پوشاندن پلاک خودرو مجازات سنگینی دارد

۱۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برخی از رانندگان برای آن که در دید دوربین‌های راهنمایی و رانندگی قرار نگیرند و جریمه نشوند، قسمتی از پلاک خودروی خود را می‌پوشانند یا آن را مخدوش می‌کنند اما انجام این کار بر اساس قوانین جرم محسوب شده و مجازات‌ دارد.
مجازات پوشاندن پلاک خودرو

با توجه به محدودیت‌های اعمال شده به دلیل عدم شیوع ویروس کرونا، این امر موجب شده رانندگانی، اقدام به تخلف پوشش و مخدوشی پلاک کنند. در این مطلب از مجله دلتا به مجازات پوشاندن پلاک خودرو می‌پردازیم.

پوشاندن یا مخدوش کردن پلاک خودرو از جمله اقداماتی است که برخی از رانندگان برای ورود به طرح ترافیک انجام می‌دهند. این اقدامات تخلف محسوب شده و جریمه و گاهی حتی مجازات برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

به استناد ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) هرگونه تغییر در ارقام پلاک و مخدوشی آن جرم بوده و مأموران در صورت مشاهده خودروی متخلف، ضمن جلوگیری از تردد آن، رانندگان اینگونه خودروها را برای رسیدگی و برخورد قانونی به مرجع قضائی معرفی می‌کنند.

مجازات پوشاندن پلاک خودرو

پوشاندن پلاک خودرو از ۶ ماه تا ۱ سال حبس دارد و فرد متخلف در صورت دستگیری باید این مجازات را طی کند.

پوشاندن پلاک خودرو

جریمه مخدوش بودن پلاک

برخی از رانندگان اقدام به مخدوش کردن شماره پلاک ماشین می‌‌کنند. به‌طور مثال یکی از اعداد پلاک را تغییر می‌دهند.

در ‌واقع این کار تخلف است و متخلف با جریمه ماموران مواجه خواهد شد. تخلف مخدوش کردن پلاک بیشتر در مناطق ورودی زوج و فرد و طرح ترافیک رخ می‌دهد.

با توجه به نحوه عملکرد دوربین‌های پلیس راهور، باید در نظر داشت مشخصاتی که در عکس ثبت می‌شود با مشخصات شماره گذاری تطبیق داده می‌شود و اگر با مشخصات ظاهری خودرو یکی نباشد مشمول جریمه نمی‌شود.

شایان ذکر است درصورتی‌که جریمه به دلیل خطای چشم از سوی کاربران پلیس باشد و فردی جریمه شود، می‌تواند از طریق دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ اعتراض کند تا به آن رسیدگی شود.

توقیف یک ماهه خودرو به دلیل پوشاندن پلاک

علاوه بر مجازاتی که برای فرد وجود دارد، راهنمایی و رانندگی می‌تواند خودرو فرد متخلف را به مدت ۱ ماه توقیف و در پارکینگ نگهداری کند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با مطالب حقوقی مطلب اقداماتی که هنگام سرقت خودرو باید انجام دهید را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

نحوه تقسیم هزینه آسانسور را جدی بگیرید

آسانسور از جمله بخش‌های مشاء ساختمان محسوب می‌شود که هزینه‌های آن برعهده تمام ساکنان یک سا…