سواحل شب تاب جهان

۰
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سواحل شب تاب جز زیباترین سواحلی‌اند که هر بیننده و جهان‌گردی را به خود جذب می‌کند
سواحل شب تاب

سواحل شب تاب

بر خلاف آن چیزی که در مورد کره زمین تصور و گمان می‌کنیم همه قسمت‌های آن شناخته شده ، شگفتی‌هایی همچنان در این کره خاکی وجود دارد که برای ما ناشناخته مانده است. شگفتی‌هایی که شاید تاکنون نام آن‌ها را هم نشنیده باشیم. سواحل شب تاب جهان یکی از همین شاخصه‌های ناشناخته است؛ با این بخش از مجله دلتا همراه باشید.

ساحل شب تاب چابهار

ساحل شب تاب چابهار یکی از سواحل شب تاب جهان به حساب می‌آید. در شب گویا هزاران ستاره در آب ساحل چابهار سقوط کرده‌اند. عده‌ای این نورهای کوچک را مربوط به پلانگتون‌ها و موجودات دریایی بسیار کوچک می‌دانند اما تا همین امروز این شگفتی همچنان به طور کامل شناخته نشده است. شب‌های پاییز و زمستان چابهار که از هوای معتدلی برخوردار است بهترین زمان برای تماشای این ساحل فوق العاده است.

سواحل شب تاب جهان

خلیج موسکیتو در پورتوریکو

نورانی‌ترین خلیج جهان از نظر کتاب رکوردهای گینس است. این خلیج چهره جهانی دارد و ساحل آن در شب با موجودات خارق العاده شب تاب روشن‌ترین ساحل شب تاب جهان به شمار می‌آید. خلیج موسکیتو در پورتوریکو در جزیره «وی ویکش یا ویکس» قرار دارد. یکی از خارق العاده‌ترین صحنه‌هایی که در این ساحل خود می‌توانید خلق کنید این است ضربه‌ای با دست یا با پا در آب ساحل ایجاد کنید و منتظر بمانید تا در یک چشم به هم زدن، قسمتی از ساحل به رنگ آبی دربیاید. با ضربه و صدایی که تولید می‌کنید باعث می‌شوید پلانگتون‌های این ساحل احساس خطر کنند و به رنگ آبی فسفری دربیایند و یکی از زیباترین صحنه‌ها را به شما هدیه بدهند.

خلیج تویوما در ژاپن

آبی این خلیج با دیگر آبی‌هایی که تا به حال دیده‌اید متفاوت است. خلیج تویوما در ژاپن یکی از معدود زیستگاه‌های ماهی‌های مرکب است. یکی از زیستگاه‌هایی که مستقیم زیر نظر حراست از محیط زیست جهانی است و سلامت این خلیج باید همیشگی باشد. آبی فسفری بی‌نظیر این ساحل قرین ماهی‌های مرکب کمیابی است که شاید در دیگر زیستگاه های آبی جهان پیدا نشود. از اسفند تا تیر ماه بهترین زمان برای دیدن اوج شکوفایی این ساحل است. 

ساحل شب تاب ژاپن

تالاب درخشان در جاماییکا

جاماییکا به خودی خود کشوری پر از شگفتی‌های طبیعی است و بسیاری از مسافران و گردشگرانی که به این کشور سفر می‌کنند از زیبایی آن بعد از سفرشان مدام صحبت می‌کنند. این کشور یکی از سواحل شب تاب جهان را از آن خود کرده است. تالاب درخشان جاماییکا در سواحل شمالی این کشور قرار گرفته است. موجودات میکروارگانیسم در این تالاب دلیل اصلی روشن شدن آن در شب است. شناور شدن در آب نورانی این تالاب در شب با وجود قایق تفریحی محلی این منطقه شدنی است و می‌توان با تورهای این ساحل همراه شد و شبی فوق العاده را تجربه کرد.

جزایر ماتسو در تایوان

این ساحل نیز از سواحل شب تاب در جهان است منتها با این تفاوت که در این ساحل، نوار اتصالی آب دریا با جزیره خط درخشان و فسفری را به وجود می‌آورد. دلیل این نوع روشنایی، جلبک‌های خاصی است که می‌توانند این تصویر خارق‌العاده را به وجود آورند. این ساحل به اشک‌های آبی نیز معروف است و دلیل آن شناور بودن نورهای جلبکی شناور شبیه به اشک در آب‌های این ساحل است.

جزیره مودهو در مالدیو

جزیره مودهو از زیباترین جاذبه‌های گردشگری در جهان است که البته تا آن اندازه که باید شناخته شده نیست. یکی از عجیب‌ترین نام‌هایی که می‌توانید در مورد این ساحل بشنوید نام صدف‌های میگو دانه است که نوعی موجود زیست تاب به شمار می‌آیند. به همین دلیل است که بسیاری از نورهای آبی فسفری که در ساحل مودهو می‌بینید به شکل حباب‌های بیضی شکل است. برای کسانی که به ویژه برای اولین بار است این ساحل را می‌بینند از خارق العاده‌ترین تجربه‌ها به شمار می‌آید.

سواحل جهان

غار آبی بلو گروتو در مالتا

از تصاویر غارهایی که مانند روز روشن‌اند تعجب نکنید؛ تمام این تصاویر واقعی است و متعلق به غارهای آبی مانند غار آبی بلو گروتو در مالتا است. نور به کمک جریان آب به درون غار می‌خزد و انرژی آن به دست ماهی‌ مرکب و فیتو پلانگتون‌ها حفظ می‌شود. برای دیدن این غار تنها زمانی می‌توان وارد شد که دریا دچار جزر و مد نباشد و از طرف شهرداری مالتا مجوزهای لازم را نیز داشته باشید.

غار شب تاب

غارهای وایتومو در نیوزلند

در غارهای وایتومو در کشور اروپایی نیوزلند هم شاهد این پدیده کمیاب هستیم. البته این نوع شب تابی در این غارها متفاوت از جاهای دیگر است. غارهای وایتومو به غارهای کرم‌های شب تاب نیز معروف است. زمانی که در حال عبور از این غار هستید، از آن جا که شب است و نور خورشید روشنگر راه شما نیست، احساس می‌کنید که در میان کهکشانی پر از ستاره در حال پرواز هستید و حس بی وزنی می کنید.

غار شب تاب نیوزلند

 

پیشنهاد مطالعه : برای مطالعه بیشتر نوشتار “ساحل سرخ چین” را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

اوج هیجان را در این نقطه تهران تجربه کنید

پارک پرواز یکی از جذاب‌ترین پارک‌های غرب تهران محسوب می‌شود که به‌ دلیل ارتفاع زیاد، علاوه…