پارچه هوشمند : به نرمی پنبه و سختی سنگ

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
محققان دانشگاه ''ییل'' یک پارچه هوشمند ساخته‌اند که می‌تواند هم به اندازه کافی انعطاف‌پذیر شود و هم به منظور انجام وظایف خاص، سفت شود.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه “ییل”(Yale) با اختراع یک پارچه رباتیک هوشمند که می‌تواند شکل و سختی خود را در حین پرواز تغییر دهد، این فناوری را یک قدم جلوتر برده است. کلید توانایی خاص این الیاف در خود آن است. این تیم به سرپرستی دکتر “ربکا کرامر-بوتیلیو”، یک اپوکسی را در الیاف ریسیدند که به لطف ذرات فلز “فیلد”(Field) که در آنها جاسازی شده است، می‌تواند سختی خود را تغییر دهد. ادامه این مطلب را در  مجله دلتا بخوانید.

“فلز فیلد” از این نظر جدید است که در دمای بسیار پایین مایع می‌شود. بدین ترتیب وقتی این فلز خنک است، جامد باقی می‌ماند و پارچه سفت است و با اعمال یک جریان کم روی این الیاف، فلز کمی گرم و باعث می‌شود به همراه بقیه قسمت‌های پارچه، نرم و قابل انعطاف شود.

“ترور باکنر” نویسنده ارشد این مطالعه گفت: کامپوزیت اپوکسی-فلز فیلد ما می‌تواند فقط با گرم شدن یا خنک شدن، هم به اندازه لاستیک لاتکس انعطاف‌پذیر باشد و هم به اندازه آکریلیک سخت، بیش از ۱۰۰۰ برابر سفت و سخت شود. الیاف بلند این ماده را می‌توان روی پارچه دوخت تا اسکلتی حمایتی به آن بدهد و بتوانیم آن را خاموش و روشن کنیم.

فناوری پارچه هوشمند

علاوه بر این، این تیم یک حسگر مبتنی بر مایع برای شناسایی تغییرات، چه در استفاده کننده و چه در محیط اطراف ایجاد کرده است که می‌تواند به معنای واقعی کلمه روی پارچه نقاشی شود.

محققان همچنین سیم‌های آلیاژی مخصوص حافظه مانند را در این پارچه تعبیه کرده‌اند که هنگام قرار گرفتن در معرض جریان، خود را در سراسر ماده به شکل از قبل برنامه‌ریزی شده خم می‌کند که آن را قادر می سازد شکل مناسب خود را گرفته و حفظ کند. به عنوان مثال یک شلوار هوشمند را تصور کنید که با نرم و سفت شدن می‌تواند به افراد مسن کمک کند بایستند یا بنشینند.

البته این ماده احتمالاً برای شلوارهای هوشمند مورد استفاده قرار نخواهد گرفت، چرا که بودجه این تحقیق توسط دفتر تحقیقات علوم نیروی هوایی آمریکا تأمین شده است که امیدوار است بتواند از این پارچه هوشمند در همه چیز از رگ بند یا شریان بند (تورنیکه) پزشکی و تورهای هوشمند تا چادرهای با قابلیت استقرار و باز شدن خودکار استفاده کند.

تگنولوژی پارچه هوشمند

رگ‌بند، تسمه یا نواری است که بر روی عضو می‌بندند تا مانع عبور جریان خون شود. این وسیله با وارد آوردن فشار از روی پوست قادر است با مسدود کردن سرخ‌رگ‌ها و سیاه‌رگ‌ها، جریان خون در آن اندام را موقتاً متوقف نموده و به کاهش یا قطع خونریزی کمک کند. استفاده از رگ‌بند در جراحی‌های ارتوپدی به منظور جلوگیری از خونریزی حین عمل و در فوریت‌های پزشکی و میدان جنگ کاربرد دارد. بدین صورت که روی دست و پای بیمار بسته می‌شود و به دلیل کاهش خونریزی سطح بهتری از عمل برای جراح نمایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: پژوهشگران دانشگاه رایس موفق به تولید برگ مصنوعی شده‌اند که با استفاده از انرژی خورشیدی می‌تواند آب را تجزیه کرده و از هیدروژن آن برای تولید سوخت استفاده کند. در مطلب «ساخت برگ مصنوعی توسط محققان آمریکایی» درباره این اختراع بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۷ دلیلی که پشه‌ها به سمت شما جذب می‌شوند

بیراه نیست اگر فکر می‌کنید که پشه‌ها شما را بیشتر از دیگران دوست دارند. در این مطلب به 7 د…