تقلید رفتار انسان توسط گربه‌ها

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پژوهشگران برای نخستین بار به‌صورت علمی نشان داده‌اند که مانند برخی موجودات دیگر، گربه‌ها نیز دارای توانایی تقلید رفتار انسان هستند.
تقلید رفتار انسان توسط گربه ها

ابیسو ممکن است اولین گربه تقلیدکار جهان باشد. این گربه‌ی ژاپنی، رفتار انسان را تحت شرایط علمی کنترل‌شده تقلید می‌کرد. این توانایی فقط در تعداد معدودی از موجودات دیده شده است و این یافته می‌تواند نشان دهد که رفتار تقلید کردن تقریبا در ابتدای تکامل پستانداران پدیدار شده است. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره این پژوهش جدید بخوانید.

این کشف با اتفاقی تصادفی حاصل شد. کلودیا فوگازا، متخصص رفتارشناسی حیوانات در دانشگاه اتوش لورند مجارستان، حدود ده سال است که با استفاده از روش آموزش «هرکاری که انجام می‌دهم، انجام بده» به مطالعه‌ی رفتار سگ‌ها مشغول است. پژوهشگر در این روش، سگ یا حیوان دیگر را با گفتن «هرکاری که انجام می‌دهم، انجام بده»، نشان دادن رفتار و سپس گفتن «انجام بده»، آموزش می‌دهد تا از رفتاری که حیوان آن را از قبل می‌شناسد تقلید کند (مثل غلت زدن). سپس حیوان برای موفقیت خود پاداش می‌گیرد. حیوان با گذشت زمان یاد می‌گیرد که «انجام بده» به‌معنای «از من تقلید کن» است. از این رویکرد می‌توان برای آزمایش این موضوع استفاده کرد که آیا حیوانات واقعا تقلید می‌کنند، یعنی اعمالی را که هرگز پیش از آن انجام نداده‌اند، مانند به صدا درآوردن یک زنگوله تکرار کنند.

تقلید رفتار انسان توسط گربه ها

فوگازا که همچنین یک مربی تربیت سگ است با مربی دیگری به‌نام فومی هیگاکی در ایچینومیای ژاپن کار می‌کرد که هیگاکی به او گفت به یکی از گربه‌هایش به روش «هرکاری که انجام می‌دهم، انجام بده» آموزش داده است. این گربه‌ی ماده ۱۱ ساله که ابیسو نام داشت در فروشگاه حیوانات خانگی هیگاکی زندگی می‌کرد و انگیزه‌ی بالایی برای غذا داشت و با این ویژگی می‌شد به‌سادگی او را آموزش داد.

فوگازا تقلید رفتار انسان را در گونه‌های دیگر مطالعه می‌کرد و در این جا گربه‌ای وجود داشت که ظاهرا از قبل آموزش لازم را دیده بود. اما ابیسو از غریبه‌ها می‌ترسید. بنابراین هیگاکی آزمایش‌ها را عصرها در فروشگاه حیوانات خانگی خود انجام می‌داد؛ درحالی‌که فوگازا از انتهای اتاق نظارت می‌کرد. هیگاکی نشان داد که ابیسو می‌تواند رفتارهای آشنایی مانند بازکردن یک کشوی پلاستیکی و گاز گرفتن یک رشته لاستیکی را تقلید کند. سپس او از گربه خواست تا دو رفتار جدید را تقلید کند. هیگاکی درحالی‌که جلوی ابیسو ایستاده بود که روی میزی نزدیک جعبه‌ای مقوایی قرار داشت، دست راستش را بالا می‌برد و جعبه را لمس می‌کرد. او در مواقع دیگر خم می‌شد و صورت خود را به جعبه می‌مالید. در ۱۶ آزمایش بعدی، ابیسو در بیش از ۸۱ درصد از مواقع با دقت از رفتار صاحب خود تقلید می‌کرد. پژوهشگران نتایج آزمایش‌های خود را در مجله‌‌ی Animal Cognition منتشر کردند.

گربه تقلید رفتار انسان

به‌گفته‌ی پژوهشگران، این واقعیت که گربه با تقلید رفتار صاحب خود برای لمس جعبه از پنجه و صورت خود استفاده می‌کند، نشان می‌دهد او قادر است اجزای بدن صاحب خود را درون آناتومی خود مکان‌یابی کند. فوگازا می‌گوید تاکنون نشان داده شده است که دلفین‌ها، طوطی‌ها، کپی‌ها و نهنگ‌های قاتل از رفتار انسان تقلید می‌کنند. وی می‌گوید گربه‌ها نیز همان توانایی را دارند و این موضوع نشان می‌دهد که این رفتار ممکن است در سلسله‌ی جانوری، رواج زیادی داشته و در اوایل تکامل جانوران ایجاد شده باشد.

بیشتر بخوانید: وقتی انسان‌ها به‌دلیل کاهش سرعت انتشار کووید ۱۹ در خانه قرنطینه شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ ظاهرا کاشف به‌عمل آمده است که آواز پرندگان در غیبت ما جذاب‌تر از قبل شد. برای مطالعه بیشتر مطلب «تغییر آواز پرندگان طی قرنطینه کرونا» را بخوانید.

 • چگونگی یخ نزدن پنگوئن ها

  چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

  جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند دو ماه به صورت مداوم روی یخ بایستند و در بادهای سردی ک…
 • نابغه برتر تاریخ

  با ۶ نابغه برتر تاریخ بشریت آشنا شوید

  داوینچی بیشتر با شاهکار هنری‌اش، مونالیزا برای جهانیان شناخته شده است. داوینچی علاوه بر ای…
 • پایان یافتن جهان

  جهان چگونه پایان می‌یابد؟

  یک روز جهان به پایان خواهد رسید و دانشمندان ایده‌های مختلفی درباره چگونگی وقوع آن دارند، ا…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند دو ماه به صورت مداوم روی یخ بایستند و در بادهای سردی ک…