خانه دکوراسیون انتخاب مبل مناسب و نکاتی که باید بدانیم

انتخاب مبل مناسب و نکاتی که باید بدانیم

۰
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
همه ما به خوبی می‌دانیم که مبل یکی از مهم‌ترین المان‌هایی است که می‌تواند دکوراسیون منزل را تحت تاثیر قرار دهد.
انتخاب مبل

چگونه بهترین مبل را انتخاب کنیم؟

همه ما به نحوی درگیر این سوال هستیم که چگونه بهترین مبل را انتخاب کنیم. مسایلی مانند جنس پارچه و اسکلت مبل، اندازه، مدل و کارایی مبل، از جمله مهم‌ترین موارد در انتخاب بهترین مبل برای خانه است. انتخاب مبل نیاز به دانستن نکاتی پیرامون همین مسایل دارد که در این نوشتار از مجله دلتا به آنها می‌پردازیم.

جنس پارچه مبل

برای تشخیص و انتخاب بهترین جنس پارچه برای مبل، دست خود را در جهات مختلف روی پارچه مبل بکشید. وقتی پرزهای پارچه بلند می‌شوند، بهترین حالت باید این باشد که رنگ پارچه خیلی تغییر نکند. این امر زمانی اهمیت دارد که وقتی مهمان‌ها روی مبل می‌نشینند و درون آن جابجا می‌شوند، اگر الیاف تغییر رنگ بدهد، نظم کلی دکوراسیون را بهم می‌زند. این امر در مورد پارچه‌های مبلی روشن بیشتر از پارچه‌های تیره اهمیت دارد.

مبلمان مناسب

عرض نشیمن‌گاه مبل

هنگام نشستن روی مبل، پاها باید از قسمت لگن تا زانو کاملا روی نشیمن‌گاه قرار گیرد و زانو در لبه مبل خم شود. پشت باید کاملا به تکیه‌گاه بچسبد و گودی کمر پر شود. می‌توانید حالت‌های دیگر نشستن را هم امتحان کنید تا ببینید روی مبل راحت هستید یا خیر. مثلا اگر بخواهید روی مبل چهار زانو بنشینید، باید تماما داخل مبل جا شوید. البته این در مورد مبل‌های راحتی و کاناپه‌ها صادق است و در مورد مبل‌های استیل و کلاسیک چنین چیزی صدق نمی‌کند.

ارتفاع نشیمن‌گاه مبل تا زمین

ارتفاع مبل باید به گونه‌ای باشد که وقتی زانوی شما در لبه مبل خم می‌شود، کف پاها کاملا روی زمین قرار گیرد. اگر ارتفاع مبل بلندتر از حد استاندارد باشد، کف پا روی هوا می‌ماند، و اگر ارتفاع مبل کوتاه‌تر از حد استاندارد باشد، زانوها بالاتر از سطح مبل و لگن قرار می‌گیرد که هر دوی این حالت‌ها در طولانی مدت تاثیرات منفی روی اسکلت‌بندی و فرم کلی بدن خواهند داشت.

 

بهترین انتخاب مبلمان

نرمی یا سفتی مبل

این مورد کمی سلیقه‌ای است. برخی افراد مبل‌های سفت را ترجیح می‌دهند، و برخی مبل‌های نرم را دوست دارند. در حالت استاندارد، مبل نباید آنقدر نرم باشد که بیش از حد در آن فرو بروید، و نه آنقدر سفت باشد که در آن احساس ناراحتی کنید. زیرا در غیر این صورت وقتی می‌خواهید از روی مبل بلند شوید، فشار زیادی به زانوها و ستون فقرات  وارد می‌شود یا در حالتی ناراحت و غیرمتعادل روی مبل قرار گیرید که در بلند مدت آسیب‌های جدی خواهید دید.

ارتفاع جای دست مبل

در این مورد باید وقتی دست را روی کناره مبل قرار می‌دهید، بازو در حالتی طبیعی و راحت قرار گیرد. آرنج باید دقیقا کنار سینه و ساعد دست نیز در همان راستا در حالت استراحت قرار گیرد. این ارتفاع نباید خیلی بالا باشد که شانه بالاتر از سطح معمولی قرار بگیرد و نه آنقدر پایین باشد که شانه بیفتد.

انتخاب بهترین مبل

ارتفاع پشتی مبل

در انتخاب ارتفاع مناسب برای پشتی مبل باید توجه داشته باشید که پشت و کمر باید کاملا پر شوند. به علاوه گردن باید در حالتی پشتیبانی شده قرار گیرد. اگر ارتفاع پشتی بیش از حد پایین باشد، گردن شما بدون ساپورت رها می‌شود و احساس ناراحتی خواهید کرد و اگر ارتفاع پشتی مبل بیش از حد بلند باشد و از سر بالاتر برود، سر را رو به جلو هل خواهد داد و در این صورت نیز احساس راحتی نخواهید کرد.

 

پیشنهاد مطالعه : برای مطالعه بیشتر نوشتار “چگونه مبل بزرگ را در نشیمن کوچک جا دهیم؟” را بخوانید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

تغییر دکوراسیون اتاق غذاخوری با اقدامات ساده

اتاق غذاخوری در برخی از خانه‌ها می‌تواند بر اساس ساختار معماری خانه، به عنوان یک اتاق مستق…