خانه نکات حقوقی باید‌ها و نباید‌ها‌ی قانونی نامزدی

باید‌ها و نباید‌ها‌ی قانونی نامزدی

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نامزدی یک عقد جایز است و هر یک از دو طرف می‌توانند آن را فسخ کرده و از ازدواج صرف‌نظر کنند.

نامزدی یا وعده ازدواج، قراردادی است که بین دو نفر، به منظور ازدواج در آینده منعقد، و به دورانی از زندگی زوج جوان گفته می‌شود که پس از توافق اولیه آنها برای ازدواج در آینده، آغاز می‌شود. این قرارداد موجب پیدایش یک تعهد اخلاقی و به دنبال آن آثار حقوقی خواهد شد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی آثار حقوقی نامزدی می‌پردازیم.

نامزدی در قانون 

قانون مدنی ایران در مواد ۱۰۳۵ تا ۱۰۴۰ مقرراتی را در خصوص نامزدی مشخص کرده‌است. بر اساس این مواد نامزدی یا وعده ازدواج، قراردادی مربوط به انعقاد عقد نکاح در آینده است و به این دلیل که تا آخرین لحظات نیز زن و مرد در گرفتن تصمیم آزاد و مختار باشند، تعهد آن دو به ازدواج با هم، ارزش عقد ازدواج را نداشته و از نظر قانون الزامی برای آنان ایجاد نمی‌کند. نامزدی، قراردادی جایز است و هر یک از نامزدها می‌تواند آن را بهم زند و طرف دیگر نمی‌تواند از خودداری نامزد از ازدواج، مطالبه خسارت کند با این حال هر‌گاه یکی از نامزدها، بدون دلیل موجه، قرارداد نامزدی را بهم بزند، باید خسارات ناشی از این عملکرد بدون دلیل و مقصرانه خود را جبران کند. اگر در اثر بهم خوردن نامزدی بدون علت موجه، به حیثیت و آبروی نامزد دیگر یا به عواطف و احساسات او لطمه قابل توجهی وارد شود، با توجه به اصل ۱۷۱ قانون اساسی و قانون مسئولیت مدنی که جبران خسارت معنوی را به صراحت به رسمیت شناخته است، می‌توان به نامزد زیان‌دیده، حق داد که علاوه بر مطالبه خسارات مادی، جبران زیان‌های معنوی را نیز بخواهد.

آثار نامزدی

هدایای دوره نامزدی

هدایای قبل از جاری شدن صیغه عقد قابل پس‌ گیری و بعد از آن، در حکم هبه غیرقابل تقاضا برای پس‌گیری است. اگر طرف ها‌ بخواهند هدایای خود را پس بگیرند، باید دادخواستی برای پس گرفتن یا مطالبه اموال به دادگاه بدهند و تقاضای پس گرفتن آنها را مطرح کنند. بنا به مواد ۱۰۳۷ و ۱۰۳۸ قانون مدنی هریک از نامزدها می‌تواند در صورت بهم خوردن وصلت، هدایایی را که به طرف دیگر داده است مطالبه کند. اگر عین هدایا موجود نباشد، مستحق قیمت هدایایی است که به طور عادت نگه داشته می‌شوند، مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده‌باشند. بنابراین چنانچه قبل از عقد، از طرف نامزدها یا خانواده‌های آنها هدایایی به طرف دیگر داده شده باشد، این هدایا قابل مطالبه نیست.

شرایط پس گرفتن هدایا:

  • وصلت بهم خورده باشد و بنا نباشد ازدواج صورت گیرد. در این صورت هدایایی که هریک از دو طرف به طرف دیگر یا خانواده داده است قابل مطالبه و استرداد خواهد بود.
  • چنانچه عین هدایا موجود است عین آن قابل مطالبه است. چنانچه عین موجود نباشد، صرفا قیمت هدایایی قابل مطالبه است که به طور عادت نگه داشته می‌شوند.
  • بهم خوردن وصلت به دلیل فوت یکی از طرف ها نباشد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر سهم‌الارث زن و نکاتی که باید بدانید! را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

حقوق زن در طلاق توافقی به چه صورت است؟

قبل از طلاق توافقی زوجین باید درمورد همه مسائل و امور مشترک زندگی، اعم از مالی و غیر مالی …