خانه نکات حقوقی چه زمانی باید پلاک خودرو را استعلام کنیم؟

چه زمانی باید پلاک خودرو را استعلام کنیم؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
استعلام پلاک خودرو یکی از قواعد اصلی عقد قراردادهای خرید و فروش خودرو بوده و چشم‌پوشی از آن می‌تواند عواقب قضایی جبران‌ناپذیری را برای خریدار به همراه داشته باشد.
استعلام پلاک

حتما تاکنون عبارت استعلام پلاک خودرو به گوشتان خورده و حتی شاید به اهمیت آن در مراحل تعویض پلاک و خرید خودرو پی برده‌اید. اما سوال اصلی اینجاست که به راستی پیگیری پلاک خودرو چه لزومی داشته و اهمال آن چه عواقبی برای خریدار خودرو به همراه دارد؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی استعلام پلاک خودرو می‌پردازیم.

چه زمانی باید پلاک خودرو را استعلام کنیم؟

 در موارد زیر نیاز به استعلام پلاک خودرو داریم:

  • زمانی‌که می‌خواهیم برای خرید خودرو مبایعه‌نامه امضا کنیم و به فروشنده بیعانه بدهیم، قبل از اینکه به فروشنده بیعانه بدهید حتما پیگیر وضعیت پلاک خودرو باشید تا خودرو سرقتی نباشد.
  • زمانی‌که خودرو را به صورت وکالتی خرید می‌کنید. ترجیحا خودرو را به صورت  وکالتی خریداری نکنید اما اگر به هر دلیلی مجبور به انجام این کار هستید، حتما قبل از دریافت وکالت نسبت به استعلام پلاک خودرو اقدام کنید.

تنها راه برای استعلام پلاک خودرو و اطمینان از سرقتی نبودن خودرو، تماس با پلیس ۱۱۰ است؛ اما برای دریافت سایر اطلاعات مثل بدهی عوارض شهرداری و خلافی خودرو باید به ترتیب به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری و دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید. اگرچه روش‌های آنلاین و پیامکی برای دریافت خلافی خودرو وجود دارد اما متاسفانه اطلاعات به دست آمده از این روش‌ها به‌روز نیستند و مربوط به ۱۰ روز قبل می‌شود، بنابراین برای دریافت آخرین وضعیت خلافی خودرو راهی جز مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +۱۰ ندارید.

استعلام پلاک

 

فک پلاک خودرو چیست؟

یکی دیگر از موارد مهم تنظیم سند و عقد قرارداد خریدوفروش خودرو فک پلاک است که پس از استعلام پلاک خودرو می‌بایست صورت پذیرد. فک پلاک به مرحله‌ای از تعویض پلاک گفته می‌شود که طی آن پلاک سابق خودرو از اتومبیل مورد معامله برداشته می‌شود و امکان الحاق پلاک جدید برای خودرو به وجود می‌آید.

پیگیری وضعیت پلاک فک شده

این موضوع بیشتر برای افرادی ضرورت دارد که خودرو خود را به صورت وکالتی می‌فروشند. در صورتی‌که خودرویی را به صورت وکالتی فروخته‌اید حتما وضعیت پلاک را پیگیری کنید تا از فک پلاک مطمئن شوید، در غیر اینصورت در صورتی‌که خریدار بدون فک پلاک نسبت به انجام جرمی اقدام کند از لحاظ قانونی شما درگیر هستید. برای پیگیری وضعیت پلاک باید وارد وبسایت راهور شده و سپس در صفحه مربوط به پیگیری وضعیت پلاک خودرو، شماره ملی خود یا صاحب فعلی خودرو را وارد کنید، پس از انجام این کار و وارد کردن کد امنیتی وبسایت، تنها کافی است که گزینه جستوجو را انتخاب کرده و منتظر ارائه نتایج از سوی راهور ناجا باشید.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطالبه افت قیمت خودرو پس از تصادف را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تعلق مهریه به زن در صورت عدم تمکین

مهریه همزمان با انعقاد ازدواج در سند رسمی سند ازدواج ثبت می‌شود. …