پیش‌بینی حملات صرع با فناوری پوشیدنی

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تشنج ناشی از حملات صرع در برخی افراد موجب می‌شود تا روند طبیعی زندگی آن‌ها دچار مشکل شود. دلیل چنین پدیده‌ای این است که حالات تشنج بعضا بدون هرگونه هشدار و به‌صورت ناگهانی روی داده و احتمالا خطرناک هستند.
health IOTnew1 پیش‌بینی حملات صرع با فناوری پوشیدنی

محققان موفق به طراحی یک فناوری پوشیدنی با قابلیت پیش‌بینی حملات صرع شدند

تشنج ناشی از حملات صرع در برخی افراد موجب می‌شود تا روند طبیعی زندگی آن‌ها دچار مشکل شود. دلیل چنین پدیده‌ای این است که حالات تشنج بعضا بدون هرگونه هشدار و به‌صورت ناگهانی روی داده و احتمالا خطرناک هستند؛ زیرا می‌توانند موجب بروز تصادف، جراحت و حتی مرگ شوند. با این‌حال محققان موفق به توسعه ابزاری جهت حل این مشکل شده‌اند. در ادامه این مقاله از مجله دلتا درباره این ابزار جدید بخوانید.

تشنج حملات صرع

این محصول در قالب یک دستگاه EEG پوشیدنی عرضه شده و به منظور کمک به تشخیص حملات صرع تا ۱ ساعت پیش از بروز واقعی آن‌ها از تکنیک‌های یادگیری ماشینی بهره می‌گیرد. این پدیده بدان معناست که دستگاه با تشخیص احتمال بروز حمله تشنجی می‌تواند هشدارهای لازم را به اطلاع کاربر برساند. بدین‌ترتیب فرد برای پیشگیری از بروز تشنج می‌تواند داروهای خاصی را مصرف کرده یا حداقل در صورت بروز این حملات از حضور خود در یک مکان امن یا امکان تماس جهت درخواست کمک از سایرین اطمینان حاصل کند.

این دستگاه پوشیدنی در واقع نخستین محصول از این طیف به‌شمار نمی‌رود. پیش‌تر و در سال ۲۰۱۹ محققان دانشگاه لوئیزیانا نیز دستگاه مشابهی را تولید کرده و به نتایج مشابهی نیز دست یافتند. با این‌حال محققان دانشگاه بن‌گوریون ادعا می‌کنند که دستگاه طراحی شده توسط آن‌ها از الکترودهای EEG کمتری استفاده می‌کند؛ موضوعی که در صورت تجاری‌سازی محصول می‌تواند به کاهش ابعاد دستگاه و حمل‌پذیری آسان‌تر آن کمک نماید.

بر اساس نتایج آزمایشات محققان تا این لحظه به‌نظر می‌رسد که الگوریتم‌های آن‌ها با دقتی بین ۹۵ تا ۹۷ درصد عمل می‌کنند. حتی در صورت تشخیص حملات صرع به‌صورت نادرست‌ هم این موضوع لزوما بد نیست. از این گذشته ایمن ماندن همواره بهتر از تاسف خوردن است.

بیشتر بخوانید: پژوهشگران اروپایی در تحقیقات اخیر خود متوجه شدند از طریق عکس‌های سلفی افراد می‌توان وجود بیماری قلبی آن‌ها را شناسایی کرد. در مقاله «تشخیص بیماری قلبی از روی عکس سلفی» درباره این فناوری بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

این موجودات نامیرا رویای بشر را زندگی می‌کنند

در جهان موجوداتی وجود دارند که هیچوقت نمی‌میرند و موجودات دیگری که فرآیند پیری و مرگ در آن…