خانه سلامتی فشار خون پایین را جدی بگیرید

فشار خون پایین را جدی بگیرید

۰
0
فشار خون پایین به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن فشار سیستولی کمتر از 90 میلی‌متر جیوه و فشار دیاستولی کمتر از 60 میلی‌متر جیوه باشد و فرد علائمی همچون ضعف،‌ گیجی یا سرگیجه را به همراه داشته باشد.
فشار خون پایین

فشار خون پایین، علائم و درمان

به مقدار فشاری که جریان خون به دیوراه‌ رگ‌ها وارد می‌کند فشار خون (Blood pressure) گفته می‌شود. تنظیم فشار خون در بدن توسط اعضایی از جمله قلب، کلیه و رگ‌ها انجام می‌شود. در این مطلب از مجله دلتا با فشار خون پایین علت، علائم و راه‌های درمان آن آشنا شوید.

فشار خون

علائم فشار پایین چیست؟

مواردی همچون سرگیجه، ضعف، سبکی سر، غش کردن و… از علائم این بیماری است که معمولا این موارد به هنگام تغییر وضعیت بدن (برای مثال هنگامی که می‌خواهید از حالت نشسته به ایستاده تغییر وضعیت دهید یا زمانی که می‌خواهید از حالت خوابیده به نشسته درآیید) بیشتر بروز می‌کنند.


علت فشار خون پایین چیست؟

 • از دست دادن خون و کم شدن حجم خون (مصرف برخی داروها مانند داروهای ادرار آور باعث دفع بیش از حد ادرار شده و از این طریق موجب کاهش حجم خون می‌شوند.)
 • مصرف الکل
 • کاهش ضربان قلب
 • ضربان تند و نامنظم قلب
 • خونریزی
 • عفونت خونی
 • کم آبی و تشنگی
 • تغذیه نادرست
 • بیماری قلبی: حملات قلبی شدید یا چند حمله قلبی خفیف می‌تواند باعث از کار افتادن قسمت‌های زیادی از عضلات قلب گردد که این خود باعث ضعیف شدن قلب و به تبع آن نارسایی قلب و فشار خون پایین می‌شود.
 • آمبولی ریوی: در این حالت رسوبات دیواره‌ یک رگ از آن جدا می‌شوند و باعث تشکیل لخته خونی می‌شوند که این لخته خونی به سمت قلب و نهایتا به سمت ریه حرکت می‌کند.
 • تاثیر برخی از داروهای خاص: مصرف داروهایی نظیر مسدودکننده‌های کانال کلسیم، بتابلوکرها و دیکوگسین می‌توانند باعث کند شدن ریتم ضربان قلب شوند. در برخی از افراد، حتی مصرف دوز‌های بسیار پایین از این داروها موجب می‌شود ضربان قلب به طور خطرناکی پایین بیاید. از طرف دیگر داروهایی که همچون آنزیم‌های مبدل آنژیوتانسیون، مهارکننده‌های ACE ، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسیون، بتابلوکرها و… که برای فشار خون بالا تجویز می‌شوند، می‌توانند باعث پایین آمدن شدید فشار خون و بروز علائم فشار پایین شوند. این وضعیت در افراد مسن بیشتر اتفاق می‌افتد.
 • داروهایی که توسط پزشک برای درمان افسردگی تجویز می‌شود، در صورتی که همراه با نیتروگلیسرین مصرف شوند، می‌توانند موجب فشار خون پایین شوند.

افت فشار خون

روش‌های درمان فشار خون پایین

انتخاب روش درمانی به علت بوجود آورنده‌ فشار پایین بستگی دارد. در صورتی که علت این عارضه کم شدن آب بدن یا دی‌هیدراته باشد این بیماری با تحویز مایعات و محلول الکترولیت درمان می‌شود. در صورتی که خون بدن بیمار در اثر خونریزی از دست رفته باشد باید علت خونریزی با تزریق سرم و خون درمان و کمبود خون برطرف شود. در صورتی که افت فشار خون بر اثر مصرف دارو باشد، با تجویز پزشک دوز داروی مصرفی تغییر پیدا می‌کند یا مصرف دارو متوقف می‌شود.

در صورتی که علت بیماری آمبولی ریوی و تشکیل لخته خون در سیاهرگ‌ها (ترومبوز ورید عمقی) باشد این وضعیت با تجویز داروهای رقیق کننده خون درمان می‌شود. در ابتدای روند درمان، داروهای هپارین تجویز می‌شوند و سپس داروهای وارفارین خوراکی یا دیگر داروهای جایگزین هپارین تجویز می‌شوند.

در مواردی کاهش فشار خون بعد از صرف غذا اتفاق می‌افتد که در این موارد تجویز ایبوبروفن و ایندومتاسین می‌تواند موثر باشد.

اگر عامل اصلی فشار خون پایین شما تغذیه‌‏ نامناسب باشد، مصرف کافی و متعادل مواد غذایی برای شما لازم و ضروری است. یک رژیم غذایی باید شامل غلات، سبزیجات، میوه‌‏ها، ماهی و مرغ کم چرب غنی باشد. آب سبزیجات (آب هویج یا گوجه فرنگی و…)، روغن‌‏های مفید و نمک دریایی تصفیه نشده برای شما بسیار مناسب است.

درمان افت فشار خون

با نوشیدن آب چغندر می‌توانید کاهش فشارخون ‏تان را کنترل کنید. برای نتیجه ‏گیری بهتر به بیماران توصیه می‌‏شود که روزانه در دوعده متفاوت یک فنجان آب چغندر بنوشند. به این ترتیب بهبودی قابل ملاحظه‌‏ای حاصل خواهد شد.

بیشتر ببینید در سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

علل رایج دل درد بعد از غذا خوردن

نفخ معده نیز می‌تواند باعث دل درد شود. نوشیدنی‌های قندی و غذاهایی نظیر پیاز، کلم و لوبیا م…