خانه مد و زیبایی آشنایی با لباس محلی لری و بختیاری

آشنایی با لباس محلی لری و بختیاری

۰
0
لباس محلی لری، لباس زیبای محلی مناطق لر نشین کشور ایران است که زیبایی‌های منحصر به فردی دارد. 
لباس محلی

لباس لری و بختیاری

جغرافیا، فرهنگ و هم‌زیستی مردم لر زبان با طبیعت، از عوامل مهم و تعیین کننده لباس‌های محلی مردم این مرز و بوم است. لباس محلی لری بر اساس ویژگی‌های جغرافیایی و اقلیم‌های متفاوت، دارای انواع متفاوتی است و به صورت کلی اگر بخواهیم آن را دسته‌بندی کنیم، به انواع لباس محلی لری فیلی، لباس محلی بختیاری تقسیم بندی کرد. با بخش مد و زیبایی مجله دلتا همراه باشید.

لباس محلی لری فیلی

به لباس لر‌های مناطق لرستان، همدان و ایلام گفته می‌شود. لباس‌های این مناطق دارای اجزایی است که به اختصار به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

سرپوش زنان لری فیلی

۱. بون زالفی: به کلاهی کوچک گفته می‌شود که به صورت رنگی بافته شده و با سکه‌های قدیمی تزیین می‌شود.

۲. لچک یا گلونی: نوعی سربند است که از پارچه ابریشمی رنگین تهیه و برای خانم‌ها استفاده می‌شود. گلونی از کلمه گلبندی گرفته شده است.
۳. سربند: پارچه چهارگوشی است که به دور سر، به صورت عمامه و یا به دور کلاه می‌پیچند. امروزه از چفیه که نوعی سربند است برای این کار استفاده می‌شود.
لرستان

تن پوش زنانه فیلی

۱. کراس: پیراهنی بلند است که از شانه تا مچ پا کشیده می‌شود و دارای آستین بلند است.
۲. کوقلنجا:‌ نیم تنه‌ای از پارچه‌های زری و یا مخمل زیباست که روی پیراهن‌های بلند خود می‌پوشند.

سرپوش مردان لری فیلی

۱. کلاه نمدی: کلاهی برای استفاده مردان است. این کلاه به دو شکل استوانه‌ای و مخروطی عرضه می‌شود.

تن پوش مردانه

۱. چوخا: بالاپوشی است که در مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بالاپوش بافته شده با پشم گوسفند است و آستین آن کوتاه است.
۲. پاپوش: شلواری مانند شلوار جافی مردان است با این تفاوت که دارای جنس‌هایی نرم‌تر و لطیف‌تر و پاچه‌ای باز‌تر و راحت‌تر نسبت به شلوار کردی دارد.
۳. کلاش: کفشی‌ست که با نخ ابریشم دوخته می‌شود و دارای کفی است. این نوع کفش برای مردان کلاش و برای زنان آژ نام گرفته است.

لباس محلی لری بختیاری

لر‌های بختیاری به عشایر بختیاری گفته می‌شود که قلمرو آن‌ها غرب اصفهان، شرق لرستان و شرق، شمال شرق و جنوب شرق خوزستان است.
بختیاری

 سرپوش لباس محلی مردان بختیاری

کلاه خسروی:‌ کلاهی سیاه رنگ است که در گذشته نوع سفید رنگ آن نیز استفاده می‌شد و از هر طرفی می‌تواند روی سر قرار گیرد. جنس این کلاه پشمی است . این کلاه در سه سایز بزرگ، متوسط و کوچک عرضه می‌شود که دو نمونه اول معروف به کلاه خسروی است. کلاه خسروی تنها نماد بزرگی است.

تن پوش مردانه بختیاری

چوقا یا چوخا: نوعی بالاپوش یا ردا است که از پشم گوسفند بافته شده و نقش‌های موجود روی آن حاوی خطوط سیاه و سفید است که در آن خطوط سیاه از بالا به پایین و خطوط سفید از پایین به بالا و به موازات هم بافته شده‌اند. ترکیب رنگ‌های این خطوط سیاه وسفید، کرم و سرمه‌ای، کرم و آبی و کرم و قهوه‌ای است. بلندی این لباس تا زیر زانو‌ها بوده و دارای آستینی کوتاه است که می‌تواند به جای جیب نیز مورد استفاده قرار گیرد.
چوقا
بیشتر بدانید: برای آشنایی بیشتر با مد و زیبایی “انواع یقه‌ لباس زنانه که نمی‌شناسید” را مطالعه کنید.
بیشتر ببینید در مد و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

پوشش مناسب برای خانم هایی با شکم بزرگ

داشتن شکم بزرگ یکی از مشکلاتی است که خانم ها بسیاری را درگیر خود کرده است. شما به راحتی با…