آزمایش نمونه اولیه ماه نشین

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اسپیس ایکس مشغول آزمایش نمونه اولیه راکت استارشیپ است که در صورت تأیید شدن توسط ناسا از آن به عنوان ماه نشین استفاده خواهد شد.
ماه نشین

اسپیس ایکس نمونه اولیه ماه نشین خود را آزمایش می‌کند

رقابت بین شرکت‌های فضایی برای تولید سیستم فرود بر سطح ماه بالا گرفت. ناسا اوایل سال ۲۰۲۰ سه شرکت اسپیس ایکس، بلو اوریجین و Dynetics را مأمور ساخت ماه نشین کرد که از این تعداد دو شرکت جزئیات ماکت چنین سیستمی را ارائه کرده‌اند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره سیستم این فرودگر ماه بخوانید.

ماه نشین اسپیس ایکس

اسپیس ایکس مشغول آزمایش نمونه اولیه این سیستم در «بوکا چیکا» ایالت تگزاس است. این نمونه اولیه به مرحله بالایی راکت «استارشیپ» تعلق دارد که قرار است در آینده به طور کامل جای راکت فالکون را بگیرد.

اسپیس ایکس تاکنون چند مرتبه مرحله بالایی راکت استارشیپ را در ارتفاع پایین آزمایش کرده است. این قسمت از راکت از تانکرهای سوخت و یک موتور «رپتور» تشکیل شده که با نمونه نهایی با شش موتور رپتور، فلاپ‌های مختلف برای کنترل وضعیت و سپر حرارتی تفاوت‌های گسترده‌ای خواهد داشت.

«ایلان ماسک» مدیرعامل اسپیس ایکس جزئیاتی در مورد نمونه اولیه ماه نشین به نام SN8 فاش کرد. به گفته ماسک این نمونه دارای سپر حرارتی و فلاپ‌ها بوده و اولین نمونه اولیه راکت استارشیپ خواهد بود که برای آزمایش به سه موتور مجهز می‌شود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، SN8 برای اولین بار در بالاترین ارتفاع ممکن از زمین پرواز خواهد کرد.

اسپیس ایکس قصد دارد SN8 را در آزمایش پیش رو تا ارتفاع ۵۰ هزار پا یا ۱۵.۲۴ کیلومتر به هوا بفرستد. در این تست فلاپ‌های جلو به جای سیستم هیدرولیک بوسیله موتورهای برقی حرکت خواهند کرد که تغییر قابل ملاحظه‌ای در طراحی محسوب می‌شود. به گفته سازنده با این کار برخی از مواد شیمیایی خطرناک که سیستم هیدرولیک به آن‌ها نیاز دارد حذف می‌شوند.

ناسا علاوه بر استارشیپ، چند شرکت فضایی شامل بلو اوریجین، لاکهید مارتین، نورثروپ گرامن، Draper Laboratory و Dynetics Inc را مأمور ساخت سیستم سطح نشین ماه کرده است. اواخر مرداد ماه امسال بلو اوریجین در همکاری با چند شرکت دیگر از ماکت ماه نشین رونمایی کرد.

بیشتر بخوانید: اسپیس ایکس پیش از این اعلام کرده بود که مشغول آزمایش اینترنت ماهواره‌ای استارلینک با کشتی‌های مهار بوستر است. در مطلب دیگری ازمجله دلتا درباره آزمایش اینترنت ماهواره‌ای استارلینک توسط اسپیس‌ایکس بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…