خواص انار برای سرماخوردگی

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انار یکی از میوه‌های موثر در سلامتی بدن بوده که دارای خواص بی‌شماری است. اما اخیرا موضوع خوردن انار برای درمان سرماخوردگی بسیار مورد بحث بوده که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.
خواص انار 

آیا انار برای سرماخوردگی مفید است؟

با سرد شدن هوا خیلی از ما ممکن است به بیماری سرماخوردگی دچار شویم. برای بهبود علائم سرماخوردگی و پیشگیری از آن، راهکار‌های بسیاری از جمله درمان خانگی سرماخوردگی با داروهای گیاهی وجود دارد. اما در این میان انار یکی از مقوی‌ترین میوه‌ها برای بدن بوده و خواص انار باعث می‌شود تا بسیار مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه همراه مجله دلتا باشید.

آیا خوردن انار برای درمان سرماخوردگی مفید است؟

قطعا جواب این سوال مثبت است و مصرف روزانه‌ انار در فصل پاییز و زمستان، به همه‌ افراد توصیه می‌شود. در ادامه با فواید انار برای بدن به خصوص برای درمان و پیشگیری از سرماخوردگی آشنا خواهید شد.

خواص انار برای سرماخوردگی

خاصیت آنتی اکسیدانی و تصفیه خون

اولین خاصیت انار آنتی‌اکسیدان بودن آن است که در مقام مقایسه می‌توان گفت سه برابر چای سبز، آنتی‌اکسیدان دارد. وظیفه آنتی‌اکسیدان‌ها حفاظت از بدن در برابر استرس‌ها، آلودگی‌های شیمیایی و مقابله با انواع سرطان‌هاست. همچنین آب انار دارای قند مانن و ماده دیگری به اسم مانتین است که باعث تصفیه خون می‌گردد. انار سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به همین دلیل مصرف آن برای پیشگیری و بهبود سرماخوردگی توصیه می‌شود.

ویتامین C و آهن

ویتامین C و آهن موجود در انار برای درمان کم خونی و فقر آهن بسیار موثر است. کارشناسان تغذیه بر این نظر هستند که وجود ویتامین ث در انار است که در پیشگیری از کم خونی و فقر آهن، ممانعت از ابتلا به سرماخوردگی و آلزایمر و تنظیم فشار خون و … بسیار مؤثر است.

ضدعفونی کننده

انار بیماری‌های عفونی را از بدن دور می‌کند؛ از این‌رو توصیه می‌شود هنگام سرماخوردگی حتما آب انار بنوشید، چراکه این کار در درمان عفونت گلو و کاهش تب بسیار سودمند است. همچنین استفاده از مخلوط آب انار و عسل، خاصیت درمانی آن را چند برابر کرده و خوردن آن برای گوش درد، قوی شدن چشم و تقویت بینایی، سالم ماندن دندان و حتی لثه نیز مفید است. اگر صدای شما گرفته و شما را اذیت می‌کند، خوردن آب انار می‌تواند به شما کمک کند.

خواص آب انار

فعالسازی کلیه

انار جزء میوه‌های ادرارآور است و می‌تواند کلیه‌ها را فعال سازد. به همین دلیل در هنگام سرماخوردگی و داشتن تب، مصرف آب انار، حرارت بدن را از طریق دفع ادرار، پایین خواهد آورد. آب این میوه در رفع تشنگی نیز بسیار موثر است.

کمک به فعالیت‌های گوارشی

آب انار به کاهش التهاب روده و بهبود عمل هضم کمک می‌کند. یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های انار این است که در هنگام سرماخوردگی، در صورت وجود حالت تهوع یا اسهال، می‌تواند مانند یک درمانگر عمل کرده و این حالت را از بین ببرد. در صورت مصرف چند دانه انار یا آب انار، هضم غذا و انجام فعالیت‌های گوارشی راحت‌تر شده و احساس تهوع کم می‌شود.

درمان درد سینه و سرفه

اگر آب انار شیرین را با شکر و نشاسته ترکیب کنید معجونی به وجود می‌آید که خوردن آن درد سینه و سرفه شما را به هنگام سرماخوردگی تا حد امکان کاهش داده و استفاده‌ مکرر آن می‌تواند باعث رفع این درد شود.

درمان سرماخوردگی


انار پخته برای سرماخوردگی

با پختن انار آنتی‌بیوتیک خیلی قوی در آن به وجود می‌آید که هر نوع عفونت ناشی از سرماخوردگی که باعث گلودرد، گوش درد، عفونت‌های ریه‌ها و … شده است را از بین می‌برد.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۸ قدم تا داشتن شکمی صاف

مردم چین در اجرای اصول تغذیه مناسب و تناسب اندام بسیار موفق عمل کرده‌اند. در ادامه این مطل…