خانه دانستنی ها دانستنی‌های بدن انسان

دانستنی‌های بدن انسان

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بدن انسان ساختار بسیار عجیبی دارد و رازها و حقایق باورنکردنی را در خود پنهان کرده است که با شنیدن تک تک آن ها شگفت زده خواهید شد.
بدن انسان

انسان موجودی شگفت انگیز است که دانشمندان گاهی نکات تازه و حیرت‌آور از آن کشف می کنند. از همین رو در این مطلب از مجله دلتا شما با دانستنی هایی عجیب پیرامون بدن انسان آشنا خواهید شد.

انسان خردمند ۲۰۰٬۰۰۰ ساله!

مدارک به‌دست‌آمده از دی‌ان‌ای انسان خبر از این می‌دهد که انسان خردمند حدود ۲۰۰ هزار سال پیش از آفریقا سرچشمه گرفته‌ است، در حدود ۵۰ هزار سال پیش تغییرات زیادی در رفتار او پدید آمد و در همان زمان آغاز به مهاجرت کرد. انسان خردمند با دیگر گونه‌های انسان بچه‌دار شده‌اند و این باعث شده است به رغم انقراض سه گونه دیگر انسان‌ها، DNA آن‌ها همچنان در انسان خردمند موجود باشد.

نوع بدن انسان‌ها متغیر است. اگر چه اندازه بدن انسان‌ها در بیشتر موارد به مسائل ژنتیکی و از آن گذشته به عادت‌های غذایی و ورزش بستگی دارد. میانگین قد یک انسان بالغ به‌طورتقریبی ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر (۵ تا ۶ فوت) است و این میانگین در مناطق مختلف متفاوت خواهد بود. میانگین وزن برای یک انسان ۷۶ تا ۸۳ کیلوگرم برای مردان و ۵۴ تا ۶۴ کیلوگرم برای زنان است. باید بدانید که وزن بر اساس موقعیت جغرافیایی می‌تواند تغییر کند و علاوه بر این‌ها به بیماری اضافه وزن و کسری وزن نیز بستگی دارد.

دانستنی‌های بدن انسان

در ادامه برخی دانستنی‌های حیرت انگیز بدن انسان را خواهید خواند:

  • محققان حد متوسط عمر بشر را هفتاد سال گرفته اند که در این مدت انسان ۱۳ سال حرف می‌زند، ۶ سال غذا می‌خورد و ۲۳ سال نیز می‌خوابد.
  • هر نفر به طور متوسط صد‌ها تن غذا می‌خورد؛ اگر وزن افراد را ۷۵ تا ۸۰ کیلو گرم بگیریم باید گفت هر فرد در عمر خود ۱۲۵۰ تا ۱۳۳۵ برابر وزنش غذا می‌خورد.
  • انسان در مدت یک روز یا ۲۴ ساعت هزار لیتر هوا تنفس می‌کند و قلبش در هر یک دقیقه ۸۰ تا ۱۰۰ بار می‌زند، با این شرایط قلب انسان در طول زندگیش دو میلیارد و ۵۸ میلیون بار بدون وقفه و اغلب بدون کوچکترین مشکلی می‌زند.
  • حساس‌ترین عضو بدن چشم است که می‌تواند ۱۰ هزار رنگ را تشخیص دهد.
  • نوزادان تا هشت ماهگی دنیا را سیاه و سفید می‌بیند.
  • انسان تنها موجود راست قامت است و روی ۲ پا راه می‌رود و در طول روز به طور متوسط ۲۰ هزار قدم بر می‌دارد یعنی هفت میلیون قدم در سال.

دانستنی‌های حیرت انگیز بدن انسان

  • در ۷۰ سالگی تعداد این قدم‌ها به ۵۰۰ میلیون می‌رسد یعنی ۵۰۰ هزار کیلومتر راه رفته. با این محاسبات می‌توان نتیجه گرفت که هر فرد در طول زندگیش می‌تواند ۹ بار کره‌ زمین را دور بزند و با پای پیاده به کره‌ی ماه برود. با توجه به اینکه فاصله زمین تا ماه ۳۹۰ هزار کیلومتر است.
  • بدن انسان به وسیله‌ پوشش شگفت انگیزی محافظت می‌شود این پوشش پوست بدن است که در هر ساعت ۳۰ میلیون میکروب روی آن می‌نشیند و ۲۹ میلیون آن کشته می‌شود و پس از ۲ ساعت از این ۳۰ میلیون فقط هفت هزار تا باقی می‌ماند.
  • بدن انسان قدرت مقاومت شگفت انگیزی دارد و می‌تواند گرمای ۴۴ تا ۴۵ درجه را تحمل کند و حتی اگر به تدریج گرم شود در فضای خشک می‌تواند ۱۵۰ تا ۱۶۰ درجه حرارت را تحمل کند و بالاترین میزان برودت که بدن قادر به ایستادگی در برابر آن خواهد بود ۲۷ درجه زیر صفر است.
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

ربات‌‌‌های شگفت‌‌‌انگیز انسان‌نما را بشناسید!!‌

نخستین ربات‌های ساخته شده توسط بشر خودروها، ماشین لباسشویی و وسایلی از این قبیل بودند که ا…