خانه نکات حقوقی محروم کردن از ارث،قانونی یا غیر قانونی؟

محروم کردن از ارث،قانونی یا غیر قانونی؟

۵
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در نظام حقوقی ایران هیچ کس نمی‌تواند به موجب وصیت ورثه خود را کلا از ارث محروم کند.
محرومیت از ارث

زمانی که فرد زنده است می‌تواند هر تصمیمی درمورد دارایی‌اش بگیرد و حق هر‌گونه دخل و تصرفی در اموال و دارایی خود را دارد اما به محض اینکه فردی فوت می‌کند اموال او به بازماندگان تعلق می‌گیرد که اگر فرد بخواهد در مورد اموال خود بعد از مرگش تصمیمی بگیرد این عمل تنها در یک صورت ممکن است و آن هم از طریق وصیت است. به عبارت دیگر فرد در زمان حیاتش می‌تواند از طریق وصیت در مورد دارایی‌اش تصمیم بگیرد و گاهی ممکن است پدر یا مادری قصد داشته باشد که همه اموال خود را به یکی از فرزندان خود بدهد و یا گاهی ممکن است تصمیم بگیرد فرزندی را از ارث محروم کند. در این نوشتار از مجله دلتا به محروم کردن از ارث و مورد قبول یا نبودن وصیت حاوی محرومیت از ارث می‌پردازیم.

وصیت نامه

در قانون ما هر وصیت نامه‌ای معتبر نیست. در حقیقت وصیت یکی از عقودی است که در قانون مدنی مورد تصریح قرار گرفته‌است و اگر مطابق شرایط قانونی صورت پذیرد از هر حیث معتبر و دارای ارزش قانونی و عملی است. وصیت در امور مالی صرفا تا ثلث ماترک متوفی یعنی یک سوم اموال به جا مانده از متوفی، نافذ است و بیش از ثلث نیاز به امضا و تایید ورثه دارد و اگر تنفیذ نکنند مقدار بیش از ثلث نافذ نخواهد بود.

محرومیت از ارث

محرومیت از ارث

ممکن است متوفی تعیین کند که دارایی وی پس از مرگ او چگونه تقسیم شود، به عنوان مثال متوفی در زمان حیاتش وصیت کند اموال او صرف امور خیریه شود و یا یکی از فرزندان خود را طبق وصیتنامه از ارث محروم کند و یا کل اموال را برای یکی از فرزندانش وصیت کند. وصیت در یک سوم اموال متوفی نافذ است و اگر بقیه وراث قبول کنند و رضایت دهند وصیت متوفی بیش از یک سوم پذیرفته می‌شود. زمانی که فرد وصیتی می‌کند که فرزند خود را از ارث محروم کرده‌است، فقط تا میزان ثلث اموال این وصیت نافذ و قبول است.

محرومیت از ارث به موجب قانون

اکثر افراد جامعه به صورت‌های مختلف عبارت محرومیت از ارث را شنیده‌اند اما آیا واقعا امکان محروم کردن یکی از اولاد از ارث ممکن است یا خیر؟ طبق ماده ۸۳۷ قانون مدنی محرومیت از ارث به این صورت است که اگر فردی به موجب وصیت، یک یا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند، وصیت مزبور نافذ نیست. محرومیت از ارث با وصیت اگر چه تا ثلث وصیت درست است اما در حقیقت محرومیت وراث از کل اموال طبق قانون از ارث مورد قبول نیست.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مجازات مخدوش کردن پلاک خودرو را مطالعه کنید.

منبعheyvalaw

۵ دیدگاه

  1. mrn

    ۵ بهمن ۱۳۹۹ در ۷:۲۵ ق٫ظ

    خیلی عالی. خدا خیرتان بدهد

    پاسخ

  2. ناشناس

    ۵ دی ۱۳۹۹ در ۱۱:۱۴ ب٫ظ

  3. ناشناس

    ۲۹ آذر ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۷ ق٫ظ

  4. اگرم کوثری

    ۲۱ آذر ۱۳۹۹ در ۲:۵۰ ب٫ظ

    آیا کسی می تواند در هنگامی که زنده است چهار فرزند خود را از مال ارث محروم کند و تنها به دو فرزند که کوچک بودند در سند به نام بزند بعد از بیست سال که بیماری سرطان گرفت همان دو فرزند و همراه همسر باعث جلو افتادن وعزاب دادن پدر شوند ولی بیماری سرطان موحلت آن را نداشت که در محضر املاک که خود حق آن را قید کرده بود می‌تواند با اختیار خود کنسل شود نتوانست قانونی در محضر املاک برود ولی به همه خویشان و کسانی که بر بالینش حاضر می شوند نگفت که این مال متعلق به همه فرزند آن من است ولی عمل نکردن مبین همسر و

    پاسخ

  5. ناشناس

    ۱۵ آذر ۱۳۹۹ در ۵:۲۲ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اپلیکیشن مجله دلتا


بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

بسیار دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام قانونی زن برای وص…