رنگارنگ‌ترین آبفشان دنیا را ببینیم!

۹
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فواره‌های زیبای زیادی در دنیا وجود دارند اما فواره فلای گیزر، چیز دیگری‌ است! شاید ظاهر این فواره رنگارنگ، بسیار زیبا و منحصر به فرد باشد ولی باید بدانید که این ظاهر عاشقانه، در درون، به معنای واقعی، گرمتر از جهنم است!
فواره فلای گیزر

فواره‌های بسیاری در دنیا وجود دارند که اغلب دست‌ساز هستند، اما فواره فلای گیزر یکی از زیباترین فواره‌های جهان است که به طور طبیعی به وجود آمده است. این فواره، امروزه به یک جاذبه گردشگری مهم در ایالت نوادای آمریکا تبدیل شده است. با بخش گردشگری مجله دلتا همراه باشید.

فواره فلای گیزر در آمریکا

فواره فلای گیزر چگونه به وجود آمد؟

فواره فلای گیزر، تا یک و نیم متر بالا می‌رود. این فواره در منطقه‌ای خصوصی در Black Rock Desert ایجاد شده است. فواره‌ای که ناگهانی ایجاد شد اما امروزه یکی از دیدنی‌ترین جاذبه های توریستی جهان است. فواره فلای گیزر نوادا، پیش از این که به شکل امروزی در بیاید، تنها چند تکه سنگ در کنار هم بود.

در اوایل دهه ۱۹۰۰، کارگرانی در این منطقه شروع به حفاری چاه کردند. چاه که عمیق‌تر شد، آب‌های زیر زمینی با فشار زیادی، از چاه بیرون زدند. از آن جا که به مرور زمان، این چاه املاحی را با خود بیرون می‌آورد، باعث ایجاد صخره‌های رنگارنگ شد. همین صخره‌های رنگارنگ است که امروزه، گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشاند.

فواره فلای گیزر نوادا

حوضچه‌های آبفشان فلای گیزر

کارگران برای حفظ آب‌های زیر زمینی، چندباری تلاش کردند تا چاه را ببندند اما این تلاش‌ها، نتیجه بخش نبود. تا این که بعد از تغییرات عجیب و غریبی که در سطح آبفشان فلای گیزر در نوادا ایجاد شد، تصمیم گرفتند آن را به حال خود رها کنند. آبفشان‌ها با تغییراتی که   ایجاد کردند، حوضچه‌های آب گرمی را پدید آوردند که روی آن‌ها، جلبک‌های ترموفیلیک شکل گرفته است. این جلبک‌ها که زیبایی خاصی به این آبفشان بخشیده‌اند، باعث ایجاد رنگ سبز در سطح صخره‌ها شده‌است.

حوضچه‌های فواره فلای گیزر

۴ حقیقت جالب درباره این فواره

  1. فواره فلای گیزر، سرچشمه ده‌ها آب گرم است که دمای بعضی از این آب‌ها به ۲۱۹ تا ۲۸۶ درجه فارنهایت می‌رسد.
  2. فلای گیزر یک چشمه داغ طبیعی نیست. این فواره در سال ۱۹۶۴ برای پیدایش انرژی زمین گرمایی، حفر شد. این چاه که قرار بود نقطه‌ای برای پوشش انرژی زمین گرمایی باشد، با ایجاد فشار کارگران، به سمت بیرون فواره زد.
  3. دلیل رنگ‌های مختلف فلای گیزر، کانسنگهای مختلف مواد معدنی است. گوگردی که درون تپه‌های رنگارنگ فلای گیزر وجود دارد، رنگ زرد خردلی را ایجاد می‌کند. رنگ سبز این تپه‌ها از جلبک‌ها و رنگ قرمز آن، از آهن نشات می‌گیرد.
  4. نوادا پتانسیل زمین گرمایی بیشتری نسبت به هر ایالت دیگر دارد و احتمالا، گرم‌ترین چشمه‌های کشور آمریکا، در این منطقه باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های جهانگردی، “جزیره‌ای تحت فرمانروایی گربه‌ها” را در مجله گردشگری دلتا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

دریاچه‌ای که جزایر آن شناورند!

تصور کنید بر روی جایی ایستاده‌اید که بر روی آب شناور است. اگر فکر می‌کنید داریم درباره سکا…