خانه دانستنی ها سیاره‌ای بهتر از زمین برای حیات فرازمینی

سیاره‌ای بهتر از زمین برای حیات فرازمینی

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سیاره زمین لزوما بهترین سیاره برای زندگی نیست. دانشمندان حدود 20 سیاره شبیه به زمین کشف کرده‌اند که ممکن است هر کدام از آن‌ها شرایط  بهتری برای حیات فرازمینی داشته باشند.

در پژوهش انجام شده توسط محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن شرایط مناسب برای سیاره‌ای در منطقه قابل سکونت بررسی شده است؛ سیاره‌ای کمی بزرگ‌تر و احتمالا مرطوب‌تر از زمین. ۲۴ سیاره فراخورشیدی شبیه به زمین در فاصله بیش از ۱۰۰ سال نوری با ما قرار دارند. اما دانشمندان امیدوارند که با رصدهای آینده تلسکوپ فضایی جیمز وب، سیارات بیشتری کشف شوند. در ادامه این مقاله از مجله دلتا با شرایط سیاراتی که از حیات فرازمینی پشتیبانی می‌کنند آشنا خواهید شد.

حیات فرازمینی و سیارات دیگر

این تیم تحقیقاتی از ستاره‌شناسان، متخصصات سیارات قابل سکونت و زمین‌شناسان تشکیل شده است تا معیارهای زیست‌پذیری را در میان ۴۵۰۰ سیاره‌ی فراتر از منظومه‌شمسی بررسی کنند. زمانی که درباره سیارات قابل سکونت صحبت می‌کنیم به معنای وجود حیات فرازمینی در این سیارات نیست؛ بلکه هدف تنها سیاره‌ای است که شرایط مناسب زندگی را دارد.

محققان سیارات مشابه زمین که در منطقه قابل سکونت (کمربند حیات) ستاره قرار دارند را بررسی می‌کنند. در واقع این سیارات باید در فاصله‌ای از ستاره خود قرار داشته باشند که آب مایع روی آن‌ها جریان دارد.

خورشید در مرکز منظومه‌شمسی، حدود ۱۰ میلیارد سال عمر می‌کند. در سیاره زمین ۴ میلیارد سال طول کشید تا حیات بوجود بیاید. بنابراین برای پیدایش حیات در یک سیاره، باید ستاره‌ای شبیه به خورشید طول عمری طولانی‌تر از ۴ میلیارد سال داشته باشد.

ستاره‌شناسان علاوه‌بر مطالعه ستاره‌های شبیه به خورشید (نوع G)، سیارات اطراف ستاره‌هایی که به کوتوله سرخ (نوع K) نیز معروف هستند را نیز بررسی می‌کنند. این ستاره‌ها کوچک‌تر و سردتر از خورشید هستند و ۲۰ تا ۷۰ میلیارد سال عمر می‌کنند. در چنین منظومه‌هایی، سیارات زمان بیشتری دارند تا حیاتی پیچیده‌تر را بوجود آورند. زمین حدود ۴.۵ میلیارد سال سن دارد اما دانشمندان حدس می‌زنند که بهترین زمان برای پیدایش حیاتی پیچیده در یک سیاره بین ۵ تا ۸ میلیارد سال است.

سیاره فراخورشیدی حیات فرازمینی

یکی از ویژگی‌های مهم سیارات اندازه و جرم آن‌ها است. سیاره‌ای ۱۰ درصد بزرگ‌تر از زمین می‌تواند شرایط بهترین برای زندگی داشته باشد. همچنین انتظار می‌رود که سیاره‌ای با جرم ۱.۵ برابر زمین گرمای داخلی خود را مدت بیشتری حفظ کند و به علاوه با توجه به گرانش بیشتر، جو آن برای مدت زمان طولانی پایدار باشد.

آب عنصر اصلی حیات است که می‌تواند به شکل ابر یا رطوبت وجود داشته باشد. سیاره‌ای با دمای متوسط و رطوبت بیشتر از زمین احتمالا شرایط بهتری برای حیات فرازمینی دارد. این گرما و رطوبت در جنگل‌های گرمسیری زمین دیده می‌شود که تنوع زیستی زیادی دارند.

در میان ۲۴ سیاره کاندید، هیچ کدام تمام شرایط لازم برای حیات فرازمینی را ندارند؛ اما یکی از آن‌ها چهار ویژگی اصلی را دارد.

تحقیقات آینده و رصدهای بیشتری که توسط تلسکوپ‌های فضایی و زمینی انجام خواهد شد، به کشف سیارات فراخورشیدی بیشتر و پیدا کردن سیاره‌ای شبیه به زمین یا حتی بهتر از آن کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: تا امروز در کهکشان‌ راه‌شیری سیارات فراخورشیدی زیادی کشف شده است. اما حالا دانشمندان اولین کاندید سیاره فراخورشیدی را در یک کهکشان دور دست رصد کرده‌اند. در مقاله «احتمال کشف اولین سیاره فراخورشیدی در کهکشانی دیگر» درباره این کشف جدید بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

نکات مهم هنگام خرید پاوربانک

اگر به دنبال خرید بهترین پاوربانک هستید، حتما مدل‌هایی را انتخاب کنید که به چراغ LED یل نم…