آنچه درباره حیوانات و رفتارشان نمی‌دانید!

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دنیای حیوانات بی حد و مرز اسـت. هرچه درباره آن‌ها تحقیق کنیم باز هم هرروز حقایق بیشتری را درباره حیوانات و رفتارشان کشف می‌کنیم.
حیوانات و رفتارشان

دنیای حیوانات بی حد و مرز اسـت. هرچه درباره آن‌ها تحقیق کنیم باز هم هرروز حقایق بیشتری را درباره رفتار حیوانات کشف می‌کنیم. آیا بـه نظرتان وجود این جهان و مـا موجودات زنده اتفاقی اسـت؟ آیا بـه وجود آمدن اینچنین حیات هوشمند ی حاصل تداخلات زیستی در کف دریاها اسـت؟ مـا هم نمی‌توانیم چیزی رابه طور قطع و یقین بگوییم. در ادامه این مطلب از مجله دلتا دانستنی‌هایی باور نکردنی درباره حیوانات و رفتارشان را خواهید خواند.

عنکبوت‌ها برای حفظ بقا، عروسک خیمه شب بازی‌ای شبیه بخود می سازند

عنکبوت‌های سیکلوسا از خانواده عنکبوت‌های کروی بافنده هستند و زندگی بسیار جالبی در کشور پرو دارند. آن‌ها علاوه بر این کـه شکار خود رابه دام می‌اندازند، از شیوه‌های خلاقانه‌ای برای بقا استفاده می‌کنند. این عنکبوت‌ها نمونه‌ای ساختگی از خود را طعمه قرار می‌دهند! آن‌ها اینکار را با چنان مهارتی انجام می‌دهند کـه دانشمندان مطمئن نیستند این همان گونه سیکلوسا اسـت یا گونه‌ای جدید و باهوش‌تر.

این عنکبوت‌ها با استفاده از برگ‌ها و حشرات خشک شده، نمونه‌ای از خودرا می‌سازند و آن را چنان حرکت می‌دهند کـه انگار یک عروسک خیمه شب بازی اسـت. آن‌ها با اینکار حواس موجودات شکارچی را پرت می‌کنند و در این حین در محل امنی مخفی می‌شوند.

حیوانات و رفتارشان عنکبوت ها

قارچ های هوشمند حرکت و برنامه ریزی می‌کند و رژیم غذایی دارند!

آزمایش‌های انجام شده بر روی قارچ فیزاروم پلیسفلم نشان داد این قارچ از هوش ویژه ای برخوردار اسـت و نه تنها می‌تواند تفکر کند بلکه قادر بـه برنامه ریزی هم هست.این قارچ درصورتی کـه هدفی «ماده غذایی» وجود داشته باشد، می‌تواند کوتاه‌ترین راه بـه بیرون یک هزارتو را پیدا کند، مسیر حرکتش رابه خاطر بسپرد و بـه حرکات تکرار شونده واکنش نشان دهد.

این قارچ با استفاده از بخش زنده خود بنام پروتوپلاسم، بـه عقب و جلو حرکت می‌کند و این چرخه حدود دو دقیقه طول می‌کشد. دانشمندان هوش این قارچ ها را قابل قیاس با هوش حشرات هوشمندی مثل مورچه ها می‌دانند. نکته جالب این اسـت کـه قارچ فیزاروم پلیسفلم نه مغز دارد و نه سیستم عصبی.

حیوانات و رفتارشان قارچ

مار هاگنوز بازیگر کمدی تمام عیار اسـت

مار هاگنوز نوعی مار غیر سمی اسـت کـه در امریکا یافت می‌شود. یکی از ویژگی‌های جالب این مارها حالت بامزه صورت‌شان اسـت کـه اغلب انگار لبخند می‌زنند. در موارد زیادی، از مارهای هاگنوز بعنوان حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنند.

این مارها وقتی احساس خطر میکنند، بـه پشت می‌خوابند، زبان‌شان را بیرون می‌اندازند و با استفاده از غده‌های درون بدن‌شان بوی ناخوشایندی از خود منتشر می‌کنند تا شکی وجود نداشته باشد کـه مرده‌اند. اگر جسدشان رابه شکم برگردانید، دوباره بدن‌شان رابه پشت می‌چرخانند تا بشما نشان دهند کـه حتماً مرده اند!

حیوانات و رفتارشان مارها

جوجه تیغی

در ادامه بررسی عجایب حیوانات و رفتارشان درباره جوجه تیغی خواهید خواند.

از آنجایی کـه بعضی مردم از جوجه تیغی به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنند، تصور خطرناک بودن آن‌ها برای تعداد زیادی از مردم دشوار اسـت. اما تیغ‌های آن‌ها می‌تواند آسیبی جدی بـه پوست انسان یا هر موجود دیگری وارد کند. وقتی جوجه تیغی احساس امنیت می‌کنند، تیغ‌های آن خمیده هستند و مـا می‌توانیم آن را در دستان‌مان بگیریم و با آن بازی کنیم. اما زمانی کـه جوجه تیغی احساس خطر کند، تیغ‌های آن باز می‌شوند و جوجه تیغی برای محافظت از خود بدنش را جمع می‌کند.

وقتی جوجه تیغی احساس امنیت می‌کنند، تیغ‌های آن خمیده هستند و مـا می‌توانیم آن را در دستان‌مان بگیریم و با آن بازی کنیم. اما زمانی کـه جوجه تیغی احساس خطر کند، تیغ‌های آن باز می‌شوند و جوجه تیغی برای محافظت از خود بدنش را جمع می‌کند.

جوجه تیغی

بیشتر بخوانید: اگر به عجایب حیوانات و رفتارشان علاقمندید مقاله «حقایق باورنکردنی از زندگی حیوانات» را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…