خانه نکات حقوقی توهین در فضای مجازی چه عواقبی دارد؟

توهین در فضای مجازی چه عواقبی دارد؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
توهین رایانه‌ای، نوع جدیدی از جرم توهین است که در آن، وسیله ارتکاب رایانه است.
مجازات توهین در فضای مجازی

زندگی در فضای مجازی، باید و نبایدهای خود را دارد. هیچ انسان عاقلی نمی‌تواند مزایای استفاده از شبکه‌های اجتماعی را انکار کند اما عدم رعایت این ضوابط، مشکلاتی را برای اشخاص و جامعه به وجود آورده‌است. یکی از مهم‌ترین این مشکلات، جرایم ارتکابی در فضای مجازی و یکی از رایج‌ترین این جرایم، توهین است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی جرم توهین در فضای مجازی و مجازات آن می‌پردازیم.

مصادیق توهین

توهین جرم است؛ یعنی برای کسی که مرتکب آن شود، در قانون مجازات اسلامی مجازات درنظر گرفته شده‌است. در جرم توهین فرد توهین کننده با صحبت‌ها یا رفتار خود فرد توهین شونده را تحقیر می‌کند. ناسزا گفتن، دشنام دادن به دیگران یا فحاشی کردن از مصادیق بارز توهین به شمار می‌روند.

مجازات توهین

توهین چه در فضای مجازی چه در فضای واقعی جرم است و در قانون جرم‌انگاری شده‌است. مجازات اشخاصی که در فضای مجازی و با استفاده از ابزارهای ارتباطی جدید هم‌چون تلگرام یا اینستاگرام به دیگران توهین می‌کنند هم‌چون کسانی است که در کوچه و خیابان به دیگران اهانت می‌کنند. براین‌اساس قانون‌گذار در ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی برای این قبیل اشخاص تا ۷۴ ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی در نظر گرفته‌است.

مجازات توهین در فضای مجازی

شکایت از کسانی‌که توهین می‌کنند

توهین و فحاشی در فضای مجازی با توجه به جرم بودن آن قابل پیگیری است اما یکی از مشکلاتی که معمولاً در این زمینه وجود دارد، نامشخص بودن هویت فرد مرتکب است. این مشکل با جعلی بودن هویت افرادی که در این فضا در حال فعالیت هستند، تشدید نیز می‌شود اما با این حال اگر چنانچه مشکلی در این خصوص به وجود آمد می‌توانید به دادسرا مراجعه کنید و با تنظیم شکواییه فرد مرتکب را به پای میز محاکمه بکشانید. در این حالت دادسرای محلی که در آن با توهین مواجه شده‌اید، صلاحیت رسیدگی به این جرم را خواهد داشت، به عنوان مثال چنان‌چه شما ساکن تهران باشید و برای مسافرت از تهران خارج شده و به سمت شمال کشور حرکت کنید و در جریان سفر با توهین و فحاشی‌های تلگرامی یا اینستاگرامی یک شخص مواجه شوید، نیازی نیست که از محل زندگی فرد مزاحم مطلع باشید یا اینکه حتما به تهران برگردید تا بتوانید از وی شکایت کنید بلکه در همان جایی که پیام‌های توهین‌آمیز را دریافت کرده‌اید نیز می‌توانید به دادسرا مراجعه کرده و شکایت خود را مطرح کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر  توهین به کارمند دولت و مجازات آن را مطالعه کنید.

 • مجازات جعل سند

  جعل سند چه مجازاتی دارد؟

  هدف از ایجاد یک سند جعلی سوءاستفاده از مفاد آن است که به این طریق شخص یا اشخاصی سند مجعول …
 • موارد تعیین مهرالمثل

  مهرالمثل چگونه تعیین می‌شود؟

  براساس ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی، مبنای تعیین مهر المثل زن وضعیت خانوادگی و سایر صفات و خصوصیات…
 • مجازات منتشر کردن عکس خصوصی

  مجازات منتشر کردن عکس خصوصی افراد

  ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای به طور مشخص، هتک حیثیت از طریق انتشار تصاویر خصوصی را دارای …
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

جعل سند چه مجازاتی دارد؟

هدف از ایجاد یک سند جعلی سوءاستفاده از مفاد آن است که به این طریق شخص یا اشخاصی سند مجعول …