شگفتی‌های بدن انسان

۷
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بدن انسان ساختار بسیار عجیبی دارد و رازها و حقایقی باورنکردنی را در خود پنهان کرده است که با شنیدن تک تک آن‌ها شگفت زده خواهید شد.
بدن انسان

انسان موجودی شگفت‌انگیز است که دانشمندان گاهی نکات تازه و حیرت‌آور از آن کشف می‌کنند. از همین رو در این مطلب از مجله دلتا شما با دانستنی‌هایی عجیب پیرامون بدن انسان آشنا خواهید شد.

انسان خردمند ۲۰۰٬۰۰۰ ساله

مدارک به‌دست‌آمده از دی‌ان‌ای انسان خبر از این می‌دهد که انسان خردمند حدود ۲۰۰ هزار سال پیش از آفریقا سرچشمه گرفته‌ است، در حدود ۵۰ هزار سال پیش تغییرات زیادی در رفتار او پدید آمد و در همان زمان آغاز به مهاجرت کرد. انسان خردمند با دیگر گونه‌های انسان، بچه‌دار شده‌اند و این باعث شده است به رغم انقراض سه گونه دیگر انسان‌ها، DNA آن‌ها همچنان در انسان خردمند موجود باشد.

دانستنی‌های حیرت‌انگیز بدن انسان

  • محققان حد متوسط عمر بشر را هفتاد سال گرفته‌اند که در این مدت انسان ۱۳ سال حرف می‌زند، ۶ سال غذا می‌خورد و ۲۳ سال نیز می‌خوابد.
  • هر نفر به‌طور متوسط صد‌ها تن غذا می‌خورد؛ اگر وزن افراد را ۷۵ تا ۸۰ کیلوگرم در نظر بگیریم باید گفت هر فرد در عمر خود ۱۲۵۰ تا ۱۳۳۵ برابر وزنش غذا می‌خورد.
  • انسان در مدت یک روز یا ۲۴ ساعت هزار لیتر هوا تنفس می‌کند و قلبش در هر یک دقیقه ۸۰ تا ۱۰۰ بار می‌زند. با این شرایط قلب انسان در طول زندگیش دو میلیارد و ۵۸ میلیون بار بدون وقفه و اغلب بدون کوچک ترین مشکلی می‌زند.
  • حساس‌ترین عضو بدن چشم است که می‌تواند ۱۰ هزار رنگ را تشخیص دهد.
  • نوزادان تا هشت ماهگی دنیا را سیاه و سفید می‌بینند.

دانستنی‌های حیرت انگیز بدن انسان

رازهای کم‌تر شنیده شده

  • انسان تنها موجود راست قامت است و روی ۲ پا راه می‌رود و در طول روز به طور متوسط ۲۰ هزار قدم بر می‌دارد یعنی هفت میلیون قدم در سال.
  • در ۷۰ سالگی تعداد این قدم‌ها به ۵۰۰ میلیون می‌رسد یعنی ۵۰۰ هزار کیلومتر راه رفته است. با این محاسبات می‌توان نتیجه گرفت که هر فرد در طول زندگیش می‌تواند ۹ بار کره‌ زمین را دور بزند و با پای پیاده به کره‌ ماه برود. با توجه به اینکه فاصله زمین تا ماه ۳۹۰ هزار کیلومتر است.
  • بدن انسان به وسیله‌ پوشش شگفت انگیزی محافظت می‌شود. این پوشش پوست بدن است که در هر ساعت ۳۰ میلیون میکروب روی آن می‌نشیند و ۲۹ میلیون آن کشته می‌شود و پس از ۲ ساعت از این ۳۰ میلیون فقط هفت هزار تا باقی می‌ماند.
  • بدن انسان قدرت مقاومت شگفت انگیزی دارد و می‌تواند گرمای ۴۴ تا ۴۵ درجه را تحمل کند و حتی اگر به تدریج گرم شود در فضای خشک می‌تواند ۱۵۰ تا ۱۶۰ درجه حرارت را تحمل کند و بالاترین میزان برودت که بدن قادر به ایستادگی در برابر آن خواهد بود ۲۷ درجه زیر صفر است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب اختاپوس، موجود مرموز فضایی! بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فقط با ۴ عادت روزانه ۱۰ سال جوان‌تر شوید!

سینکلر بر این باور است که رژیم غذایی گیاهی، روزه‌داری متناوب و... به او کمک می‌کنند عمر طو…