انتخاب مبل مناسب و نکاتی که باید بدانیم

۷
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
همه ما به خوبی می‌دانیم مبل یکی از مهم‌ترین وسایلی است که می‌تواند دکوراسیون منزل را تحت تاثیر قرار دهد.
انتخاب مبل مناسب خانه

همه ما به نحوی درگیر این سوال هستیم که چگونه بهترین مبل را انتخاب کنیم؟ مسائلی مانند جنس پارچه و اسکلت مبل، اندازه، مدل و کارایی مبل از جمله مهم‌ترین موارد در انتخاب بهترین مبل برای خانه است. برای انتخاب مبل مناسب خانه نیاز به دانستن نکاتی پیرامون همین مسائل دارد که در این نوشتار از مجله دلتا به آن‌ها می‌پردازیم.

جنس پارچه مبل

برای تشخیص و انتخاب بهترین جنس پارچه برای مبل دست خود را در جهات مختلف روی پارچه مبل بکشید. وقتی پرزهای پارچه بلند می‌شوند، بهترین حالت باید این باشد که رنگ پارچه خیلی تغییر نکند. این امر زمانی اهمیت دارد که وقتی مهمان‌ها روی مبل می‌نشینند و جابجا می‌شوند، اگر الیاف تغییر رنگ بدهد، نظم کلی دکوراسیون را به‌هم می‌زند. این امر در مورد پارچه‌های مبلی روشن بیشتر از پارچه‌های تیره اهمیت دارد.

عرض نشیمن‌گاه مبل

هنگام نشستن روی مبل، پاها باید از قسمت لگن تا زانو کاملا روی نشیمن‌گاه قرار گیرد و زانو در لبه مبل خم شود. پشت باید کاملا به تکیه‌گاه بچسبد و گودی کمر پر شود. می‌توانید حالت‌های دیگر نشستن را هم امتحان کنید تا ببینید روی مبل راحت هستید یا خیر؟

ارتفاع نشیمن‌گاه مبل تا زمین

ارتفاع مبل باید به گونه‌ای باشد که وقتی زانوی شما در لبه مبل خم می‌شود، کف پاها کاملا روی زمین قرار گیرند. اگر ارتفاع مبل بلندتر از حد استاندارد باشد، کف پا به زمین نمی‌رسد و اگر ارتفاع مبل کوتاه‌تر از حد استاندارد باشد، زانوها بالاتر از سطح مبل و لگن قرار می‌گیرند. هر دوی این حالت‌ها در طولانی مدت تاثیرات منفی بر روی اسکلت‌بندی و فرم کلی بدن خواهند داشت.

 

بهترین انتخاب مبلمان

نرمی یا سفتی مبل

این مورد کمی سلیقه‌ای است. برخی افراد مبل‌های سفت را ترجیح می‌دهند و برخی مبل‌های نرم را دوست دارند. در حالت استاندارد، مبل نباید آن‌قدر نرم باشد که بیش از حد در آن فرو بروید و نه آن‌قدر سفت باشد که در آن احساس ناراحتی کنید، در غیر این‌صورت، وقتی می‌خواهید از روی مبل بلند شوید، فشار زیادی به زانوها و ستون فقرات وارد می‌شود یا در حالتی ناراحت و غیرمتعادل روی مبل قرار می‌گیرید که در بلندمدت آسیب‌های جدی خواهید دید.

ارتفاع جای دست مبل

یکی دیگر از موارد مهم برای انتخاب مبل مناسب خانه ارتفاع جادی دست مبل است. در این مورد باید وقتی دست را روی کناره مبل قرار می‌دهید، بازو در حالتی طبیعی و راحت قرار گیرد. این ارتفاع نباید خیلی بالا باشد که شانه بالاتر از سطح معمولی قرار بگیرد و نه آن‌قدر پایین باشد که شانه بیفتد.

انتخاب بهترین مبل

ارتفاع پشتی مبل

در انتخاب ارتفاع مناسب برای پشتی مبل باید توجه داشته باشید که پشت و کمر باید کاملا پر شوند. علاوه‌بر آن، گردن باید در حالتی پشتیبانی شده قرار بگیرد. اگر ارتفاع پشتی بیش از حد پایین باشد، گردن شما رها می‌شود و احساس ناراحتی خواهید کرد و اگر ارتفاع پشتی مبل بیش از حد بلند باشد و از سر بالاتر برود، سر را رو به جلو هل خواهد داد، در این‌صورت احساس راحتی نخواهید کرد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب اصول پهن کردن فرش در خانه شما را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

این گلدان‌ها خانه شما را دیدنی می‌کنند

در این مطلب از مجله دلتا به معرفی ایده های استفاده از گلدان های آویز در منزل می‌پردازیم. ب…