خانه نکات حقوقی تنظیم قولنامه ملک و نکات آن

تنظیم قولنامه ملک و نکات آن

۶
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قولنامه نوعی قرارداد اولیه‌ بین طرف خریدار و طرف فروشنده است.
تنظیم قولنامه

یکی از مسائل حقوقی مهم در امر خرید خانه تنظیم قولنامه است. افرادی که قصد خرید خانه را دارند، پس از دیدن و پسندیدن خانه‌ مورد نظر، موافقت خود را به مشاور املاک مربوطه اعلام می‌کنند و مشاور املاک نیز اقدام به نوشتن قراردادی بین خریدار و فروشنده می‌کند که به آن قولنامه می‌گویند. در این قولنامه باید به نحوه انتقال سند و فسخ معامله نیز توجه کرد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تنظیم قولنامه ملک می‌پردازیم.

 جزئیات تنظیم قولنامه ملک چه مواردی است؟

  • اولین و مهم‌ترین بخش در قولنامه مشخصات خریدار، فروشنده و ملک مورد نظری است که قرار است معامله بر سر آن صورت بگیرد.
  • در این سند همچنین زمان آغاز و پایان معامله ذکر می‌شود و همچنین طرفین بنا به توافقی که بین خودشان می‌کنند، حقی را برای فسخ معامله در صورت به وجود آمدن شرایط خاص در نظر می‌گیرند.
  • معمولا در قولنامه‌ها هزینه‌ای را به عنوان ضمانت اجرایی یا خسارت در نظر می‌گیرند که در مواقع لازم از سوی هر کدام از طرفین معامله، به دیگری پرداخت می‌شود، به این هزینه اصطلاحاً وجه التزام می‌گویند، که پایبندی هر دو طرف به معامله را تضمین می‌کند.

تنظیم قولنامه

هنگام تنظیم قولنامه ملک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

  • یکی از مسائل حقوقی مهم آن است که بنگاه املاک باید از اتحادیه‌ مشاورین املاک مجوز رسمی داشته باشد تا صلاحیت تنظیم قولنامه را داشته باشد.
  • گاهی ممکن است ملک مورد معامله تحت مالکیت چند نفر باشد، در اینصورت تمام آن‌ها باید پای معامله حضور داشته باشند یا اینکه یک نفر به وکالت از همه‌ آن‌ها در معامله حضور یابد. دقت داشته باشید که این وکالت باید به صورت محضری در دفترخانه‌ اسناد رسمی ثبت شده باشد و اصل آن ارائه شود. در غیر این صورت هرگونه دست خط یا مهر و امضا یا حتی سربرگ‌های شرکتی فاقد اعتبار قانونی است و ممکن است در آینده سبب بروز مشکلاتی شود. برای استعلام اصالت وکالت‌نامه یا حضورا به دفترخانه‌ای که وکالت تنظیم شده است مراجعه کنید یا از طریق سایت اداره ثبت استعلام بگیرید.
  • نحوه‌ پرداخت‌ها و واگذاری‌ها در قولنامه به صورت دقیق باید ذکر شود. اگر خریدار قرار است چک ارائه کند، باید مشخصات چک به صورت دقیق در قولنامه بیاید و اگر مدارکی مانند اصل سند از سوی فروشنده باید ارائه شود، عنوان آن‌ها در قولنامه باید ثبت شود.
  • در پایان تنظیم قولنامه باید مهر و امضا بنگاه و همچنین امضا طرفین قرارداد وجود داشته باشد. علاوه بر امضا خود طرفین، هرکدام از آن‌ها باید دو نفر را به عنوان شاهد به همراه داشته باشند و شاهدان نیز محل مربوطه در قولنامه را امضا کنند

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با مطالب حقوقی مطلب خرید ملک ورثه‌‌ای و نکات آن را مطالعه کنید.

دسترسی سریع و آسان به مطالب مجله، با دانلود رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
همین حالا دانلود کنید
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

نفقه از چه زمانی به زن تعلق می‌گیرد؟

قانون مدنی، تکلیف پرداخت نفقه زن را بر عهده شوهر قرار داده است. بر اساس ماده 1106 قانون مد…