خانه نکات حقوقی شرایط پرداخت حق اولاد

شرایط پرداخت حق اولاد

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حق اولاد تنها به مشمولان قانون تامین اجتماعی و قانون کار تعلق می‌گیرد.
حق اولاد

حق اولاد در اصل کمک هزینه ‎ای برای مخارج فرزندان بیمه‌شدگان است که در اصل مبلغ آن، ضریبی از افزایش حداقل مزد روزانه است. تا پیش از سال ۱۳۹۴ مقرراتی مبینی بر پرداخت، تنها برای دو فرزند وجود داشت اما با توجه به تغیرات اعمال شده، هم اکنون محدودیتی برای تعداد فرزندان وجود ندارد یعنی در صورت امکان، حق اولاد برای همه فرزندان باید پرداخت شود. مبلغ حق اولاد معادل ۳ برابر حداقل مزد روزانه کارگر ساده برای هر فرزند در هر ماه است. همچنین این مبلغ طی هر سال، با افزایش حداقل دستمزد نیز افزایش پیدا می‌کند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط پرداخت حق اولاد می‌پردازیم.

شرایط پرداخت حق اولاد چیست؟

شرایط و قوانین خاصی برای پرداخت از سمت کارفرما وجود دارد که عبارت است از:

  • کارفرما قبل از اینکه بخواهد برای حق اولاد اقدامات لازم را انجام دهد، باید سابقه بیمه کارگر را استعلام کند. سابقه‌ مورد نیاز یک فرد برای دریافت آن، ۷۲۰ روز است. در صورتی که فرد دارای این میزان از سابقه بیمه باشد، کارفرما می‌تواند برای پرداخت، اقدام کند.

  • در اصل کسانی که به دلایل مختلف مشمول صندوق تامین‌ اجتماعی نمی‌شوند، نمی‌توانند این حق را دریافت کنند زیرا این حق به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت.
  • سن فرزاندان فرد بیمه شده باید از ۱۸ سال کمتر باشد یا اینکه فرزندان مشغول به تحصیل باشند. همچنین فرزندانی که به دلیل بیماری یا همچنین نقص عضو، گواهی کمیسیون‌های پزشکی را دریافت کرده‌اند و اثبات کنند که شرایط کار کردن برای آن‌ها فراهم نیست، می‌توانند از حق اولاد نیز بهره‌مند شوند.

 

حق اولاد

در صورت عدم پرداخت کمک هزینه حق اولاد از جانب کارفرما، چه کنیم؟

بنا بر ماده ۸۷ قانون تامین اجتماعی، پرداخت کمک هزینه حق اولاد به عهده کارفرماست. در اصل تمام کارگرانی که در انواع سازمان‌ها و شرکت‌هایی اعم از شرکت‌های پخش مویرگی، کارخانه‌ها و مکان‌های دیگر کار می‌کنند و دارای بیمه تامین اجتماعی هستند، در صورت دارا بودن شرایط می‌توانند از این حق بهره‌مند شوند. در صورتی که به هر دلیل این کار انجام نشود، کارگر می‌تواند برای حل این مسئله اقدام کند. بنا به تبصره ماده ۸۷ قانون تامین اجتماعی، هر گونه اختلاف درمورد پرداخت توسط کارفرما به کارگر، در مراجع حل اختلافات اداره کار قابل پیگیری است.

در سال ۹۹ حق اولاد چقدر است و به چند فرزند تعلق می‌گیرد؟

کارگرانی که در سال ۱۳۹۹، یک سال سابقه کار داشته باشند و یا اینکه از دریافت آخرین پایه سنوات آن‌ها یک سال گذشته باشد، روزانه مبلغ ۵۸۳۳۳ ریال را به عنوان پایه سنوات دریافت خواهند‌‌کرد. همچنین با تعیین حقوق سال ۹۹ کارگران، مبلغ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار یا همان بن کارگری، ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده‌است که باید توسط کارفرما پرداخت شود. سقف دو فرزند نیز در پرداخت سال ۱۳۹۹ برداشته شده است، به این معنی که هر چند فرزند که واجد شرایط باشند، این حق به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

 

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر بیمه زنان خانه‌دار و آنچه که باید بدانیم را بخوانید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

حقوق زن در طلاق توافقی به چه صورت است؟

قبل از طلاق توافقی زوجین باید درمورد همه مسائل و امور مشترک زندگی، اعم از مالی و غیر مالی …