خانه نکات حقوقی با همسایه مزاحم چه کنیم؟

با همسایه مزاحم چه کنیم؟

۰
0
همسایگان نسبت به هم حقوق و تکالیفی دارند که رعایت آن‌‌ها از لحاظ قانونی، الزامی و تخطی از آن، قابل پیگیری است.
مزاحمت همسایه

سر و صدای همسایه علت بسیار رایج درگیری بین همسایگان است که می‌تواند به سلب آسایش منجر شود. شنیدن موسیقی با صدای بلند، تعمیرات ساختمانی، داد و فریاد بچه‌های کوچک، همه و همه به عنوان مزاحمت برای همسایه شناخته می‌شوند. شکایت از سروصدای همسایه در زندگی آپارتمان نشینی، ممکن است عاملی باشد که به طور روزمره با آن روبرو شوید. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی راهکار‌های مقابله قانونی با مزاحمت همسایه می‌پردازیم.

راهکارهای مقابله با مزاحمت همسایه

  • استفاده از روشهای مسالمت آمیز: در صورتی‌که همسایه شما با ایجاد سر و صداهای نامتعارف برایتان مزاحمت ایجاد می‎کند بهتر آن است که ابتدا با ایجاد فضایی دوستانه و در کمال آرامش با او گفتگو کنید.
  •  برگزاری جلسه در ساختمان: اگر صحبت کردن نتیجه بخش نبود و توجهی به صحبت‌های شما نداشتند و همچنان به ایجاد مزاحمت ادامه دادند از مدیر ساختمان خواهش کنید که جلسه‌ای با شرکت همسایه‌های معترض و ایشان برگزار کنند و با الفاظ جدی اما دوستانه از ایشان خواهش کنند به مزاحمت‌ها و سر و صداهای خود خاتمه دهند.

راهکارهای مقابله قانونی با مزاحمت همسایه

  • ارسال اظهار نامه: در این مرحله پس ازآن‌که صحبت کردن نتیجه بخش نبود، می‌توان اقدامات قضایی انجام داد. قبل از طرح شکایت بهتر آن است که به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و از جانب همسایه‌های معترض برای همسایه‌ای که ایجاد مزاحمت می‌کند اظهارنامه‌ای فرستاده شود.

مزاحمت همسایه

  • تماس با پلیس ۱۱۰: در صورتی‌که همسایه شما میهمانی‌های مکرر با صداهای نابه‌هنجار برگزار می‌کند و تا پاسی از شب سر  صداهای حاصل از آن را تحمل می‌کنید، یا آنکه شما مجبور به تحمل صدای بلند دعواهای شدید پی در پی آن‌ها هستید که مدت طولانی ادامه پیدا می‌کنند، اگر با تذکر و یا ارسال اظهار نامه نیز نتوانستید ایشان را قانع کنید که از ایجاد این سروصداها و نقض قانون دست بردارند، در این صورت می‌توانید در زمانی که دعوا اتفاق افتاده و یا مهمانی در حال برگزاری است و … با پلیس تماس گرفته و از آن‌ها بخواهید به مسئله ورود کنند.
  •  مراجعه به مراجع قضایی: اگر راهکارهای قبلی را پیش گرفتید اما اثر بخش نبود، در اولین قدم می‌توانید دست نوشته‌ای تهیه کرده آن را به امضای همه همسایگان برسانید. بهتر است لیستی از نوع مزاحمت‌ها و تاریخ وقوع آن‌ها و در صورت امکان مدارک تصویری و یا صوتی تهیه کنید. در قدم بعدی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا شورای حل اختلاف محل خود مراجعه و دادخواست یا شکواییه‌ای را با مشخصات فردی، درج و تشریح موضوع دعوا و ذکر دلایل آن تکمیل و بعد از ارسال ابلاغیه از طریق سامانه ثنا، دادگاه در زمان مقرر دو طرف را فراخوانده و به دعوا رسیدگی می‌کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر نکاتی که باید هنگام صدور سفته رعایت کرد را مطالعه کنید.

 

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

در تنظیم قولنامه ملک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مسئله‌ تنظیم قولنامه یکی از اصلی‌ترین مسائل حقوقی است که باید درباره‌ی آن اطلاعات کافی داش…