خانه نکات حقوقی به چه زنانی نفقه تعلق نمی‌گیرد؟

به چه زنانی نفقه تعلق نمی‌گیرد؟

۰
0
یکی از تکالیف مرد پس از عقد نکاح آن است که به همسر خود نفقه یا خرجی بدهد.
تعلق نفقه به زن

هنگامی که عقد نکاح میان زن و مردی به درستی انجام شد، شرع و قانون مجموعه‌ای از حقوق و تکالیف را در ارتباط میان زن و مرد برقرار می‌کند. در مقابل تکلیف مرد به پرداخت نفقه، زن نیز وظیفه دارد که در برابر همسر خود تمکین کند. به عبارت دیگر، عدم تمکین از سوی زن سبب می‌شود که دیگر مرد وظیفه‌ای در قبال پرداخت نفقه به ایشان نداشته باشد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تعلق نفقه می‌پردازیم.

نفقه زن در ازدواج دائم

در قانون مدنی به طور کامل مشخص شده است که نفقه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ بر اساس این قانون، در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است. پرداخت نفقه زن در ازدواج دائم بر عهده همسر اوست. در این خصوص، زن هیچگونه تکلیفی بابت تامین نفقه نخواهد داشت، حتی در صورتی‌که زن شاغل باشد و درآمد کافی هم داشته باشد، باز هم مرد مکلف است که به او نفقه بپردازد و از این تکلیف معاف نخواهد شد. میزان نفقه زن نیز بر حسب عرف، سن و سال زن، جایگاه اجتماعی او و مسائلی از این قبیل تعیین می‌شود. نکته مهم در خصوص نفقه زن در عقد دائم این است که به محض اینکه خطبه عقد نکاح میان زن و مرد جاری شد، زن می‌تواند از همسر خود نفقه بخواهد.

نفقه زن در صورت تمکین

از جمله تکالیف متقابل زن و مرد در زندگی مشترک ناظر به تمکین و پرداخت نفقه است؛ به همین دلیل، بر اساس حکم شرع و قانون زن مکلف است که در مقابل همسر خود تمکین کند. در صورتی‌که زن تمکین کرد، از حق نفقه برخوردار است، اما در صورتی‌که تمکین نکند، این حق را از دست خواهد داد و مرد الزامی جهت پرداخت نفقه به وی نخواهد داشت. تمکین به معنای آن است که زن، شوهر خود را در امورات کلی زندگی خانوادگی و روابط زناشویی اجابت کند؛ به همین دلیل، انواع تمکین را می‌توان شامل تمکین عام و تمکین خاص دانست. به عنوان نمونه زن باید در منزل شوهر خود سکونت کند؛ مگر اینکه حق تعیین مسکن را حین عقد نکاح شرط کرده باشد.

تعلق نفقه به زن

نفقه زن در صورت عدم تمکین

زن مکلف است در برابر شوهر خود تمکین کند، در غیر این صورت، مجازات عدم تمکین زن یا به عبارتی آثار این عدم تمیکن از جانب زن شامل قطع شدن نفقه وی خواهد شد، بعلاوه اینکه شوهرش می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده، اجازه ازدواج مجدد هم بگیرد؛ بنابراین در حالت کلی نفقه زن در صورت عدم تمکین از بین می‌رود؛ البته این امر استثنائاتی هم دارد. بر اساس قانون مدنی، در مواردی زن مجاز است که از شوهر خود تمکین نکند؛ مثلا اگر مرد مبتلا به بیماری‌های مقاربتی باشد، یا زن بیمار بوده و نتواند تمکین خاص کند، همچنین در مواردی که زن از حق حبس در عقد ازدواج استفاده می‌کند، به حکم قانون می‌تواند و اجازه دارد که از شوهر خود تمکین نکند. در این حالت دیگر نمی‌توان به وی عنوان زن ناشزه داد؛ به همین دلیل، همچنان از حق نفقه هم برخوردار خواهد بود.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر نفقه فرزند بر عهده چه کسی است؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

در تنظیم قولنامه ملک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مسئله‌ تنظیم قولنامه یکی از اصلی‌ترین مسائل حقوقی است که باید درباره‌ی آن اطلاعات کافی داش…