ثبت و جستجوی ملک
اپلیکیشن مجله دلتا نصب رایگان اپلیکیشن مجله دلتا

غار یخی چما ؛ اعجاب‌انگیزترین غار ایران

۰
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
برای سفر به مکان های خارق‌العاده لازم نیست تا دوردست‌های جهان سفر کنیم و کافی‌ست شوق کشف داشته باشیم.

برای طبیعت‌‌گردها هیچ‌چیز جذاب‌تر از این نیست که هربار جای تازه‌ و بکری برای سفر و کشف پیدا کنند. مکان‌هایی که در هر گوشه از سرزمین‌مان پراکنده‌اند و برای سفر به آنها لازم نیست تا دوردست‌های جهان سفر کنیم و کافی‌ست شوق کشف داشته باشیم. اگر عاشق سفر به سرزمین‌های پر از برف باشید و دوست داشته باشید غارنوردی و یخ‌نوردی کنید، رشته کوه‌های البرز و زاگرس غافل‌گیری‌های زیادی برایتان دارند. در ادامه مطلب با مجله دلتا همراه باشید تا با غار یخی چما آشنا بشویم.

غار یخی چما ، بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران غار یخی چما ، بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران

نام این غار یخی ناشناخته یعنی چما یا چی‌ما از گویش عشایر ساکن در منطقه گرفته شده است. غار چما در شمال شرقی استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و هم‌جوار روستای شیخ‌علیخان است و فاصله‌ی در ۲۵ کیلومتری چلگرد از توابع شهر کوهرنگ. این منطقه انقدر پرآب و حاصل‌خیز و پررونق و سرسبز است که اعتمادالسلطنه از نزدیکان ناصرالدین‌شاه در کتاب مرآت البلدان درباره‌اش نوشت شبیه هند کوچک است.غار یخی چما غار یخی چما وسط دره‌ای قرار دارد که هم‌نام غار است. انباشته شدن برف زمستانی در غار که به یک تنگه‌ی صخره‌ای قرار دارد، زاویه‌ی تابش نور آفتاب به تنگه و آب شدن برف‌ها در تابستان، باعث فرسایش بخش زیرین برف‌ها شده و در طول صدها هزار سال یک غار یخی را شکل داده است. به دلیل سرمای همیشگی و پربرف بودن منطقه و قرار گرفتن غار یخی در دره‌ای عمیق، قندیل‌های یخ و توده‌های خیلی بزرگ برف اینجا همیشگی هستند. ارتفاع برف‌های روی هم انباشته شده که به ۴۵ تا ۵۰ متر می‌رسد و چشمه‌ی سرد و زلال روان زیر یخ‌های غار چما روان که به سد کوهرنگ می‌ریزد، این غار یخی را به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران تبدیل کرده‌ است.

مسیر غار یخی ، به‌تماشای طبیعت زاگرسمسیر غار یخی ، به‌تماشای طبیعت زاگرس

دور یا نزدیک بودن این غار بستگی به این دارد که در کدام استان یا شهر ایران ساکن هستید. اما هر جا که باشید برای رسیدن به غار یخی اول اول باید خودتان را به مرکز استان یعنی شهرکرد برسانید و از آنجا به کوهرنگ بروید. فاصله‌ی غار تا شهرکرد حدود ۹۰ کیلومتر است. بعد از کوهرنگ باید مسیرتان را به سمت چلگرد ادامه دهید. غار یخی چما تقریبا در کیلومتر بیست جاده چلگرد به روستای سرآقا سید قرار دارد.استان چهارمحال و بختیاری مرتفع‌ترین استان ایران است و کوهرنگ بالاترین نقطه‌ی استان و به عبارتی بام ایران. سرچشمه‌های زاینده‌رود و کارون در این استان قرار دارند و منطقه چلگرد هم چند یخچال طبیعی دارد.

بهترین زمان سفربهترین زمان سفر

منطقه کوهرنگ زمستان‌های سختی دارد، زمستان‌هایی که خیلی زود شروع و دیر تمام می‌شوند. بنابراین، بهترین زمان سفر تابستان است و البته دو ماه اول تابستان. کوهرنگ تابستان‌ها میزبان عشایر است. در مسیرتان به سمت غار یخی چما گله‌ها و سیاه‌چادرهای عشایر را خواهید دید و احتمالا شاهد مراسم عروسی عشایر هم خواهید بود که بیشتر تابستان‌ها برگزار می‌شود. اگر دوست داشته باشید چیزهای تازه را تجربه‌ کنید می‌توانید زندگی در میان عشایر را هم در برنامه‌ی سفرتان بگنجانید. در مسیرتان به طرف غار می‌توانید از عشایر چادر اجاره کنید و از محصولات محلی خریداری کنید.غار یخی چما توجه داشته باشید که این منطقه همیشه پوشیده از یخ و برف است و به همین دلیل تابستان‌ها هم سرد است. اما در تابستان که دما چند درجه از زمستان بیشتر است و بارش هم کمتر می‌شود، لایه‌های یخ سست می‌شوند و ضخامت‌شان کمتر می‌شود و به همین دلایل عبور از روی لایه‌های یخ و همین‌طور داخل غار بسیار خطرناک است. در دره‌ی آن طرف کوه می‌توانید روی یخ‌های فشرده قدم بزنید اما دقت کنید که به کناره‌ها نزدیک نشوید و مراقب بچه‌ها هم باشید. بهتر است برای گردش از  غار یخی چما  در منطقه از محلی‌ها کمک بگیرید.غار یخی چما مسیر پیاده‌روی در غار یخی چما تخصصی است و باید تجهیزات غارنوردی داشته و آموزش‌های لازم را دیده باشید اما بدون تجهیزات می‌توانید از ۵۰ متر اول غار دیدن کنید و حتما هم کفش مناسب همراه داشته باشید که سر نخورید. در ضمن، کلاه آفتابی و کرم ضد آفتاب را هم فراموش نکنید.

اطلاعات بازدید از غار یخی چما 

ساعت بازدید : ۲۴ ساعت

قیمت بلیت : رایگان

آدرس غار یخی چما : چهارمحال و بختیاری، کوهرنگ، ۲۵ کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی کوهرنگ، مجاور روستای شیخ علیخان

آدرس غار یخی چما روی نقشه گوگل

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

رمانتیک‌ترین مقصد جهان برای ماه عسل کجاست؟

اکثر مردم، بورا بورا را یک جزیره رمانتیک می‌دانند. این جزیره یک مکان عالی برای متاهل‌ها و …

پیشنهاد سردبیر

ترفندها برای زیباتر شدن خانه

ترفندهایی برای زیباتر شدن خانه

یکی از اصلی‌ترین وسایل هر خانه‌ای مبلمان هستند که در نگاه اول مخاطب را به خود جذب می‌کنند. انتخاب یک مبل درست و شیک برای خانه، اولین قدم برای داشتن خانه‌ای شیک و لوکس است.

وبگردی

جدیدترین مطالب

مشاهده موارد بیشتر