خانه نکات حقوقی نکاتی که باید درباره تخلیه ملک مسکونی بدانید

نکاتی که باید درباره تخلیه ملک مسکونی بدانید

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
عموما بعد از انقضای مدت اجاره، یا در صورت درخواست فسخ توسط مستاجر، یا در صورت درخواست فسخ اجاره از طرف موجر مسئله تخلیه ملک مسکونی مطرح می‌شود.
تخلیه ملک

تخلیه ملک مسکونی یکی از مسائلی است که عموما در روابط میان موجر و مستاجر مطرح شده و تحت شرایطی خاص و با در نظر گرفتن مواردی صورت می‌پذیرد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تخلیه ملک مسکونی و نکات قانونی آن می‌پردازیم.

در چه شرایطی مستاجر حق فسخ قرارداد و تخلیه ملک مسکونی را دارد؟

به طور کلی طبق آنچه در قانون مدنی ذکر شده است مستاجر تحت شرایطی می‌تواند معامله خود را فسخ و ملک مسکونی را تخلیه کند. این شرایط عبارت‌اند از:

  • در صورتی‌که عیبی در ملک وجود داشته باشد
  • در صورتی‌که مستاجر در موقع قرارداد اجاره برای خودش حق فسخ شرط کرده باشد
  • در صورتی‌که تعمیرات ضروری در ملک لازم باشد مستاجر می­‌تواند اجاره را فسخ کند
  • در صورتی‌که موجر ملک را به تصرف مستاجر ندهد و اجبار او به تسلیم ممکن نباشد
  • در صورتی‌که بعد از قرارداد اجاره و قبل از تحویل ملک به مستاجر، شخص ثالث مزاحم مستاجر شود او می‌­تواند قرارداد اجاره را فسخ کند

در چه شرایطی موجر می‌تواند درخواست تخلیه ملک مسکونی را کند؟

مطابق با ماده ۸ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۶۲، موجر محل مسکونی همانند موجر محل تجاری تحت شرایطی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است، می‌تواند تقاضا فسخ قرارداد اجاره و نهایتا تخلیه ملک مسکونی را از دادگاه بخواهد:

  • در صورتی‌که مستاجر حق انتقال به غیر نداشته باشد ولی با این وجود کلا یا جزئا آن را به دیگری واگذار کند، به عنوان مثال خانه ای را که برای سکونت خود اجاره کرده است به دیگری اجاره دهد
  • در صورتی‌که مستاجر محل مسکونی را اجاره کرده ولی عملا آن را در اختیار اشخاص دیگر بجز ورثه خود قرار دهد
  • درصورتی‌که محل مسکونی را برخلاف منظور و جهت مقصود در اجاره‌نامه استفاده کند؛ برای مثال مستاجر خانه را برای سکونت خود و خانواده‌­اش اجاره کند اما عملا آن را تبدیل به کارگاه فرش کند
  • درصورتی‌که مستاجر تعهد کرده باشد اجاره‌بها را در مهلت مقرر پرداخت کند ولی تخلف کند
  • در صورتی‌که موجر ملک را برای سکونت خود یا خانواده‌­اش نیاز داشته باشد

تخلیه ملک

کدام  نهاد مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوی تخلیه ملک مسکونی است؟

به طور کلی می‌توان گفت مراجع صالح جهت رسیدگی به دعاوی تخلیه ملک مسکونی عبارت اند از:

  • مراجع قضایی: جهت رسیدگی به درخواست تخلیه در صورتی‌که ملک مسکونی دارای شرایط شکلی اجاره (دو نسخه بودن و امضای دو شاهد ) باشد به موجب مقررات قانون شورای حل اختلاف، شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی است اما چنانچه شرایط شکلی اجاره رعایت نشده باشد دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی است و مالک باید تقاضا صدور حکم تخلیه را از دادگاه کند.
  • اجرای ثبت : مطابق ماده ۱۲ آیین نامه اجرای ثبت، اجرای ثبت موظف است با وصول اوراق اجرائیه از دفترخانه تنظیم کننده سند حداکثر ظرف ۲۴ ساعت نسبت به تشکیل پرونده و صدور دستور ابلاغ و تخلیه به مامور ابلاغ کند. مستاجر موظف است ظرف ۳ روز از تاریخ ابلاغ نسبت به تخلیه اقدام کند و موجر موظف است مبلغ ودیعه یا رسید پرداخت آن را به دایره اجرا تسلیم کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر حقوق و تکالیف مستاجر را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق غیابی و نکاتی که باید بدانید!

در دعاوی طلاق، گواهی عدم سازش برای هر یک از زوجین صادر می‌شود و آن‌ها باید در مدت چند هفته…