روستایی بدون خیابان، رویایی‌ترین روستای جهان

۲۸
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دهکده گیتورن برای خودش یک ونیز است. ونیزی که این بار نه در ایتالیا بلکه در منطقه خوش آب و هوایی در هلند قرار گرفته است.
دهکده گیتورن

دهکده گیتورن، روستایی است در هلند که هیچ اتومبیلی ندارد و رفت‌ و‌ آمد در آن فقط از طریق قایق صورت می‌گیرد. برای آشنایی با این دهکده زیبا با مجله دلتا همراه باشید.

دهکده گیتورن کجاست؟

به طور کلی هلندی‌ها علاقه زیادی به استفاده از اتومبیل ندارند که البته دلیل اصلی آن، گران بودن سوخت در این کشور است. بیشتر اهالی آمستردام با دوچرخه مسیرهای خود را طی می‌کنند. هوای پاک و آسمان آبی واقعی را در هلند می‌توان دید.

آمستردام

دهکده گیتورن چگونه پدید آمد؟

در گذشته‌های خیلی دور، گیتورن منبع خوبی از زغال‌سنگ بود. گودال‌هایی که بر اثر استخراج زغال‌سنگ روی زمین ایجاد شده بود، به مرور توسط دریاچه‌های اطراف این روستا پر از آب شد و روستایی زیبا و حیرت‌انگیز پدید آورد.

مردم این روستا، اولین بار در سال ۱۲۳۰ میلادی پا به این منطقه گذاشتند. در آن زمان، شاخ بزهای فراوانی در این منطقه وجود داشت که در اثر مرگ دسته‌جمعی بزهای منطقه در سیل به جای مانده بود. همین امر موجب نام‌گذاری این منطقه شد.

گیتورن به معنای «شاخ‌های بز» است.

هلند

روستای رویایی گیتورن در نگاه اول

باید لقب رویایی‌ترین روستای جهان را به گیتورن داد. روستایی که در آن فقط صدای پرندگان و اردک‌ها شنیده می‌شود و حتی قایق‌های آن، موتورهای بی‌صدایی دارند تا مسافران از طبیعت زیبای گیتورن لذت ببرند.

به گیتورن ونیز هلند می‌گویند اما گیتورن حتی یک خیابان هم ندارد، در صورتی که ونیز خیابان‌ها و کوچه‌های متعددی دارد. اما از نظر کانال‌های آب، مشابه ونیز است.

قایق سواری در گیتورن

همه‌چیز در ونیز هلند تماشایی است. برای اینکه در کل دهکده گردش کنید، سوار یک قایق مسافربری شوید. این قایق‌ها سقف‌های شیب‌داری دارند و بهترین گزینه در روزهای بارانی برای جابه‌جایی هستند.

در میان تماشای خانه‌های زیبای این روستا، سه خانه جدا افتاده را می‌بینید که شبیه یک جزیره در میان آب‌ها قرار گرفته‌اند و حتی پلی برای عبور از آب‌ها در آن وجود ندارد.

مردم گیتورن یا قایق اختصاصی دارند و یا روبه‌روی خانه‌های آن‌ها پل‌های زیبایی قرار گرفته که اصلا نیازی به پرداخت این هزینه‌ها به صورت روزانه ندارند. این قایق‌ها بیشتر برای گردشگران تهیه شده تا تمام روستا را در ۳۰ دقیقه تماشا کنند. جالب است بدانید که در چهارراه‌های کانال‌ها، آینه‌ای نصب شده تا از تصادفات کانالی پیشگیری شود.

پیشنهاد مطالعه:‌ برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های توریستی ایران و جهان مطلب سفر هیجان‌انگیز به الهه نمک، در دره سکوت هرمز

را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

اوج هیجان را در این نقطه تهران تجربه کنید

پارک پرواز یکی از جذاب‌ترین پارک‌های غرب تهران محسوب می‌شود که به‌ دلیل ارتفاع زیاد، علاوه…