خانه گردشگری روستایی بدون خیابان، رویایی ترین روستای جهان

روستایی بدون خیابان، رویایی ترین روستای جهان

۲
7
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دهکده گیتورن برای خودش یک ونیز است. ونیزی که این بار نه در ایتالیا بلکه در منطقه خوش آب و هوایی در هلند قرار گرفته است.
دهکده گیتورن

دهکده گیتورن هلند

دهکده گیتورن، روستایی است در هلند که هیچ اتومبیلی ندارد و رفت‌و‌آمد در آن فقط از طریق قایق صورت می‌گیرد. برای آشنایی با این دهکده زیبا با مجله دلتا همراه باشید.

روستای گیتورن

دهکده گیتورن کجاست؟

به طور کلی هلندی‌ها علاقه زیادی به استفاده از اتومبیل ندارند که البته دلیل اصلی آن، گران بودن سوخت در این کشور است. بیشتر اهالی آمستردام با دوچرخه مسیرهای خود را طی می‌کنند. هوای پاک و آسمان آبی واقعی را در هلند می‌توان دید.

آمستردام

دهکده گیتورن چگونه پدید آمد؟

در گذشته‌های خیلی دور، گیتورن منبع خوبی از ذغال سنگ بود. گودال‌هایی که بر اثر استخراج ذغال سنگ بر روی زمین ایجاد شده بود، به مرور توسط دریاچه‌های اطراف این روستا پر از آب شد و روستایی زیبا و حیرت انگیز پدید آورد. مردم این روستا، اولین بار در سال ۱۲۳۰ میلادی پا به این منطقه گذاشتند. در آن زمان، شاخ بزهای فراوانی در این منطقه وجود داشت که در اثر مرگ دسته جمعی بزهای منطقه در سیل به جای مانده بود. همین امر موجب نام‌گذاری این منطقه شد. گیتورن به معنای “شاخ‌های بز” است.

هلند

روستای رویایی گیتورن در نگاه اول

باید لقب رویایی ترین روستای جهان را به گیتورن داد. روستایی که در آن فقط صدای پرندگان و اردک ها شنیده می‌شود و حتی قایق‌های آن، موتورهای بی‌صدایی دارند تا مسافران از طبیعت زیبای گیتورن لذت ببرند. به گیتورن ونیز هلند می‌گویند اما گیتورن حتی یک خیابان هم ندارد در صورتی که ونیز خیابان‌ها و کوچه‌های متعددی دارد. اما از نظر کانال‌های آب، مشابه ونیز است.

رودخانه

قایق سواری در گیتورن

همه چیز در ونیز هلند تماشایی است. برای این که در تمام دهکده گردش کنید، سوار یک قایق مسافربری شوید. این قایق‌ها سقف های شیب‌داری دارند و بهترین گزینه در روزهای بارانی برای جابجایی هستند. در میان تماشای خانه‌های زیبای این روستا، سه خانه جدا افتاده را می‌بینید که شبیه یک جزیره در میان آب‌ها قرار گرفته‌اند و حتی پلی برای عبور از آب‌ها در آن وجود ندارد.

مردم گیتورن یا قایق اختصاصی دارند و یا روبروی خانه‌هایشان پل‌های زیبایی قرار گرفته که اصلا نیازی به پرداخت این هزینه‌ها به صورت روزانه ندارند. این قایق‌ها بیشتر برای گردشگران تهیه شده تا تمام روستا را در ۳۰ دقیقه تماشا کنند. جالب است بدانید که در چهارراه‌های کانال‌ها، آینه‌ای نصب شده تا از تصادفات کانالی پیشگیری شود.

دهکده

مسیر دوچرخه سواری در روستای گیتورن

به تازگی مسیر دوچرخه سواری در این روستا احداث شده که سرعت عبور و مرور روستاییان گیتورن را بیشتر کرده است.

 لذت خوردن قهوه در کافی شاپ های روستا

به کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های روستا بروید و در صورتی که منظره زیبای دهکده را تماشا می‌کنید، قهوه‌ای نوش جان کنید. با این که خوردنی‌ها در هلند و به طور کلی در کشورهای اروپایی بسیار گران هستند اما فرصت خوردن غذا و یک فنجان نوشیدنی گرم در چنین مکانی، نصیب هر کسی نمی‌شود.

روستا

مشهور شدن روستای گیتورن توسط یک کارگردان

روستای گیتورن حتی از دید هلندی‌ها هم مخفی مانده بود. تا اوایل دهه ۷۰ کمتر کسی از وجود این روستا باخبر بود اما کارگردانی به نام “برت هانسترا” برای ساخت فیلم خود، از گیتورن به عنوان لوکیشن اصلی فیلم استفاده کرد و همین امر موجب محبوبیت جهانی گیتورن شد.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

قلعه فلک الافلاک، شاهکار معماری در لرستان

قلعه فلک الافلاک به روی یکی از تپه‌های بلند شهر خرم آباد جایی در مقابل شهر ساخته شده است. …