اقدامات لازم پس از سرقت گوشی

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
افرادی که سرگرم مکالمات تلفنی و فعالیت در فضای مجازی بوده و اغلب تمرکز کمی به محیط اطراف دارند، ممکن است طعمه سارقان قرار گیرند.
سرقت-گوشی

گوشی‌های تلفن ‌همراه به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی روزانه‌‌ ما تبدیل شده‌اند. سرقت گوشی اتفاقی ناخوشایندی است که ممکن است برای هرکدام از ما اتفاق بیفتد، خصوصا هم‌اکنون که با افزایش مشکلات اقتصادی و معیشتی، آمار سرقت‌ها نیز افزایش یافته و خرید گوشی نو نیز بسیار مشکل شده‌ است. با سرقت گوشی بسیاری از اطلاعات شخصی‌مان ممکن است دراختیار دیگران قرار بگیرد یا اطلاعات مهم از دست برود. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی اقدامات حقوقی لازم پس از سرقت گوشی و موبایل می‎پردازیم.

اقدامات لازم پس از سرقت گوشی و موبایل

به محض این که متوجه سرقت یا گم شدن موبایل‎ شدید، سریعا با شماره خود تماس بگیرید؛ زیرا ممکن است کسی آن را پیدا کرده و پاسخ دهد.

  • پس از سرقت تلفن همراه سریعا مراتب را از طریق دفاتر خدمات ارتباطی به اپراتور مربوطه (همراه اول ، ایرانسل یا …) اعلام و سیم‌کارت خود را از دسترس خارج کنید؛ در این صورت مسوولیت حقوقی در قبال احتمال ارتکاب به اعمال مجرمانه متوجه شما نمی‌شود.
  • با اجرای طرح رجیستری لزوم ثبت شماره در تلفن همراه، کسانی که قصد دارند شماره تلفن همراه خود را تغییر دهند، باید نسبت به تغییر مالکیت در سامانه‌ همتا اقدام کرده، در غیر این صورت  فقط ۳۰ روز می‌توانند از دستگاه‎شان با سیم‌کارت جدید استفاده کنند. بنابراین در صورت اجرا نشدن این فرآیند، اپراتورها به سیم‌کارت جدید، سرویس نخواهند داد.
  • برای ردیابی گوشی، باید با در دست داشتن مدارک شناسایی از جمله کارت ملی، شناسنامه و همچنین جعبه گوشی به نزدیک‌ترین کلانتری یا دادسرا مراجعه کرده و شکایت خود را ارائه دهید. با استعلام مراجع قضایی از اپراتور مربوطه شما، مراحل قانونی آن طی خواهد شد.

سرقت-گوشی

ردیابی گوشی از طریق مخابرات

  • مشترکان همراه اول برای ردیابی گوشی مفقودی یا به سرقت ‌رفته خود می‌توانند شماره سریال گوشی مندرج روی جعبه گوشی را از طریق خطوط دائمی همراه اول، ارسال و سرویس ردیابی گوشی را فعال کنند. سرویس ردیابی گوشی تا ۱۰ روز پس از دریافت شماره سریال، به جست‌وجوی گوشی مفقودشده می‌پردازد و در پایان در صورت موفقیت در ردیابی گوشی، نتیجه را از طریق پیامک به اطلاع مشترک می‌رساند تا مشترک سایر مراحل حقوقی را از طریق مراجع مربوطه پیگیری کند. در صورت عدم موفقیت در ردیابی، مشترک می‌تواند برای ردیابی مجدد گوشی خود اقدام و سرویس را مجددا فعال کند.
  • مشترکان ایرانسل نیز هنگام گم شدن یا سرقت گوشی و موبایل باید ابتدا سیم‌کارت خود را مسدود کنند. با گذشت ۵ روز پس از مسدود شدن خط، کاربر کد #۶۱۰۱* را از یک خط ایرانسلی شماره‌گیری کند. پیام‌هایی درباره ضوابط استفاده از سرویس، تاییدیه کسر هزینه ثبت درخواست از اعتبار موجود در سیم‌کارت ایرانسل، سیم‌کارت فعال در گوشی در زمان مفقودی، مراحل و مدت زمان مسدودی سیم‌کارت برایشان ارسال می‌شود. پس از آن کافی است کاربر شماره سریال ۱۵ رقمی گوشی (درج‌شده روی جعبه گوشی) مفقودشده را وارد کند. امروزه گوشی‌های هوشمند نیز راه‌کارهایی را برای یافتن گوشی‌های گم‌شده و به سرقت رفته در نظر گرفته‌اند.
  • اگر گوشی شما گم شده و یا به سرقت رفته باشد، دو راه‌حل کلی برای یافتن مکان فعلی آن وجود دارد که البته هرکدام از این روش‌ها مستلزم این است که قبلا چنین مواردی را پیش‌بینی کرده باشید. به طور کلی یافتن مکان گوشی با استفاده از اینترنت و GPS  میسر است.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر موارد صدور چک سفید امضا را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…