آیا رکود تورمی بازار مسکن را تهدید می‎کند؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رکود تورمی بازار مسکن را تهدید می‎کند و خانه گران‎تر می‎شود اگر  وزارت صنعت، بازار مسکن را کنترل نکند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اعلام این مطلب، پیش‎بینی کرد که بخش مسکن در آینده رو  به ورشکستگی می‎گذارد .

رکود تورمی بازار مسکن

به گزارش مجله دلتا به نقل از اقتصادآنلاین ، فرشید پورحاجت افزود: با شروع سال ۹۷ و فراز‌ و فرود‌هایی که در اقتصاد کشور پیش آمد مردم برای حفظ دارایی‌های خود به خرید دلار، طلا و سکه روی آوردند که مسکن به  سبب ریسک‎پذیری بالا معمولا”  انتخاب آخر آن‌ها بود.

بیشتر بخوانید:

ساخت‎و‎ساز، راهکار مشکلات بخش مسکن

وی با بیان اینکه برخی رکود بازار  را ناشی از خودداری مالکان از فروش  می‌دانند، گفت: در بخش مسکن نوعی ترس از خرید و فروش ایجاد شده است ، زیرا مالکان وقتی از قیمت‌های واقعی اطمینان ندارند  از فروش خودداری می‎کنند.

او افزود: پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم امسال قیمت‌ خانه همچنان افزایش یابد مگر اینکه وزارت صنعت با اتخاذ تدابیر مناسب، افزایش بی رویه و  دور از انتظار قیمت‌ مصالح ساختمانی را کنترل کند.

پورحاجت تصریح کرد: صنایع مادر بدون توجه به منافع ملی و در نظرگرفتن شرایط اقتصادی کشور قیمت ها را افزایش می‎دهند. برای مثال وقتی نرخ دلار ۲ تا ۳ برابر افزایش یافته، قیمت فولاد ۴ برابر شده است و نظارت هم نمی‎شود.

او با بیان این که قوانین دست‌ و ‌پاگیر زیادی مثل قانون بیمه تامین‎اجتماعی، قانون پیش‌فروش ساختمان و قانون دریافت مالیات مستقیم وجود دارد که بخش تولید با آن دست به گریبان است، گفت: نزدیک  به ۵ سال است که تولیدکنندگان،  کمیسیون عمران مجلس را در جریان مشکلات خود  قرار داده‎اند اما توجهی به  آن نشده ‌است.

پورحاجت، آینده بازار مسکن در بخش تولید را پر تهدید و رو  به ورشکستگی پیش‌بینی و تصریح کرد: در ۶ ماه گذشته حدود دوسوم از سرمایه تولید کنندگان از بین رفته‌ و رکود تورمی در انتظار بازار مسکن است و انتظار می‎رود که دولت همانطور که برای بازار ارز و سکه بسته‌ای طراحی کرده است، برای کنترل بازار مسکن نیز هر چه زود تر چاره‎اندیشی کند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

چه کار کنیم بعد از مصرف حبوبات نفخ نکنیم؟

حبوبات حاوی مقادیر مناسبی از روی، مس، منگنز، سلنیوم وغیره هستند. برخی با خوردن حبوبات نفخ …