خانه نکات حقوقی مجازات خیانت در امانت

مجازات خیانت در امانت

۰
0
معانی متفاوتی برای واژه خیانت بیان شده است که از آن جمله می‌توان به پیمان شکنی، نقض عهد و بی‌وفایی و رعایت نکردن امانت‌داری تعبیر کرد.
مجازات جرم خیانت در امانت

از آنجا که جرم خیانت در امانت از دسته جرایم مربوط به اموال و مالکیت محسوب می‌شود. این جرم در امور روزمره مردم مثل امانت دادن، عاریه دادن، اجاره دادن و… قابل ارتکاب است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی جرم خیانت در امانت و مجازات آن می‌پردازیم.

خیانت در امانت در اصطلاح حقوقی

خیانت در امانت در قانون جرم است و برای آن مجازات تعیین شده است. در زیر مصادیق جرم خیانت در امانت ذکر شده است:

  • استفاده از مال مورد امانت
  • نابود کردن مال مورد امانت
  • شخص امین به جای امانت‌داری، مال مورد امانت را متعلق به خود بداند و با آن طوری رفتار کند که دیگران گمان کنند او مالک مال است.

بنابراین برای تحقق جرم خیانت در امانت، مال امانی باید توسط مالک یا متصرف قانونی به امین سپرده شود. همچنین سپردن مال باید از راه‌های قانونی صورت گرفته باشد. به طور مثال اگر سارق مال ربوده شده را نزد دیگری به امانت گذارد و امین به جای بازگردان مال، آن را به صاحب اصلی مال یا دولت بدهد یا اصلا از آن به نفع خود استفاده کند، مرتکب جرم خیانت در امانت نشده است.

مجازات جرم خیانت در امانت

طبق قانون مجازات اسلامی؛ مجازات ارتکاب جرم خیانت در امانت، حبس از ۶ ماه تا سه سال است.

مجازات جرم خیانت در امانت

عدم اثبات خیانت در امانت

در صورتی‌که شخصی نسبت به فرد دیگری اقدام به شکایت خیانت در امانت کند و نتواند اتهام خیانت در امانت را به اثبات رساند، فردی که به او اتهام وارد شده می‌تواند با شکایت افترا به دادسرا تقاضای تعقیب اتهام‌ زننده را درخواست کند. در شرایطی که سوءنیت مفتری در دادگاه ثابت شود، مجازات حبس از یک ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق برای وی در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت خیانت در امانت با سرقت و کلاهبرداری

جرم خیانت در امانت در زمره جرایم مقید است و رفتار مرتکب، منتهی به نتیجه خاصی می‌شود. بدین ترتیب ورود ضرر به مالک یا متصرف، بر اثر فعل مرتکب، لازمه تحقق خیانت در امانت است. در کلاهبرداری، نتیجه جرم، بردن مال غیر است، در حالی که انتفاع کلاهبردار یا فرد مورد نظر وی از آن نیز شرط است اما در جرم خیانت در امانت، فقط ورود ضرر به مالک یا متصرف شرط است، حتی اگر خود خائن از مال منتفع نشده باشد. در کلاهبرداری متهم با توسل به اقدامات متقلبانه، مال غیر را به دست می‌آورد، در صورتی که در جرم خیانت در امانت زیان‌دیده از جرم، با میل و رضای خود مال خود را در اختیار متهم می‌گذارد. تفاوت جرم خیانت در امانت با سرقت نیز این است که در سرقت مرتکب مال غیر را به طور مخفی می‌رباید.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر ارث زن در ازدواج موقت را بخوانید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

دیه عابر پیاده مقصر چگونه پرداخت می‌شود؟

وقتی صحبت از خودرو و تصادف با عابر پیاده باشد، در اکثر تصادفات حق به عابر داده شده و رانند…