حساب بانکی به چه دلایلی توقیف می‌شود؟

۱۲
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
انسداد یا توقیف حساب بانکی به معنای بازداشت وجوه بانکی است، که این امر تنها بر اساس قوانین صورت می‌پذیرد.
توقیف حساب بانکی

شاید تا به حال افرادی را دیده باشید که به دلایلی حساب بانکی‌شان توقیف شده است. اما اصولا توقیف حساب بانکی به چه دلایلی صورت می‌گیرد؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع دلایل توقیف حساب بانکی می‌پردازیم.

حساب بانکی به چه دلایلی توقیف می‌شود؟

 از مهم‌ترین دلایل توقیف حساب بانکی ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقررات داخلی بانک‌ها: به عنوان مثال راکد ماندن طولانی مدت حساب یا ناقص بودن مشخصات شناسایی مشتری، می‌تواند از دلایل انسداد حساب بانکی به شمار رود که معمولا با مراجعه به بانک می‌توان این مشکل را بر طرف کرد.
  • مسدودی حساب بانکی به خاطر ضمانت وام: افرادی که ضامن وامی شده‌اند، در صورتی‌که فرد وام‌گیرنده نتواند اقساط خود را پرداخت کند، حساب ضامن مسدود خواهد شد.
  • مسدودی حساب بانکی به خاطر چک بلامحل: حساب افرادی که چک بلامحل کشیده‌اند به مدت ۷ سال از تاریخ آخرین چک برگشتی مسدود خواهد شد.
  • دستور مرجع قضایی: از جمله اقدامات تامینی، که جهت حفظ حقوق مردم و به ویژه خواهان (شاکی) در مراجع قضایی وجود دارد، صدور دستور توقیف حساب بانکی افراد به میزان مورد دعوی است. در موارد مختلف، قانون این امر را به عنوان تکلیف یا اختیار برای مراجع قضایی در نظر گرفته است که به واسطه این اختیار، مراجع قضایی می‌توانند نسبت به صدور دستور توقیف حساب بانکی، اقدام کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب انواع ضمانت‌های بانکی را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا مستاجر می‌تواند جریمه دیرکرد رهن دریافت کند؟

در پایان قرارداد اجاره، مالک می‌بایست مبلغ رهن را تمام و کمال به مستاجر تحویل دهد. …