تالاب صورتی و رازهای آن

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تالاب صورتی شما را مجذوب خود می کند این تالاب با رنگ زیبا و موجودات شگفت‌انگیز سفری خیال‌انگیز برای شما رغم می زند.

 تالاب لیپار که به تالاب صورتی نیز معروف است، یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد طبیعی کرانه دریای عمان است، که فقط چهار نمونه مشابه از آن در جهان وجود دارد.جذر و مد قرمز در چابهار، از جمله دیدنی‌های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که افراد زیادی را برای بازدید به سوی خود جذب می‌کند. اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است، جایی که به آن تالاب صورتی می‌گویند. اگر رنگ قرمز این پدیده و شگفتی‌های عملی آن برایتان سوال است در ادامه این مطلب با مجله دلتا همراه باشید.

تالاب صورتی

دلیل صورتی بودن تالاب لیپار

تالاب صورتی لیپار تالابی محصور بین دو کوه است که رنگ متفاوت و نیز طبیعتی مثال زدنی دارد. وجود پلانکتون‌های گیاهی زیاد در منطقه (حدود ۹۰ درصد) و فراوانی مواد آلی و معدنی که از طریق رودخانه‌های متصل به خلیج به این حوزه هدایت می‌شوند، باعث افزایش زیاد تولید بیولوژیکی در بعضی از فصول سال شده است. این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌های مونسون (طوفانی است که هر سال از خرداد ماه تا مهر ماه در هندوستان و هندوچین جریان دارد و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد حوزه‌ی اقیانوسی دریای عمان است) موجب افزایش بیش از حد تعداد پلانکتون‌های گیاهی در ماه‌های بعد از فصل مونسون (که از اواسط خرداد شروع تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت) می‌شود و این تعداد در آذرماه به حداکثر میزان خود می‌رسد.تالاب صورتی لیپار

بافت طبیعت و گونه های جانوری

رویش گونه‌های بلوط و گزنه در آب، صحنه فوق‌العاده زیبایی خلق کرده که نمونه آن در ایران کمتر دیده می‌شود. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. علاوه بر این در این منطقه پنبه‌های وحشی می‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می‌کنند. کنار این تالاب زیبا نیز دشتار قرار دارد که بومیان به آن عروس نیز می‌گویند.

گونه های جانوری و بافت طبیعی

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

رمانتیک‌ترین مقصد جهان برای ماه عسل کجاست؟

اکثر مردم، بورا بورا را یک جزیره رمانتیک می‌دانند. این جزیره یک مکان عالی برای متاهل‌ها و …