تخت خواب سایه بان دار

۰
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
امروزه در دنیای طراحی داخلی و مبلمان با انواع و اقسام تخت خواب‌هایی رو‌به‌رو می‌شویم که هر کدام از آنها بنا بر معیارهای مختلف می‌توانند گزینه‌های ایده آلی برای سلیقه‌ها و کاربردهای متفاوت باشند.
تخت خواب سایه بان دار

تخت خواب سایه‌بان دار

در این نوشتار از مجله دلتا با شما هستیم تا به معرفی یکی از متفاوت‌ترین و در عین حال محبوب‌ترین انواع تخت خواب‌ها بپردازیم و شما را با آن آشنا کنیم: تخت خواب سایه بان دار !

تخت خواب‌های سایه‌بان دار که با نام‌های تخت خواب کانوپی، تخت خواب حجله‌دار و یا تخت خواب پرنسسی نیز شناخته می‌شوند، مدل‌هایی است که به لحاظ طراحی متفاوت‌تر بوده و دور تا دور آنها پرده کشی می‌شود. در واقع در این نوع از تخت خواب‌ها چهار تیرک در چهار طرف تخت خواب وجود دارد که با کمک یک پارچه یا پرده به هم متصل می‌شوند.

تخت خواب حجله دار

 از آنجا که طراحی این نوع از تخت خواب‌ها ریشه در دوران بسیار دور و کاخ‌های شاهنشاهی دارد، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از تخت خواب حجله‌دار خود در سبک‌های دکوراسیونی کلاسیک و سلطنتی استفاده کنند. با این حال با وجود مدل‌های متنوع‌تر و جمع و جورتر این نوع از تخت خواب‌ها، به راحتی می‌توان از آنها در سبک‌های دکوراسیونی متفاوتی همچون مدرن، معاصر و… نیز استفاده کرد.

طراحی تخت خواب حجله‌دار

استفاده از تخت خواب سایه‌بان دار و یا همان تخت خواب حجله‌دار صرفا به زیبایی فضا مختص و محدود نخواهد شد. این نوع از تخت خواب‌ها می‌توانند حریم شخصی شما را مشخص‌تر کرده و احساس امنیت بیشتری را در زمان خواب به شما القا کنند. علاوه بر این تخت خواب سایه‌بان‌دار می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای خانه‌هایی باشد که نورگیری بسیار زیادی دارند و تابش مستقیم نور در زمان خواب می‌تواند باعث آزار فرد شود.

تخت خواب حجله دار

در طراحی تخت خواب‌های حجله‌دار از دو روش کلی برای نصب پرده‌ها استفاده می‌شود. در برخی از مدل‌ها، پرده‌های اطراف تخت با کمک ستون‌ها و قاب‌های بلند و مرتفع کناره‌های تخت خواب، اطراف آن را محاصره می‌کنند. این یعنی پرده‌ها بدون اتصال و تماسی با سقف، صرفا از ستون‌های تخت خواب آویزان خواهند شد.

تخت خواب

در نوع دوم طراحی تخت‌خواب‌های حجله‌دار، پرده مستقیما به سقف متصل شده و از آن آویزان می‌شود. به همین دلیل هم در چنین مدل هایی شاید بتوان گفت که موارد استفاده محدودتر می‌شود، چرا که کوتاه و یا بلند بودن سقف تاثیر بسیار زیادی داشته و می‌تواند باعث قناسی تخت‌خواب حجله‌دار شود.

تخت خواب

طراحی تخت خواب سایه بان دار تنوع بسیاری دارد. این یعنی در کنار مواردی که ذکر کردیم وجود سقف، ارتفاع متفاوت پرده‌ها، عدم وجود سقف و… همه و همه می‌توانند تنوع طراحی تخت خواب حجله دار را به مراتب بیشتر کند. به همین دلیل می‌توانید با توجه به فضای موجود در خانه و همین طور معیارها و سلیقه شخصی به انتخاب تخت خواب سایه‌بان دار مورد نظر خود بپردازید. این نوع از تخت خواب‌ها در مدل‌های متفاوتی اعم از تخت خواب دونفره، تخت خواب یک نفره، تخت خواب نوجوان و… قابل استفاده خواهند بود.

در دکوراسیون اتاق خواب

طبیعی است که تخت خواب‌های سایه‌بان دار برای تمامی فضاها و دکوراسیون‌های اتاق خواب مناسب نخواهند بود. به همین دلیل هم لازم است که پیش از خرید این نوع از تخت خواب‌ها شرایط موجود در اتاق خواب را بررسی کرده و در رابطه با فضای مورد نظر برای قرارگیری تخت خواب تصمیم گیری کنید.

تخت خواب

تخت‌خواب‌های سایه‌بان‌دار به لحاظ فضای کلی اشغال شده از کف زمین، تفاوت چندانی با تخت خواب‌های معمولی نخواهند داشت، اما از آنجا که ارتفاع بلندی دارند و فضای نسبتا زیادی از ارتفاع اتاق‌خواب را اشغال می‌کنند، می‌توانند باعث کوچک‌تر نشان دادن اتاق خواب شوند. به همین دلیل توصیه‌ای که برایتان داریم آن است که تا جای ممکن در دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود از تخت خواب کانوپی استفاده نکنید.

تخت خواب سایه بان دار

در کنار این، محل قرارگیری تخت خواب‌حجله‌دار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تخت خواب سایه‌بان‌دار را در قسمتی از اتاق خواب قرار دهید که مانع جریان نور در اتاق خواب نشود، چرا که طبیعی است وجود این حجم مرتفع در اتاق خواب و به خصوص در مسیر نور آفتاب می تواند فضا را بسیار تاریک کند. با توجه به وجود تنوع بسیار زیاد تخت خواب سایه‌بان‌دار در ابعاد متفاوت و جمع و جور، انتخاب این نوع از تخت خواب‌ها را به مراتب آسان‌تر خواهد کرد.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

۴ ترفند برای نگهداری از فضای سبز حیاط خانه

فضای سبز حیاط محیطی دلپذیر است که بعضی‌ها فکر می‌کنند برای داشتنش باید هزینه‌های هنگفت و ز…