روشن‌تر دارند. تعادل را در تمامی چهار ربع پلان رعایت کنید. در یک اتاق مربعی شکل این تعادل بسیار مهم است. زیرا اتاق متقارن است و اگر هر کدام از ربع‌ها وزن بصری متقارنی نداشته باشند، اتاق از لحاظ تعادل بهم خواهد ریخت.

چیدمان پذیرایی مربع شکل

می‌توانید قوانین دکوراسیون را نادیده بگیرید

با اینکه در بالا روی قوانین دکوراسیون اتاق‌های مربعی شکل تاکید کردیم، اما می‎توانید آن‌ها را نادیده بگیرید. اگر شما می‌خواهید شومینه را در گوشه‌ی اتاق قرار دهید، نقطه مقابل آن را چیدمان مبل در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید  تخت‌خواب‌ را در گوشه‌ی اتاق قرار دهید، بهتر است که آن را در گوشه‌ی کناری درب بگذارید. در هر دو این طرح دکوراسیون، شکل مربعی اتاق کمی نادیده گرفته شده و اولویت‌های شما ترجیح داده شده است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات دکوراسیون مطلب “۷ پیشنهاد برای ترکیب رنگ اتاق نشیمن” را بخوانید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

رنگ مبل با چه چیزهایی باید ست شود؟

 اصلی ترین آیتم رنگی که برای مبلمان سلطنتی در نظر گرفته می شود رنگ طلایی است. این مهم برای…