خانه نکات حقوقی حقوق و تکالیف مستاجر

حقوق و تکالیف مستاجر

۰
0
در قانون مدنی به روابط موجر و مستاجر و شرایط و اوصاف آن پرداخته شده است و مواردی را به حقوق و تکالیف طرفین قرارداد اختصاص داده است.
حقوق و تکالیف مستاجر

قرارداد‌های اجاره اگرچه مشکلات افرادی که یا تمایلی به خرید مسکن ندارند یا نمی‌توانند مسکن تهیه کنند را حل می‌کند اما مسایل و مشکلاتی را هم به وجود می‌آورد. در‌صورتی که هر یک از طرف ها قرارداد اجاره، تکالیف و حقوق خود را در برابر هم بدانند بسیاری از مسایل به وجود نمی‌آید. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی حقوق و تکالیف مستاجر می‌پردازیم.

حقوق مستاجر

از جمله موارد کلی حقوق و تکالیف مستاجر آن است که، مستاجر حق هرگونه استفاده از مالی که اجاره کرده‌است را در حدود قرارداد اجاره منعقد شده با مالک را دارد. حقوق مستاجر در رابطه با مالک و مال مورد اجاره عبارتند از:

  • اگر مستاجر مبلغی بابت پول پیش به موجر داده است حق دارد در هنگام تخلیه آن را از موجر دریافت کند.
  • بنا به ماده ۴۷۴ قانون مدنی مستاجر می‌تواند مالی که اجاره کرده است را به دیگری اجاره بدهد مگر اینکه برخلاف آن شرط شده باشد.
  • بنا به مواد ۴۸۶ و ۴۸۵ قانون مدنی اگر مال مورد اجاره نیاز به تعمیر و مخارجی داشته باشد برعهده مالک است مگر خلاف آن شرط شده باشد و اگر تعمیرات آن نیاز باشد و تاخیر در آن باعث ضرر به مالک شود مستاجر نمی‌تواند جلوی تعمیرات را بگیرد. اگر در مدت تعمیر مستاجر نتواند از مالی که اجاره کرده است استفاده کند در این صورت مستاجر حق فسخ اجاره را دارد.

حقوق و تکالیف مستاجر

تکالیف مستاجر

از جمله تکالیفی که مستاجر در قرارداد اجاره دارد عبارت است از :

  •  اولین تکالیف مستاجر پرداخت اجاره بها در عوض تملیک منفعت یا استفاده منفعت مال مورد اجاره است که در قرارداد اجاره میزان آن بین طرف ها توافق شده‌است. بنا به ماده ۴۹۰ قانون مدنی، مستاجر باید اجاره بها را در موعد تعیین شده در قرارداد پرداخت کند.
  • دیگر تکالیف مستاجر طبق ماده ۴۹۰ قانون مدنی این است که از مالی که اجاره کرده‌است به نحو متعارف استفاده کند و تعدی و تفریط نکند و در صورتی که مستاجر در استفاده از مورد اجاره تعدی یا تفریط کند، مالک حق فسخ معامله را دارد.
  • مستاجر باید به گونه‌ای از مالی که اجاره کرده‌است استفاده کند که خسارتی به آن وارد نشود. در صورت ورود خسارت، مستاجر باید آن را جبران کند.
  • مستاجر موظف است در پایان قرارداد اجاره مالی که اجاره کرده است به عنوان مثال، ملک یا خودرو و غیره را به مالک تحویل دهد و در غیر این صورت مالک می‌تواند الزام او را از محاکم بخواهد یا مستاجر را مجبور به تخلیه عین کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر عدم پرداخت شارژ ساختمان و عواقب آن را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

نفقه از چه زمانی به زن تعلق می‌گیرد؟

یکی از موضوعات مهم در روابط میان زوجین پرداخت نفقه است. نفقه زن در واقع میزان وجهی است که …