بازسازی لحظه بلعیدن ستاره توسط سیاهچاله

۰
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اخترشناسان در یک رصد بی‌سابقه، لحظه بلعیدن یک ستاره توسط سیاهچاله ابرپرجرم در فاصله 215 میلیون سال نوری مشاهده و بازسازی کردند.
blackhole بازسازی لحظه بلعیدن ستاره توسط سیاهچاله

دانشمندان با استفاده از تلسکوپ‌های رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) و سایر تلسکوپ‌های سراسر زمین درخششی بسیار نورانی را در اطراف یکی از سیاه چاله‌های ابرپرجرم شناسایی کردند و پس از ماه‌ها رصد دریافتند که فرآیند نابودی و بلعیدن ستاره توسط سیاهچاله ای در میلیون‌ها سال نوری از زمین را مشاهده کرده‌اند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره نتیجه این تحقیقات خواهید خواند و انیمیشن بازسازی شده از آن را مشاهده می‌کنید.

ستاره شناسان پدیده به دام افتادن ستاره در سیاه چاله را تحت عنوان «گسست کشندی» (Tidal Disruption) نام گذاری کرده‌اند. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که ستاره بیش از حد به یک سیاه چاله نزدیک شده و در پروسه‌ای به نام «اسپاگتی شدن» (Spaghettification) متلاشی می‌شود. گرانش سیاه چاله آنقدر شدید است که اجسام به دام افتاده پیش از بلعیده شدن کِش می‌آیند.
این رویداد که AT2019qiz نامگذاری شده، در فاصله ۲۱۵ میلیون سال نوری از زمین رخ داده است. شناسایی زودهنگام آن به محققان این فرصت را داد تا پیش از پخش شدن اجزای تشکیل دهنده ستاره، این پدیده کیهانی را رصد کنند. این سیاهچاله که یک میلیون برابر خورشید جرم دارد، مواد ستاره را با سرعت ۱۰ هزار کیلومتر بر ثانیه به اطراف پرتاب می‌کند.

رصد بلیعیدن ستاره توسط سیاهچاله

این پدیده در فاصله‌ای مناسب و موقعیت خوبی اتفاق افتاد. به این ترتیب ستاره‌شناسان توانستند ساز و کار سیاهچاله و بلعیدن ستاره توسط سیاهچاله را به خوبی بررسی کنند.

اخترشناسان امیدوارند رویداد AT2019qiz همانند سنگ روزتا (سنگ‌نبشته‌ای از دوران مصر باستان) که نقش مهمی در درک و رمزگشایی زبان هیروگلیف مصر باستان داشت، درک محققان از سیاه چاله‌ها را بالا ببرد.

بیشتر بخوانید: طبق نظریه‌ای جدید، سیاه چاله ‌های ابرپرجرم مرکز کهکشان‌ها می‌توانند دریچه‌ی ورود کرم‌چاله ‌ها و پلی برای اتصال دو نقطه از فضا زمان باشند. اگراین مقاله درباره سیاهچاله‌ها برای شما جالب بود به مطلب «سیاهچاله‌های ابرپرجرم یا همان کرم‌چاله‌ها» بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…