مطالبه افت قیمت خودرو پس از تصادف

۱۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بنا به ماده ۱ و ۲ قانون مسئولیت مدنی، هرگاه کسی به دیگری چه به صورت عمد و چه غیرعمد، خسارتی وارد کند، مسئول جبران خسارت خواهد بود.
خسارت افت قیمت خودرو در تصادف

در تصادفات رانندگی بین دو اتومبیل، در اغلب موارد خسارات جزئی یا کلی به خودرو وارد می‌شود. گاهی این خسارات آنقدر جزئی است که با صرف کمترین وقت و هزینه قابل جبران بوده و به بدنه اتومبیل ضرر چندانی وارد نمی‌کند. در مواقعی که اتومبیل صفر یا گران قیمت است و خسارت وارده باعث ضرر چشمگیری به خودرو شده‌ باشد، به غیر از لزوم تعمیر و بازسازی قسمت آسیب دیده، ماشین دچار افت قیمت نیز می‌شود. افت قیمت خودرو در اصطلاح به این معنا است که خودرو به علت خسارت حتی بعد از تعمیر، افت قیمت غیر‌قابل چشم‌پوشی پیدا می‌کند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی جبران خسارت افت قیمت خودرو در تصادف می‌پردازیم.

افت قیمت خودرو و مسئول پرداخت آن

در مورد خودرو‌های صفر و یا خودرو‌های گران قیمت، از آن‌جا که در هنگام فروش، قیمت آن‌ها کاهش چشمگیری پیدا می‌کند، علاوه بر جبران خسارتی که به بدنه خودرو وارد شده است، باید هزینه افت قیمت آن نیز پرداخت شود.

اگر مالک خودرو تقاضای پرداخت افت قیمت را داشته باشد، باید به مرجع صالح مراجعه کرده و دادخواست دهد. اصولا پرداخت خسارت سوانح رانندگی و سوانحی که آسیبی به شخص ثالث وارد کند، برعهده بیمه است.

تمام دارندگان خودرو به موجب قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب ۱۳۹۵، موظف به بیمه کردن وسیله نقلیه خود هستند. در خصوص خسارت بدنی وارد شده به اتومبیل مشکلی از جهت پرداخت وجود نخواهد داشت و از بیمه شخص مقصر حادثه پرداخت می‌شود؛ اما هیچ بیمه‌ای تعهد به پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را ندارد و پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو بر عهده شخص مقصر تصادف است، پس برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت ماشین، باید به راننده مقصر حادثه مراجعه کرد.

خسارت افت قیمت خودرو در تصادف

مرجع صالح برای رسیدگی به افت قیمت خودرو

 راننده مسبب حادثه باید خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را بپردازد، بنابراین شخص متضرر باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و تقاضای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو در اثر تصادف رانندگی را داشته باشد. بعد از ثبت دادخواست و تامین دلیل برآورد افت قیمت، قاضی شورای حل اختلاف؛ قرار کارشناسی صادر می‌کند و بعد از پرداخت هزینه کارشناسی توسط متضرر حادثه، کارشناس مربوط به تصادفات، میزان افت قیمت ماشین را برآورد می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب  پارکینگ مزاحم و شرایط حذف آن را در مجله حقوقی مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • شکایت از فروشگاه اینترنتی

  همچنین بخوانید: استعلام ازدواج سابق موارد حقوقی ارز دیجیتال بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرز…
 • استناد به عکس و فیلم در دادگاه

  استناد به عکس و فیلم در دادگاه

  ممکن است اشخاص به دلایل مختلف، تصویر یا صدای شخصی را بدون اجازه صاحب تصویر و صدا ضبط کنند…
 • برخی از نکات قولنامه

  نکاتی پیرامون قولنامه

  به بیان ساده، قولنامه یک سند و نوشته عادی برای انجام معامله است. که بین فروشنده و خریدار ت…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شکایت از فروشگاه اینترنتی

همچنین بخوانید: استعلام ازدواج سابق موارد حقوقی ارز دیجیتال بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرز…