خانه سلامتی مگس پران چشم، درمان و پیشگیری از آن

مگس پران چشم، درمان و پیشگیری از آن

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
روش‌های خانگی زیادی برای درمان مگس پران چشم از جمله استفاده کمتر از کامپیوتر و موبایل، نوشیدن آب کافی، تمرینات چشمی، داشتن خواب منظم و کافی و ... وجود دارد.
مگس پران چشم

درمان مگس پران چشم

آیا با بیماری مگس پران چشم و روش‌های درمان آن آشنا هستید؟ عوامل محیطی و بالا رفتن سن باعث به وجود آمدن مشکلات چشمی از جمله آب مروارید، مگس پران، آب سیاه و… خواهد شد. مگس پران نوعی از مشکلات چشمی است که بیمار در هنگام ابتلا به آن نقاطی تیره یا خطوط ریشه مانند را مشاهده می‌کند. در این مطلب از مجله دلتا توضیحاتی درباره درمان مگس پران چشم آن بیان شده است.

 درمان مگس پران

عارضه مگس پران چیست؟

قسمتی از چشم که زجاجیه نامیده می‌شود، از ماده‌ ژله مانندی تشکیل شده است. این ماده ژله‌ای در حالت طبیعی تصاویر را به صورت شفاف روی شبکیه می‌اندازد، اما زمانی که دچار مشکل شود سایه‌هایی در آن به وجود می‌آید که باعث کدر شدن و دیدن لکه‌های مزاحم در چشم می‌شود. این عارضه با بالا رفتن سن شیوع بیشتری دارد.

روش‌های خانگی برای درمان و پیشگیری

نوشیدن آب فراوان

یکی از دلایل عمده به وجود آمدن این بیماری تجمع سموم در بدن است. برای دفع این سموم نوشیدن آب فراوان راه حل موثری به شمار می‌آید؛ بنابراین با نوشیدن آب کافی در طول روز شانس ابتلا به این بیماری را در خود کاهش دهید.

بیماری های چشم

استفاده منظم از عینک آفتابی

اشعه‌های مضر نور خورشید نیز یکی از عوامل مهم به وجود آمدن مشکلات چشمی از جمله مگس پران است. استفاده منظم از عینک آفتابی استاندارد باعث محافظت از چشم‌ها از این اشعه‌ها و در نتیجه پیشگیری از ابتلاء به این بیماری می‌شود.

استفاده از حرکات تمرینی چشم

برخی از حرکات تمرینی مربوط به چشم‌ها مانند خیره شدن به یک شی و چرخاندن چشم در جهت عقربه‌های ساعت باعث کم شدن فشار از روی چشم‌ها و تسکین بیماری مگس پران خواهد شد.

برخوردار بودن از خواب کافی

یکی از روش‌های ساده و موثر برای پیشگیری و تسکین بیماری مگس پران، داشتن خواب کافی است، چرا که برخی از فعالیت‌های روزانه مانند استفاده از کامپیوتر و موبایل باعث ایجاد فشار و خشکی در چشم خواهد شد. با داشتن الگوی خواب منظم به چشم‌های خود به قدر کافی استراحت دهید.

آب مروارید

ماساژ چشم‌ها

استفاده از روش‌های ماساژ درمانی چشم تاثیر فراوانی در کاهش این بیماری دارد. برای این منظور، پارچه‌ای آغشته به آب گرم بر روی چشمانتان قرار دهید و از ماساژ گیجگاه استفاده کنید.

استفاده کمتر از انواع مانیتور

نور و اشعه مضر که از مانیتور گوشی موبایل، تلویزیون و کامپیوتر می‌تابد، شانس ابتلا به این بیماری یا احتمال تشدید آن را افزایش خواهد داد؛ بنابراین با کم کردن استفاده از این وسایل می‌توانید در پیشگیری و درمان این بیماری به خود کمک کنید.

استفاده از مواد خوراکی حاوی آنتی اکسیدان

مواد خوراکی حاوی آنتی اکسیدان فراوانی در طبیعت وجود دارد که برای از بین بردن علائم این بیماری موثر هستند. از جمله این موارد می‌توان به مرکبات، توت فرنگی، سبزیجات و زغال اخته اشاره کرد.

مصرف مواد غذایی حاوی امگا ۳

امگا ۳ از جمله ویتامین‌های موثر در درمان بیماری مگس پران است که در مواد خوراکی مانند ماهی، گردو و انواع جوانه‌ها یافت می‌شود.

امگا ۳

عدم استفاده از سیگار و الکل

بر خورداری از یک سبک زندگی سالم و عاری از دود و مواد الکلی از روش‌های موثر برای پیشگیری و درمان مگس پران به شمار می‌آید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

علل چاقی و افزایش وزن ناگهانی چیست؟

تغییر در سیستم متابولیسم بدن و یا استفاده از بعضی داروها، باعث بالا رفتن ناگهانی وزن انسان…