تکلیف قرارداد اجاره پس از فوت موجر

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
براساس ماده 497 قانون مدنی عقد اجاره با فوت یا حجر موجر یا مستاجر منفسخ نمی‌شود، مگر در دو مورد.
قرداد اجاره پس از فوت موجر

اجاره ملک از رایج‌ترین قراردادهایی است که بین افراد برقرار می‌شود و قوانین و مقررات خاص خود را دارد. یکی از مواردی که ممکن است این قرارداد را تحت تاثیر قرار دهد فوت صاحب‌خانه است. گاهی این موضوع ممکن است برای مستاجران دغدغه بزرگی به حساب آید. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تکلیف قراداد اجاره پس از فوت موجر می‌پردازیم.

تکلیف قرارداد اجاره پس از فوت موجر

بر اساس قانون، اگر موجر فوت کند مستاجر می‌تواند تا مدت زمانی که در قرارداد مشخص شده، از ملک موردنظر بهره‌‌برداری و یا در آن سکونت داشته باشد. ورثه مالک نمی‌توانند مستاجر را مجبور به تخلیه ملک قبل از مدت معلوم و درج ‌شده در قرارداد اجاره کنند، اما در دو مورد استثنا وجود دارد:

  • شرط مباشرت در اجاره
  • عقد قرارداد مطابق با عمر مالک

قرارداد اجاره پس از فوت موجر

شرط مباشرت مستاجر چیست؟

اگر در قرارداد، قید شده‌باشد که فقط مستاجر می‌تواند از ملک بهره‌‌برداری کند، در این صورت هیچ‌کس حتی ورثه مستاجر نیز نمی‌تواند وارد ملک او شود و از آن بهره‌‌برداری کند. در این صورت قرارداد اجاره ملک در صورت پایان قرارداد یا فوت مستاجر لغو شده و به این امر شرط مباشرت در اجاره گفته می‌شود.

پرداخت اجاره بعد از فوت موجر

در خصوص پرداخت اجاره‌ بها بعد از فوت مالک برای مستاجران دو راهکار وجود دارد:

  • مستاجر می‌تواند برای اعلام شماره‌ حساب، اظهارنامه‌ای مبنی بر پرداخت اجاره‌ بها به وراث موجر ارسال کند.
  • اجاره ماهانه را به صندوق دادگستری واریز و در انتهای مدت قرارداد اجاره ودیعه را از وراث متوفی مطالبه کند. در صورت عدم همکاری وراث مستاجر می‌تواند در مراجع قضایی، دادخواست مطالبه ودیعه به طرفیت وراث متوفی، طبق قرارداد اجاره تنظیم کند.

دریافت ودیعه بعد از مرگ موجر

یکی از دغدغه‌های مستاجران دریافت مبلغ ودیعه در صورت فوت مالک است. طبق قانون مدنی، ودیعه‌‌ای که مستاجر به موجر یعنی متوفی پرداخت کرده‌است، جزء بدهی‌‌های متوفی بوده و تا زمانی که ودیعه مستاجر بازگردانده نشود، مستاجر ملزم به تخلیه نخواهد‌شد.

فوت مستاجر

اگر مستاجر قبل از اتمام قرارداد فوت کند، بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر، باید ورثه در فسخ قرارداد اجاره اتفاق نظر داشته باشند. اگر یکی از وراث راضی به لغو قرارداد اجاره نباشد، آن قرارداد تا زمان درج شده در قرارداد به‌ قوت خود باقی است. برای فسخ قرارداد باید تمام وراث با یکدیگر درخواست فسخ اجاره ارائه بدهند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر حقوق و تکالیف مستاجر را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا با صدای ضبط‌شده می‌توان جرم کسی را ثابت کنیم؟

اثبات جرم با صدای ضبط شده با پیشرفت تکنولوژی بسیار در دادگاه‌ها دیده می‌شود؛ اما نکته مهم …