خانه نکات حقوقی عواقب ترک منزل توسط شوهر

عواقب ترک منزل توسط شوهر

۱
1
ترک منزل از سوی شوهر، رفتاری است که توام با عدم ایفای وظایف و مسئولیت های خانوادگی از سوی مرد باشد.
عواقب ترک منزل توسط شوهر

در قانون مدنی مجموعه‌ای از حقوق و تکالیف ناشی از رابطه زوجیت مورد پیش بینی قرار گرفته‌است و در خصوص عدم انجام برخی از وظایف زناشویی ضمانت اجراهایی نیز مقرر شده‌است. یکی از این وظایف قانونی لزوم حسن معاشرت زوجین با یکدیگر است که هر دوی زن و شوهر را موظف به زندگی در کنار یکدیگر و آنها را به وفاداری و سازگاری با یکدیگر در زندگی مشترک ترغیب می‌کند. زن موظف به تمکین از شوهر خود و مرد نیز مکلف به پرداخت نفقه زن است. اگر زن یا مرد خانه و زندگی مشترک خود را ترک کند و به محل دیگری برود، امکان ایفای وظایف زناشویی در قبال همسر خود را ندارد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی عواقب ترک منزل توسط مرد می‌پردازیم.

ترک منزل از طرف مرد

به موجب قانون مدنی، مرد موظف است که در عقد دائم به همسر خود نفقه بپردازد و همچنین به لحاظ عرفی و اخلاقی موظف به تامین نیازهای زناشویی وی است. سوء‌معاشرت مرد با همسر یکی از مصادیق عدم تمکین مرد در قبال همسر است که زن را با عسر و حرج یا سختی غیر متعارف ناشی از سوء‌رفتار مرد مواجه می‌کند. در صورتی‌که مرد با ترک کردن خانه مشترک به محل دیگری برود به نحوی که از او خبری در دست نباشد و به همین لحاظ قادر به ایفای وظایف مشترک زناشویی نباشد، می‌توان از ترک منزل از سوی شوهر سخن گفت.

عواقب ترک منزل توسط شوهر

حکم قانونی ترک منزل توسط مرد

ترک خانه توسط شوهر رامی‌توان به عنوان یکی از دعاوی خانوادگی شناخت. عواقب ترک منزل توسط مرد عبارتند از:

  • امکان مطالبه نفقه توسط زن: یکی از مهم ترین آثار قانونی و احکام مربوط به ترک خانه توسط شوهر، آن است که زن می‌تواند به دادگاه صلاحیت‌دار مراجعه کرده و از بابت عدم پرداخت نفقه خود در صورت ترک منزل شوهر، اقدام قانونی کند. این اقدام قانونی به دو طریق امکان پذیر است. نخست اینکه زن با مراجعه به شورای حل اختلاف و یا دادگاه خانواده، می‌تواند نفقه خود را مطالبه کند، بدون آنکه تقاضای رسیدگی کیفری به ترک منزل از جانب شوهر کند. از آن جهت که ترک کردن خانه توسط شوهر امکان پرداخت نفقه به زن را نیز از بین برده است، دادگاه حکم به پرداخت نفقه از سوی مرد را صادر می‌کند. دوم آنکه ترک کردن خانه توسط مرد به زن این امکان می‌دهد که علیه مرد شکایت کیفری ترک انفاق اقامه کند، که در صورت اثبات این موضوع در دادسرا، مرد به مجازات عدم پرداخت نفقه محکوم خواهد شد.  مجازات قانونی عدم پرداخت نفقه به زن عبارت است از حبس تعزیری درجه شش یعنی محکومیت به حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس.
  • ایجاد شدن حق طلاق برای زن: یکی دیگر از آثار قانونی مهمی که در ارتباط با ترک منزل مرد وجود دارد، آن است که امکان طلاق از طرف زن پس از ترک کردن خانه از سوی شوهر به وجود می آید. به این صورت که اگر مردی بدون داشتن عذر یا دلیل موجه، زندگی خانوادگی و منزل مشترک با زن را ترک کند و یا به مدت شش ماه متوالی  و یا نه ماه متناوب ترک منزل کرده باشد، زن این امکان را خواهد داشت که به دادگاه خانواده مراجعه و تقاضای طلاق کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر عواقب ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

یک نظر

  1. ناشناس

    ۴ مهر ۱۳۹۹ در ۴:۳۳ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

تعلق مهریه با تمکین ارتباط دارد؟

مهریه مالی است که در هنگام عقد ازدواج مرد متعهد می‌شود به همسر خود بپردازد. این مال می‌توا…