بادام تلخ را با این همه خواص از دست ندهید!

۸
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
رفع ناراحتی‌های كلیه، پاك كردن کبد و طحال، دفع كرم روده، تقویت بینایی، تسکین سردرد و بهبود اگزمای پوستی از مهمترین خواص بادام تلخ است.
خواص بادام تلخ

خواص ومضرات بادام تلخ

بادام یکی از انواع آجیل‌هایی است که در ایران به وفور یافت می‌شود و خواص فوق‌العاده آن باعث شده که در لیست مواد مغذی و مفید قرار گیرد. میوه درخت بادام ابتدا دارای پوست سبز و نازک و پوشیده از کرک است که به آن چغاله بادام گفته می‌شود و پس از مدتی سفت و سخت شده و همان مغز بادام مورد مصرف است. در ادامه این بخش از مجله دلتا درباره خواص بادام تلخ صحبت خواهیم کرد.

مغز بادام بر دو نوع است: شیرین و تلخ. مغز بادام شیرین، طعم ملایم و خوشمزه‌ای دارد و به سهولت از بادام تلخ تشخیص داده می‌شود. از کلیه قسمت‌های درخت بادام شیرین مانند شکوفه، برگ و میوه آن استفاده طبی شده، خواص بادام شیرین گسترده بوده و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. درخت بادام تلخ از هر لحاظ شبیه به بادام شیرین بوده، با این تفاوت که مغز آن به علت داشتن ماده‌‌ای از نوع هتروزیدها تلخ مزه است. قسمت‌های مورد استفاده داروئی بادام تلخ، بیشتر مغز دانه گیاه و روغن حاصل از آن است.

مضرات بادام تلخ

روغن بادام تلخ چنانچه بصورت خوراکی مصرف گردد یکی از داروهای بسیار خوب برای دفع اخلاط چسبیده به دیواره دستگاه گوارش است و ضماد آن با مقداری سرکه به پیشانی و اطراف، سردردهای سرد مزاج را درمان می‌کند، همچنین ریختن روغن بادام تلخ در چشم قدرت بینایی را زیاد می‌کند.

خواص بادام تلخ (طبیعت و خواص درمانی)

مغز بادام تلخ از نظر طب قدیم ایران خیلی گرم و خشک است. برخی خواص دارویی بادام تلخ عبارتند از:

 • خوردن بادام تلخ همراه با عسل باعث پاکسازی کبد و طحال خواهد شد.
 • از خواص بادام تلخ برطرف کننده درد و ناراحتی‌های کلیه است، به این منظور بادام تلخ و شیره انگور را مخلوط کرده و بخورید، برای برای از بین بردن سنگ کلیه مفید است و برای درمان ناراحتی‌های کلیه و رفع درد آن، بادام تلخ را با نشاسته و نعناع مصرف نمایید.
 • استفاده از روغن بادام تلخ به دور چشم موجب تقویت بینایی خواهد شد.
 • پودر بادام تلخ و مخلوط آن با سرکه باعث تسکین سردرد خواهد شد.
 • کمک به درمان تنگی نفس، سرفه و ورم ریه از دیگر خواص بادام تلخ است.
 • مصرف بادام تلخ با عسل برای رفع قولنج مفید است .
 • ضماد ریشه درخت بادام تلخ برای درمان انواع دردها مفید است، همچنین از این ضماد، برای پاک کردن طحال، کلیه، و دفع کرم روده نیز استفاده می‌شود.

فواید بادام تلخ

 • یکی از مهمترین خواص روغن بادام تلخ، خاصیت مسهلی آن است.
 • برای رفع زنگ زدن و صدا در گوش می‌توان از روغن بادام تلخ استفاده نمود، به این منظور یک قطره از روغن بادام تلخ را در گوش بریزید .
 • از فواید بادام تلخ برای پوست، از بین بردن لک‌های صورت، کاهش چین و چروک، درمان زخم‌های کهنه و کاهش خارش است که به این منظور از ضماد بادام تلخ همراه با سرکه استفاده می‌شود.
 • از دیگر خواص بادام تلخ برای پوست، بهبود اگزما و ترک‌های پوستی است، به این منظور بایستی از بادام تلخ خمیری درست کرده و از آن به جای صابون برای شستن نقاطی که مبتلا به اگزما یا ترک پوستی است، استفاده شود، همچنین این خمیر برای رفع بوی بد پا و زیر بغل مفید است.
 • روغن بادام تلخ برای درمان سیاه سرفه مفید است.

بادام تلخ

مضرات بادام تلخ

چون بادام تلخ دارای ماده سمی اسید سیانیدریک است در مصرف آن باید نهایت دقت را بعمل آورد، همچنین اگر در زمان تهیه، روغن بادام تلخ تحت اثر آب قرار گیرد اسید سیانیدریک و آلدئیدبنزوئیک تولید می‌شود که سمی است، بنابراین بایستی دقت شود برای گرفتن روغن بادام تلخ، از آب استفاده نشود.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

هنگام گیر کردن غذا در گلو چه کنیم؟

پژوهشگران معتقدند که خوردن یک قوطی نوشابه‌ گازدار سیاه یا هر گونه نوشیدنی گازدار دیگر به ح…