دکوراتیوهای ارزشمند نوستالژیک

۱
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بسیاری بر این تصورند که دکوراسیون داخلی مدرن جای اکسسوری‌های نوستالژیک نیست.

وسیله قدیمی و نوستالژیک

گذشت زمان نه‌تنها چیزی از ارزش وسایل قدیمی کم نکرده، بلکه آنها را به اشیای ارزشمندی تبدیل کرده است؛ به‌طوری‌که برخی مجموعه‌داران اشیای آنتیک حاضرند پول خوبی در قبال این وسایل بپردازند. در این نوشتار از مجله دلتا فهرستی از دکوراتیوهای نوستالژیک ارزشمند را معرفی خواهیم کرد.

ماشین‌ تایپ

مدت‌هاست که با ظهور رایانه، پرینتر و انواع ‌و اقسام صفحه‌کلیدها، استفاده از ماشین‌های تایپ پرسروصدای قدیمی منسوخ شده است. هرچه تاریخ ساخت این ماشین‌ها قدیمی‌تر باشد، ارزش مادی آنها بیشتر است. اگر یکی از این ماشین‌های تایپ قدیمی را در خانه دارید، قدر آن را بدانید.

دکوری های قدیمی

تلفن

تلفن‌ قدیمی از جمله دکوراتیوهای نوستالژیک است که در بسیاری از خانه‌ها پیدا می‌شوند. برخی مدل‌های کمیاب تلفن‌های قدیمی بسیار گران‌قیمت‌اند.

وسیله نوستالژیک

گرامافون و صفحه وینیل

گوش‌دادن آهنگ‌های ضبط‌شده بر صفحه گرامافون‌های قدیمی بسیار دل‌نشین است. گرامافون جزو وسیله‌های قدیمی و قیمتی‌ است که امروزه به‌عنوان وسایل تزیینی در برخی منازل دیده می شوند. صفحه‌های وینیل و آهنگ‌های قدیمی ضبط‌شده روی این صفحه‌ها نیز دست‌کمی از خود دستگاه گرامافون ندارند و بسیار ارزشمندند.

 

نوستالژیک

قاشق‌ چنگال‌های نقره

قاشق‌ چنگال‌های نقره در زمان خود هم ارزشمند بودند و معمولا در مراسم خاص استفاده می‌شدند. بی‌شک گذر زمان و جنس خاص این قاشق‌ چنگال‌ها ارزش آنها را چندبرابر کرده است. امروزه قاشق‌ چنگال‌های نقره‌ قدیمی قیمت زیادی دارند.

دکوراتیوهای نوستالژیک

ظروف چینی

کاسه‌بشقاب‌های آنتیک، قوری‌های چینی قدیمی، سرویس‌های پذیرایی، گلدان‌های خوش‌نقش‌ و نگار و فنجان‌نعلبکی‌های طلاکاری‌شده جزو وسایلی‌اند که هرچه قدیمی‌تر باشند، ارزش بیشتری دارند.

دکوراتیوهای نوستالژی

چمدان‌‌ها و صندوق‌های قدیمی

بسیاری از کلکسیون دارهای لوازم آنتیک علاقه بسیاری به جمع‌آوری چمدان‌‌های قدیمی دارند. صندوقچه‌ها، جعبه‌های جواهرات، صندوق‌های چوبی و فلزکاری‌‌شده و چمدان‌های رنگی قدیمی اگر خیلی کهنه و زوار دررفته نشده باشند، باارزش‌اند.

وسایل دکوری قدیمی

کتاب‌

کتاب‌های خطی و نسخه‌های اول برخی کتاب‌ها از لحاظ مادی بسیار ارزشمند است و بسته به موضوع و عنوان کتاب، کلکسیون دارها حاضرند قیمت‌ زیادی برای داشتن آنها بپردازند.

وسایل بازی

وسایل بازی ازقبیل مهره‌های خراطی‌شده و صفحات چوبی یا چرمی شطرنج، صفحه منچ، قطارهای اسباب‌‌بازی و تخته‌نردهای منبت‌کاری‌شده قدیمی از وسیله‌هایی است که اگر در وضعیت خوبی نگهداری شده باشند، گاهی چند میلیون قیمت دارند.

دکوری قدیمی

شیشه‌های عطر

شاید با گذشت زمان، عطرهای قدیمی بو و کیفیت خود را از دست بدهند؛ اما شیشه‌های برخی از عطرها باارزش‌تر می‌شوند. نگهداری و جمع‌آوری شیشه‌های عطر یکی از سرگرمی‌های کلکسیونرها است. این افراد برای اضافه‌کردن شیشه‌ عطرهای قدیمی و کمیاب به مجموعه خود، پول خوبی می‌پردازند.

رادیو و ضبط‌صوت‌

رادیوها و دستگاه‌های ضبط‌صوت قدیمی، بسته به نوع و تاریخ ساخت، ممکن است ارزش مادی زیادی داشته باشند.

