نگاه مطبوعات – خانه‌های کلنگی ٣٣ درصد گران شد

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

«خانه‌های کلنگی ٣٣ درصد گران شد»، خبری است که در روزنامه عصر اقتصاد به چاپ رسیده است . در این خبر می خوانیم :
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، متوسط قیمت فروش یک مترمربع زمین خانه‎های کلنگی معامله شده در بهار ۹۷ در  شهر تهران ۶١٧۵۶ هزار ریال با میانگین مساحت ٢۵٩ مترمربع بوده است. این میزان نسبت به فصل گذشته  ٣.١ درصد و نسبت به فصل مشابه پارسال ٣٣.٧ درصد افزایش داشته ‌است.

در روزنامه جهان صنعت خبری با عنوان « بیشترین تقاضا برای خانه‌های ۲۰۰ میلیون تومانی » منتشر شده که در این خبر آمده است :
دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی اعلام کرد: در تیرماه امسال بیشترین استقبال خریداران مسکن از واحدهای مسکونی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی بوده است‌.

خانه‎های کلنگی

 در تیرماه امسال، متوسط یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی آپارتمانی معامله شده ۶ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان بود که نسبت به خردادماه ۷/۷ درصد و نسبت به تیرماه سال گذشته ۹/۵۳ درصد افزایش داشته است‌.

روزنامه دنیای اقتصاد در شماره امروز مطلبی با عنوان «علامت اضطرار در بازار اجاره» چاپ کرده است . دنیای اقتصاد می‎نویسد:
آمارهای رسمی از معاملات ملک نشان می‌دهد اگرچه به لحاظ میزان رشد قیمت مسکن و اجاره‌بها، خریداران با فشار بیشتری نسبت به اجاره‌نشین‌ها روبه ‌رو هستند اما تمرکز معاملات اجاره بر واحدهای کوچک‌تر و قدیمی‌تر، شرایط اضطرار در بازار اجاره را علامت می‌دهد .

و درنهایت، روزنامه آرمان در مطلبی به « مشکل اصلی بازار مسکن چیست؟» می‎پردازد و می‎نویسد:
خانه‌های‎خالی پدیده‌ای است که در بسیاری از کشورها اعم از توسعه‌یافته و در حال توسعه وجود دارد. در ایران نیز این معضل در حد معقول ۱۰ درصد است . اما کسانی که از آن به عنوان اصلی‌ترین بحران بازار مسکن یاد می‌کنند، در واقع خواسته یا ناخواسته به مردم و مسئولان آدرس غلط می‌دهند.

باید توجه داشت که امروز بسیاری از متقاضیان مسکن خواهان واحدهای کوچک و متوسط‌متراژ هستند، اما خانه‌های‎خالی اغلب لوکس و میلیاردی هستند. بهتر است دولت تولید را بهبود بخشد و با شناسایی بازار هدف، انبوه‌سازان را به ساخت واحدهای کوچک و متوسط تشویق کند تا مشکل اصلی مسکن حل شود.

مجله دلتا

بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

باغرود نیشابور، بهشت دره های بینالود

باغرود نیشابور از مراکز گردشگری طبیعی نیشابور است و در ۱۲ کیلومتری شمال این شهر قرار دارد.…