کابین چشم‌نواز هواپیمای فالکون ۶X

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شرکت هواپیماسازی «داسو اویشن» موفق شد «جایزه‌ی بین‌المللی هوانوردی و قایق‌های تفریحی» را برای طراحی داخلی کابین هواپیمای فالکون ۶ایکس از آن خود کند.
هواپیمای فالکون

کابین چشم‌نواز هواپیمای فالکون ۶X جایزه‌ی برتر طراحی داخلی را کسب کرد

هواپیمای فالکون ۶ایکس (Falcon 6X) که انتظار می‌رود پرواز خود را از سال آینده آغاز کند و از سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱ خورشیدی) وارد فاز خدمات‌دهی تجاری شود، بزرگ‌ترین سطح مقطع و در نتیجه یکی از راحت‌ترین فضاهای داخلی را در میان هواپیماهای تجاری خصوصی (Business Jet) دارد. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره این طراحی هواپیمای جدید بخوانید.

هواپیما فالکون ۶X

جایزه‌ی بین‌المللی هوانوردی و قایق‌های تفریحی (International Yacht & Aviation Award) هر ساله به طراحی‌های الهام‌بخش و نوآورانه در این حوزه داده می‌شود و متخصصان این صنعت، طراحی‌های برتر را انتخاب می‌کنند.

«اریک تراپیر» (Eric Trappier) مدیرعامل داسو اویشن در این زمینه گفت: «این جایزه نشان‌دهنده‌ی شیوه‌ی ابتکاری ما در طراحی کابین داخلی فالکون ۶ایکس است که از یک بهبود ساده در طراحی فراتر رفته است. مهندسان ما با بازخوردهای گسترده از مشتریان، کل فرآیند طراحی را با درنظر گرفتن رویکرد طراحی حسی که تجربه‌ی پرواز مسافران را کاملا دگرگون می‌کند، بازتعریف کردند.»

طراحی هواپیمای فالکون 6x

مفهوم «طراحی حسی» هوا، نور و صدا را برای به حداکثر رساندن سلامتی و راحتی مدیریت می‌کند. در فالکون ۶ایکس، به‌کارگیری این روش بر روی مواد، بافت‌ها و پوشش‌ها و همچنین چیدمان، مبلمان، نورپردازی داخلی، رنگ‌بندی و خطوط کابین اثر خود را نشان می‌دهد.

به گفته‌ی داسو اویشن، نتیجه‌ی این طراحی یک کابین لوکس با خطوط ممتد، طراحی مبلمان ابتکاری، سطوح صاف و فناوری نور مخفی است که یک فضای داخلی دنج و بدون شلوغی را ارئه می‌دهد. چیزی که برای افزایش احساس وسعت فضا، بهبود بهره‌وری و آرامش طراحی شده است.

این هواپیما که طراحی آن از سال ۲۰۰۶ آغاز شده، با طول ۲۵.۶۸ متر قابلیت حمل ۱۶ مسافر را دارد و از دو موتور توربوفن «پرت اند ویتنی» (Pratt & Whitney) بهره می‌گیرد.

کابین چشم‌نواز هواپیمای فالکون ۶X
بیشتر بخوانید: درباره «هواپیمای هیدروژنی ایرباس» و لزوم استفاده از سوخت‌های پایدار بخوانید.
 • چگونگی یخ نزدن پنگوئن ها

  چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

  جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند دو ماه به صورت مداوم روی یخ بایستند و در بادهای سردی ک…
 • نابغه برتر تاریخ

  با ۶ نابغه برتر تاریخ بشریت آشنا شوید

  داوینچی بیشتر با شاهکار هنری‌اش، مونالیزا برای جهانیان شناخته شده است. داوینچی علاوه بر ای…
 • پایان یافتن جهان

  جهان چگونه پایان می‌یابد؟

  یک روز جهان به پایان خواهد رسید و دانشمندان ایده‌های مختلفی درباره چگونگی وقوع آن دارند، ا…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه پنگوئن‌ها یخ نمی‌زنند!

جالب است بدانید پنگوئن‌ها می‌توانند دو ماه به صورت مداوم روی یخ بایستند و در بادهای سردی ک…