تغییر سن شناسنامه‌ای چه شرایطی دارد؟

۱۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تغییر سن شناسنامه یک اقدام استثنائی است که تنها در صورتی امکان‌پذیر است که مدعی دلایل کافی و قابل قبولی برای اثبات ادعای خود داشته باشد.
تغییر سن

هر فرد تنها یک بار در طول عمر خود می‌تواند اقدام به تغییر سن خود کند. به منظور حفظ اعتبار اسناد سجلی، امکان تغییر تاریخ این اسناد از لحاظ قانونی وجود ندارد مگر در شرایطی؛ به‌عنوان مثال شخص ادعاکننده بتواند ثابت کند شناسنامه متعلق به برادر یا خواهر بزرگتر اوست که پیش از به دنیا آمدن او از دنیا رفته است و پدر و مادرش شناسنامه برادر یا خواهر بزرگترش را برای او استفاده کرده‌اند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تغییر سن شناسنامه می‌پردازیم.

مرجع صالح برای تغییر سن

مرجع صالح برای تغییر سن شناسنامه، با توجه به میزان تفاوت سن شناسنامه و سن واقعی متفاوت است.

  • تغییر سن شناسنامه، در صورتی که تفاوت سن شناسنامه و سن واقعی بیش از ۵ سال باشد: در این حالت فرد به فرمانداری شهرستان محل صدور شناسنامه رجوع کند تا پرونده وی در کمیسیونی تحت عنوان “کمیسیون  تشخیص سن” بررسی شود. این کمیسیون مرکب از فرماندار یا بخشدار، رییس اداره ثبت احوال محل، پزشک منتخب، مدیر عامل سازمان بهداری استان و رییس شورای اسلامی شهر یا بخش تشکیل می‌شود. ریاست این کمیسیون با قاضی محل است. تقاضای فرد در این کمیسیون بررسی می‌شود و در صورتی که دلایل او مثل استشهاد نامه، برگه ولادت و … مورد قبول قرار گیرد و پزشک کمیسیون نیز تفاوت سنی را تایید کند، فرد می‌تواند برای تغییر سن اقدام کند. اعتراض به رای که در این کمیسیون صادر می‌شود در دیوان عدالت است.

تغییر سن

  • تغییر سن شناسنامه، در صورتی که تفاوت سن شناسنامه و سن واقعی کمتر از ۵ سال باشد: در این حالت فرد باید به دادگستری رجوع کند. رسیدگی به این موضوع در صلاحیت دادگاه حقوقی محل سکونت متقاضی است. در این حالت فرد با ارائه دادخواستی به طرفیت اداره ثبت احوال صادر کننده شناسنامه فرد متقاضی، درخواست رسیدگی به موضوع را می‌کند. نکته مهم در این مورد این است که قانون اجازه اقامه دعوی در محل اقامت متقاضی را داده است و نه محل صدور. اعتراض به رای که در این دادگاه صادر می‌شود در دادگاه تجدیدنظر بررسی می‌شود.

در هر دو حالت گفته شده در بالا، فرد می‌تواند تقاضای افزایش سن و هم تقاضای کاهش سن را داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه نکات حقوقی بیشتر مطلب پاک کردن نام همسر سابق از شناسنامه را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مجازات زنای مرد مجرد با زن متاهل

به ارتباط جنسی که بین زن و مردی بدون وجود ارتباط زن و شوهری رخ می‌دهد، زنا می‌گویند. به مر…