خانه دکوراسیون انتخاب رنگ آشپزخانه

انتخاب رنگ آشپزخانه

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا می‌دانید که رنگ آشپزخانه می‌تواند باعث شود که موقع آشپزی و هم زمان صرف غذا راحتی و آرامش بیشتری در محیط حس کنید؟
انتخاب رنگ آشپزخانه

رنگ مناسب آشپزخانه

گفته می‌شود که رنگ‌های خاکی، خنثی‌های گرم و رنگ‌های روشن می‌توانند در ایجاد آرامش مؤثر باشند. این رنگ‌ها نه‌تنها نور را خوب بازتاب می‌دهند، بلکه هر وقت هم که قصد فروش یا اجاره‌ منزل‌ را داشته باشید، خیال‌تان راحت است که چنین طیف‌هایی به سلیقه‌ خیلی‌ها خوش می‌نشیند. در این نوشتار از مجله دلتا قصد داریم درباره انتخاب رنگ آشپزخانه بگوییم، پس با ما همراه باشید.

قوانین انتخاب رنگ آشپزخانه

در طراحی آشپزخانه معمولا توصیه می‌شود که کمتر سراغ رنگ‌های خیلی تیره، خنثی‌های سرد و سایر رنگ‌‌های سرد ازجمله طیف‌های آبی، سبز، ارغوانی، بنفش و دیگر رنگ‌های هم‌خانواده بروید، زیرا این رنگ‌ها اشتهابرانگیز نیستند و چندان به‌درد آشپزخانه نمی‌خورند. البته صرفا توصیه‌ است، چراکه انتخاب رنگ آشپزخانه درنهایت به سلیقه‌ شخصی افراد بستگی دارد.

طراحی آشپزخانه

خنثی‌های گرم

خیلی‌ها می‌ترسند رنگی را انتخاب کنند که بعدها از انتخابش پشیمان شوند، اما معمولا اگر از طیف‌های میانیِ رنگ‌های خنثی انتخاب کنید، راحت‌تر خواهید بود. شاید بگویید که رنگ‌های خنثی خسته‌کننده‌اند، اما فقط کافی است این رنگ‌ها را با رنگ‌هایی مانند قرمز، زرد یا نارنجی ترکیب کنید تا حس‌وحال گرم‌تری بگیرند. برعکس، اگر رنگ‌های خنثی را با سبز، آبی یا بنفش ترکیب کنید، سرد می‌شوند.

طیف‌های قرمز

استفاده از رنگ قرمز در آشپرخانه شاید با سلیقه‌ خیلی‌ها جور درنیاید، اما اگر علاقه دارید که آشپزخانه‌ را با چاشنی رنگ‌ها روح تازه‌ای ببخشید، قرمز انتخاب مناسبی است. مثلا در آشپزخانه‌هایی که در آنها بیشتر از رنگ‌های تیره استفاده شده است، تزریق رنگ قرمز می‌تواند تیرگی و دل‌مردگی محیط را ازبین ببرد. اگر در آشپزخانه‌ای عمدتا از رنگ‌های خاکستری و وسایل استیل استفاده شده است، استفاده‌ هم‌زمان از رنگ قرمز می‌تواند نقطه‌ی کانونی خوش‌منظره‌ای را مقابل چشم رقم بزند.

کابینت آشپزخانه

طیف‌های قهوه‌ای پررنگ

قهوه‌ای ازجمله رنگ‌های خاکی و یادآور محل رویش خوراکی‌ها در دل زمین است. این رنگ برای کسانی که علاقه‌ به رنگ‌های خنثی ندارند، می‌تواند علی‌رغم خنثی‌ بودن انتخاب مطمئنی باشد. رنگ‌های زیادی را می‌توانید با قهوه‌ای ترکیب کنید. اگر تابه‌حال از قهوه‌ای بیزار بوده‌اید و اکنون میل دارید که این رنگ را به آشپزخانه‌ بیاورید، شاید بد نباشد که از یک قهوه‌ای تیره استفاده کنید.

 

رنگ

سراسر سفید

سراسر سفید یعنی کابینت‌ها، دیوارها، سقف، پیشخوان و هر چیز دیگری که در آشپزخانه پیداست، همه سفید باشند. کابینت‌های سفید اِم‌دی‌اِف ترموفیل می‌توانند ظاهر خیلی خوبی به آشپزخانه ببخشند. اگر می‌خواهید آشپزخانه ظاهر مدرن‌تری به‌خود بگیرد، از صندلی‌های اپن سفید، ساعت دیواری سفید و چند وسیله‌ی سفید روی کابینت‌ها استفاده کنید.

انتخاب رنگ

طیف‌های زرد ملایم

زرد روشن در آشپزخانه رنگ برنده‌ است. این رنگ را نه‌تنها اغلب سلیقه‌ها می‌پسندند، بلکه مکمل بیشتر انواع کابینت‌های چوبی است. رنگ‌های طیف زرد درست مثل طیف‌های سفید حداکثر نور محیط را بازتاب می‌دهند و برای خیلی‌ها حس بیمارستانی رنگ سفید را ندارند. طیف‌های پررنگ‌تر زرد در صورتی‌ که با کمی مشکی ترکیب شوند، حس‌وحال آشپزخانه‌های سنتی و کلاسیک را القا خواهند کرد و درعین‌حال توناژ قوی خود را نیز حفظ می‌کنند.

آشپزخانه

طیف‌های آبی

آبی معمولا رنگ چندان مناسبی برای آشپزخانه نیست، زیرا گفته می‌شود که رنگ آبی به تحریک و افزایش اشتها کمکی نمی‌کند. با‌این‌حال استفاده‌ی محدود از طیف درست این رنگ در آشپزخانه‌های کوچک می‌تواند فضای مطبوع و دل‌نشینی را برای آبی‌دوستان رقم بزند. پس اگر از این رنگ در حد جسته‌گریخته یا به‌عنوان یک رنگ تأکیدی استفاده شود، می‌تواند رنگ قابل قبولی برای آشپزخانه باشد.

رنگ آشپزخانه

 

پیشنهاد مطالعه : برای مطالعه بیشتر نوشتار “انتخاب لوستر مناسب برای آشپزخانه” را بخوانید.

 • محل قرارگیری تلویزیون

  بهترین مکان تلویزیون در نشیمن

  انتخاب بهترین مکان برای گذاشتن تلویزیون در منزل جدید از دغدغه‌های بسیاری از افراد است . قر…
 • رنگ فضاهای کوچک

  تاثیر رنگ در دکوراسیون فضاهای کوچک

  برای فضاهای کوچک، مثل اتاق خواب کوچک، آشپزخانه کوچک یا نشیمن چه رنگی را انتخاب کنید تا باع…
 • فرش مناسب برای آشپزخانه

  فرش مناسب آشپزخانه

  مهم‌ترین و پرکاربردترین فضای هر خانه‌ای آشپزخانه است. بنابراین خیلی مهم است که فضای آشپزخا…
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

بهترین مکان تلویزیون در نشیمن

انتخاب بهترین مکان برای گذاشتن تلویزیون در منزل جدید از دغدغه‌های بسیاری از افراد است . قر…