دانستنی‌های جالب از قلب انسان

۱۵
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شگفت انگیز است اگر بدانید قلب انسان یک فضای الکترومغناطیسی دارد که قوی تر از مغز عمل می کند؛ این به آن معناست که اطرافیان می توانند انرژی های قلب ما را دریافت کنند.
قلب انسان

ما مغز را مرکز تفکر و عقل می‌دانیم که بدون آن قادر به ادراک و یادآوری چیزی نیستیم. از سوی دیگر، قلب عضله‌ای به اندازه یک مشت است، شعرا و ادبای بسیاری قصاید و غزل هایی را برای قلب سروده‌اند و از آن به عنوان منبع عشق و شور و عواطف صادقانه و پاک یاد کرده اند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا از دانستنی‌های جالب قلب انسان بخوانید.

دانستنی‌های قلب انسان

قلب یک پمپ عضلانی توخالی است که بدون توقف خون را به سراسر بدن پمپ می‌کند. رگ‌های خونی بزرگی که به قلب متصل‌اند، خون را به ریه‌ ها و بدن می‌برند و بازمی‌گردانند. رگ‌های خونی کوچک روی قلب نیز غذا و اکسیژن را به آن می‌رسانند و دی اکسید کربن و محصولات دفعی دیگر را از آن خارج می‌کنند. اما کارکرد قلب چیزی فراتر از پمپاژ خون است. قلب نقش مهمی در یادگیری، تفکر و ادراک نیز دارد و به عبارتی دیگر، از نظر عملکرد شبیه مغز کار می‌کنند.

دانشمندان دریافته‌اند که قلب انسان حاوی دستگاه عصبی مستقل و پیشرفته‌ای متشکل از ۴۰۰۰۰ سلول عصبی و شبکه پیچیده از انتقال دهنده‌های عصبی و پروتئین‌هاست که اطلاعات بسیاری از شخصیت، تاریخ و حافظه را در برمی‌گیرند.

دکتر «پل پرسال» خلاصه‌ای از تجارب و پژوهش‌های خود را در زمینه سلامت قلب و پیوند آن در کتابی به نام «راز و رمزهای قلب» گردآوردی کرده است. بنا بر ادعای دکتر پرسال، افراد دریافت کننده قلب در برخی توانمندی‌ها به افراد اهدا کننده شباهت می‌یابند؛ از جمله داستان‌های شگفت انگیز او درباره یک پسر هجده ساله و نوازنده موسیقی بود که بر اثر تصادف از دنیا رفت و قلب او را به دختری همسال خودش پیوند زدند. نکته جالب این بود که دختر مورد نظر توانست در مقابل پدر و مادر پسر متوفی موسیقی زیبایی را همچون پسرشان بنوازد، به گونه ای که تعجب همگان را برانگیخت.

قلب پیش از مغز در جنین انسان شکل می‌گیرد و تا روز مرگ و آخرین روز حیات ضربان دارد. با وجود اینکه دانشمندان بر این باورند که مغز انسان ضربان قلب او را تنظیم می‌کند، در یک مورد عجیب و در یک فرآیند پیوند قلب، زمانی که قلب جدید را در سینه بیمار گذاشتند، به سرعت شروع به زدن می‌کند، بدون آنکه فرصت گرفتن فرمان از مغز را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: در مجله مد و زیبایی دلتا درباره «رابطه عجیب بودن استایل و زیبایی!» بخوانید.

 • چگونگی یخ نزدن پنگوئن ها

  چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

  جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند دو ماه به صورت مداوم روی یخ بایستند و در بادهای سردی ک…
 • نابغه برتر تاریخ

  با ۶ نابغه برتر تاریخ بشریت آشنا شوید

  داوینچی بیشتر با شاهکار هنری‌اش، مونالیزا برای جهانیان شناخته شده است. داوینچی علاوه بر ای…
 • پایان یافتن جهان

  جهان چگونه پایان می‌یابد؟

  یک روز جهان به پایان خواهد رسید و دانشمندان ایده‌های مختلفی درباره چگونگی وقوع آن دارند، ا…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند دو ماه به صورت مداوم روی یخ بایستند و در بادهای سردی ک…