نوستالژی

دوربین‌ عکاسی

با ظهور موبایل‌های هوشمند، مردم کمتر به‌سراغ خرید دوربین‌های عکاسی می‌روند؛ اما دوربین‌های عکاسی دستی یا پایه‌دار قدیمی از وسایل نوستالژیکی‌ است که بعد از گذشت سال‌ها هنوز هم خریدار دارند. دوربین‌های عکاسی قدیمی ساخت شرکت‌های مشهور معمولا گران‌قیمت‌اند.

چراغ‌

چراغ‌های لاله، شمعدان، پریموس، گردسوز، پیه‌سوز و خوراک‌پزی و فانوس‌ها و زنبوری‌های قدیمی طرف‌داران خاص خود را در میان علاقه‌مندان اشیای آنتیک دارند. امروزه می‌توانید مدل‌های کمیاب، خاص و زیبای این وسایل را به قیمت‌ زیاد بفروشید.

دکوری

اتو

اتوهای زغالی و حتی برخی مدل‌های قدیمی اتوهای برقی نمونه‌ای دیگر از اشیای نوستالژیک باارزشند. اگر یکی از این اتوهای قدیمی را در خانه دارید، می‌توانید آن را به کلکسیون دارهای اتو بفروشید یا از آن به‌عنوان دکور روی میز ‌خاطره‌های خانه‌ استفاده کنید.

سماور

سماورهای برنجی و زغالی قدیمی برای بسیاری از ما یادآور صفا و صمیمیت خانه مادربزرگ است و خاطرات دوران کودکی را در ذهن زنده می‌کنند. این دکوراتیوهای نوستالژیک و زیبا باتوجه ‌به سال ساخت، جنس و شکل ظاهری قیمت‌گذاری می‌شوند. برخی مدل‌های کمیاب و خاص سماورهای قدیمی بسیار گران‌قیمت‌اند.

دکور قدیمی

آلات موسیقی

پیانو، تار، سازهای دهنی و محلی و سایر آلات قدیمی موسیقی بسته به قدمت و مرغوبیت آنها ارزش زیادی دارند.

روزنامه‌ها و مجلات قدیمی

برخی از نسخه‌های کم‌تکرار مجلات مشهور ممکن است ارزش نسبتا زیادی ازنظر کلکسیون‌دارها داشته باشند. محتوا و تاریخ انتشار این مجلات روی قیمت آنها تأثیر می‌گذارد.

ساعت‌

ساعت‌های مچی، جیبی، دیواری و رومیزی قدیمی از دیگر وسایل نوستالژیک و باارزشند. برخی از این ساعت‌ها بسته به شرکت سازنده، قدمت، جنس و اندازه آنها ممکن است صدها میلیون قیمت داشته باشند.

دکوراتیو

مجسمه

مجسمه‌های قدیمی نیز جزو دکوراتیوهای زیبایی‌اند که گاهی ارزش فراوانی دارند. طرح، هنرمند سازنده، جنس و قدمت مجسمه در قیمت آن تأثیرگذارند.

فرش

قالیچه، فرش‌ و تابلوفرش‌های دست‌باف به‌خودی‌خود گران‌بهاست. گذشت زمان ارزش و قیمت بسیاری از فرش‌ها را چندین برابر می‌کند. طرح‌های کمیاب فرش‌های قدیمی اگر خیلی مندرس و رنگ‌ورورفته نباشند، مشتریان فراوانی دارند.

تابلوهای نقاشی

تابلوهای نقاشی به‌خودی‌خود و به‌عنوان آثار هنری ارزشمندند. معمولا با گذشت زمان ارزش این آثار چندین برابر می‌شود. برخی از این دکوراتیوهای نوستالژیک که اثر هنرمندان مشهوری‌اند، شاهکار هنری‌ به شمار می‌روند و شاید میلیاردها تومان ارزش داشته باشند.

وسایل چوبی

برخی از وسایل چوبی قدیمی مثل صندلی‌، کمد لباس، ویترین وسایل دکوری، قاب‌آینه، کنسول، گنجه کشودار، در و پنجره‌ بسیار ارزشمندند. جنس مواد ب‍ه‌کاررفته در ساخت این وسایل و طرح و نقش روی آنها در قیمت این وسایل تأثیرگذارند.

چرخ‌خیاطی

چرخ‌خیاطی‌های خوش‌رنگ‌ و لعاب قدیمی اگر ساخت برندهای مشهور باشند، بسیار گران‌اند. اگر یکی از این چرخ‌های دستی یا پدالی قدیمی را در انبار دارید، ممکن است بتوانید آن را به قیمت زیادی بفروشید.

دکوری نوستالژی

پیشنهاد مطالعه : برای مطالعه بیشتر نوشتار “دیوارکوب تزیینی برای زیبایی دیوارها” را بخوانید.

یک نظر

  1. روزبهانی

    ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ در ۸:۲۹ ق٫ظ

    بسیار جالب

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

با این روتختی اتاق‌خواب خود را به کاخ سلطنتی تبدیل کنید

روتختی سلطنتی به روتختی‌های مجلل و آراسته‌ای گفته می‌شود که باشکوه و زیبایی کاخ‌های سلطنتی…