خانه سلامتی کرونا و آنفولانزا چه تفاوت هایی دارند؟

کرونا و آنفولانزا چه تفاوت هایی دارند؟

۰
0
با نزدیک شدن به فصل آنفولانزا،‌ همه‌‌ی افراد نگران این هستند که به کرونا مبتلا شده‌اند یا آنفولانزا! چه شباهت و تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد؟
تفاوت کرونا و آنفولانزا

چه شباهت‌هایی بین کرونا و آنفولانزا وجود دارد؟

تب، لرز، بدن درد و سرفه، همگی علائم مشترک بین ویروس کرونا، آنفولانزا، سرماخوردگی و آلرژی‌های فصلی هستند. اما از کجا می‌توان تفاوت کرونا و آنفولانزا را فهمید؟ چگونه می‌توان این بیماری‌ها تشخیص داد؟ همراه مجله دلتا باشید.

تفاوت COVID-19 با آنفولانزا چیست؟

کرونا و آنفولانزا تفاوت‌های زیادی دارند. با مقایسه مناسب و در صورت لزوم با استفاده از بررسی‌های آزمایشگاهی، می‌توان این دو بیماری را از یکدیگر افتراق داد. یک آزمایش مثبت قطعا به معنای آلوده بودن شماست، اما نباید به آزمایش منفی اعتماد کرد. خیلی مسائل وجود دارد که ممکن است نتیجه‌ آزمایش را به صورت کاذب،‌ منفی نشان دهد.

ویروس کرونا

عامل بیماری زا

کرونا و آنفولانزا توسط ویروس‌های مختلفی ایجاد می‌شوند. COVID-19 توسط ویروس کرونا به نام SARS-CoV-2 ایجاد می‌شود، در حالی که آنفولانزا توسط ویروس‌های آنفولانزای A و B ایجاد می‌شود. علائم کرونا ۲ تا ۱۴ روز پس از مواجهه با ویروس ظاهر می‌شود. در حالی که علائم آنفولانزا حدود ۱ تا ۴ روز پس از مواجهه با ویروس ظاهر می‌شود.

علائم بیماری

نشانه‌ای که این دو بیماری را از هم متمایز می‌کند این است که بسیاری از قربانیان Covid-19 به طور ناگهانی حس بویایی خود را از دست می‌دهند، نه به این دلیل که گرفتگی بینی دارند. حتی بوی شدیدی مثل پیاز یا قهوه را حس نمی‌کنند. اگرچه همه‌ قربانیان ویروس کرونا حس بویایی خود را از دست نمی‌دهند، اما مطالعات انجام شده نشان دادند که ۸۷ درصد از بیماران مبتلا به کرونا، حس بویایی خود را از دست داده بودند.

استفاده از دستگاه پالس اکسی متری (که میزان اکسیژن خون را مشخص می‌کند) در بیماران کرونا، معمولا نشان‌ دهنده‌ اکسیژن خون زیر ۹۲ درصد است.

علاوه بر این در بیماری کرونا، ممکن است برخی ضایعات پوستی نیز دیده شود که در آنفولانزا وجود ندارد.

واکسن آنفولانزا

عوارض بیماری

یکی از عوارض بیماری کرونا این است که می‌تواند باعث لخته شدن خون شود که منجر به آسیب قلبی، مغزی و ریوی می‌شود. به عقیده‌ پزشکان کرونا می‌تواند باعث آسیب قلبی طولانی مدت شود.

به نظر می‌رسد کرونا مسری‌تر و سریع‌تر از آنفولانزا پخش می‌شود. همچنین عوارض و میزان مرگ و میر با COVID-19 بیش‌تر از آنفولانزا است. کرونا می‌توانند منجر به عوارض جدی مانند ذات الریه، سندرم زجر تنفسی حاد، نارسایی ارگان‌ها، حملات قلبی، التهاب قلب یا مغز، سکته‌ مغزی و در نهایت مرگ شوند.

درمان دارویی

تفاوت دیگر این است که آنفولانزا با داروهای ضد ویروسی قابل درمان است. اما در حال حاضر هیچ داروی ضد ویروسی برای درمان COVID-19 تایید نشده است. دیده شده است که برخی از داروها ممکن است به کاهش شدت بیماری کرونا کمک کنند.

واکسیناسیون

فرق کرونا و آنفولانزا

تاکنون هیچ درمان قطعی یا واکسن تایید شده‌ای برای COVID-19 وجود ندارد. برخلاف کرونا، واکسیناسیون روش مناسبی برای جلوگیری از آنفولانزا است. پس از تزریق واکسن آنفولانزا، حتی در صورت ابتلا به آنفولانزا، علائم خفیف‌تری نسبت به زمانی که واکسن آنفولانزا را دریافت نکرده‌اید، تجربه خواهید کرد. واکسن آنفولانزا شما را در مقابل ابتلا به COVID-19 محافظت نمی‌کند.

بیشتر ببینید در سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

خواص شگفت انگیز ذرت بو داده (پاپ کورن)

یکی از مزایای پنهان ذرت بو داده ، این است که این خوراکی، به حداقل زمان برای هضم نیاز دارد.…