خانه نکات حقوقی مجازات توهین به کارمند دولت

مجازات توهین به کارمند دولت

۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
توهین در حقوق جزا به معنی کوچک کردن و خوار شمردن و ضعیف کردن شخصی است.
توهین به کارمند دولت

در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مجازات توهین به کارمند دولت می‌پردازیم.

توهین به کارمند دولت

توهین به کارکنان دولت از جمله‌ مواردی است که قانون‌گذار همواره برای حفظ حریم کارکنان دولت و عدم تعدی به آن‌ها در این زمینه قانون‌گذاری کرده است. بنا به ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی هرکس با توجه به سمت، به یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهوری یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا‌ نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه‌ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و‌ شهرداری‌ها در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین کند به سه تا شش ماه حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق و یا جزای نقدی محکوم می‌شود.

( برای مشاوره حقوقی در خصوص توهین از طریق بخش پرسش و پاسخ حقوقی مجله دلتا با ما در ارتباط باشید.)

توهین به کارمند دولت

مجازات توهین به کارمند دولت

طبق ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی هرکس به کارمندان دولتی توهین کند علاوه بر جزای نقدی و شلاق به مجازات حبس نیز محکوم می‌شود. البته زمان اهانت به کارمند تعیین کننده است. کارمند باید در محل کارش حضور داشته باشد یا اینکه او در ماموریتی باشد که به نحوی در ارتباط با شغلش باشد و به او توهین شود، در این موارد عمل صورت گرفته مشمول ماده ۶۰۹ قانون مجازات خواهد بود؛ در غیر این صورت توهین عادی محسوب می‌شود که طبق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی، مجازات آن جزای نقدی و شلاق است.

نفس توهین حتما نباید به صورت لفظ باشد؛ بلکه مواردی نظیر حرکات دست و حتی هل دادن کارمند دولت یا توجه نکردن به دستورات و عدم رعایت یک‌ سری مقررات، از مصادیق توهین است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر، مطلب جرم تهدید به انتشار عکس خصوصی افراد را در مجله حقوقی دلتا مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

بسیار دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام قانونی زن برای وص…