خانه دانستنی ها سفر در زمان ممکن است؟

سفر در زمان ممکن است؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تا به امروز هیچ فردی موفق به سفر در زمان نشده، با این حال افراد زیادی روی این موضوع کار می‌کنند و حالا یک فیزیکدان با استفاده از ریاضیات از امکان سفر در زمان بدون ایجاد پارادوکس خبر داده است.
سفر در زمان

در فیلم‌های زیادی سفر در زمان به تصویر کشیده شده که البته در اغلب آن‌ها شاهد ایجاد مشکلات فراوانی پس از پایان سفر هستیم و قوانین اساسی جهان در آن‌ها زیرسوال می‌روند. برای مثال فرض کنید به گذشته سفر می‌کنید و مانع آشنایی پدر و مادر خود می‌شوید، با این کار موجودیت شما زیر سوال می‌رود. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره این پژوهش بخوانید.

این مسئله مهم با نام «پارادوکس پدربزرگ» شناخته می‌شود، اما اخیرا یک دانشجوی فیزیک از دانشگاه «کوئینزلند» استرالیا به نام «ژرمن توبر» اعلام کرده که روی «اعداد مربع» کار کرده تا امکان سفر در زمان بدون ایجاد پارادوکس ممکن شود.

محاسبات این فیزیکدان نشان می‌دهد فضا-زمان می‌تواند خود را به گونه‌ای سازگار کند تا از پارادوکس جلوگیری کند. به عنوان مثال تصور کنید فردی به گذشته سفر می‌کند تا از شیوع یک بیماری جلوگیری کند، در صورتی که این ماموریت با موفقیت انجام شود دیگر بیماری برای شکست دادن در گذشته وجود ندارد.

امکان سفر در زمان

پژوهش توبر که در ژورنال «گرانش کلاسیک و کوانتومی» به چاپ رسیده، به این موضوع اشاره می‌کند که بیماری از روش‌های دیگری شیوع پیدا می‌کند و می‌تواند از پارادوکس جلوگیری کند و مسافر زمان هرکاری که انجام دهد، نمی‌تواند جلوی این بیماری را بگیرد.

طبق این فرضیه سفر در زمان امکان‌پذیر است، اما مسافران زمان در انجام کارها با محدودیت مواجه می‌شوند و نمی‌توانند کاری کنند که باعث ایجاد پارادوکس شود. در مدل جدید این محدودیت وجود ندارد و پارادوکس نیز غیرممکن است.

با وجود چنین پژوهشی و همچنین تحقیقات گسترده دیگر، در حال حاضر سفر در زمان غیرممکن است و در آینده نزدیک نیز نباید منتظر ساخت ماشین زمان باشیم.

بیشتر بخوانید: تا امروز در کهکشان‌ راه‌شیری سیارات فراخورشیدی بسیار زیادی کشف شده است. اما حالا دانشمندان اولین کاندید سیاره فراخورشیدی را در یک کهکشان دور دست رصد کرده‌اند.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

نان داغ را در کیسه‌های پلاستیکی قرار ندهید!!

استفاده از کیسه‌های پلاستیکی برای مصرف و نگهداری مواد غذایی مجاز نیست. بهتر است نان داغ را…